• Start
  • Wiadomości
  • UWAGA! Intensywne opady deszczu. Możliwe podtopienia, zmiana organizacji ruchu, zamknięte drogi [AKTUALIZACJA]

UWAGA! Intensywne opady deszczu. Możliwe podtopienia, zmiana organizacji ruchu, zamknięte drogi [AKTUALIZACJA]

Sytuacja po intensywnych opadach deszczu w Gdańsku powoli się uspokaja. Stan wody w większości zbiorników retencyjnych jest zadowalający. Prognozy na najbliższe godziny są optymistyczne, jednak miejskie służby są utrzymywane w stałej gotowości. Zamknięte dla ruchu są nadal ulice Chrzanowskiego i Piastowska.
27.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zbiornik Srebrniki. Piątek, 28 lipca, godz. 9 rano

AKTUALIZACJA, sobota, 29 lipca, godz. 18.30

Woda w Rzece Raduni sukcesywnie opada. Na Kanale Raduni sytuacja w normie.  W dalszym ciągu pod kontrolą Spółki Gdańskie Wody trwa regulacja poziomu wody w Jeziorze Jasień i zbiorniku Kiełpinek. Ulica Piastowska jest w pełni otwarta dla ruchu.


AKTUALIZACJA, godz. 16.15 

Zespółu Zarządzania Kryzysowego wydał komunikat o aktualnym stanie na terenie miasta. Oto jego treść:

Stan wody na zbiornikach retencyjnych zbliża się do normalnego poziomu.

Wysoki poziom wody utrzymuje się na Rzece Radunia, choć do korony rzeki pozostało jeszcze 1,5 metra. Na wałach prowadzone są działania zabezpieczające ujęcia do tzw nawodnień rolniczych. Gdańskie Wody pracują na tym terenie wspomagając działania Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Ustabilizowany jest poziom wody na Kanale Radunia. Kraty kanału czyszczone są na bieżąco, po to by płynące nieczystości nie spowodowały zapchania odpływu i spiętrzenia wody w kanale.

Otwarte zostało skrzyżowanie ulic Chrzanowskiego i Słowackiego (stara Słowackiego) i ruch odbywa się bez zakłóceń. Linie autobusowe 116, 136 i 149 wróciły na stałe trasy z wyłączeniem przystanku przy ul. Chrzanowskiego dla linii 116 i 136 ze względu na utrzymane tam zapory przeciwpowodziowe.

Do jutra - prawdopodobnie do godzin popołudniowych - zamknięty dla ruchu pozostanie fragment ulicy Piastowskiej, na którym konieczne są poprawy nawierzchni. Jutro przywrócone dla pieszych zostanie przejście podziemne na wysokości ulicy Obywatelskiej.

Prognozy pogody na najbliższe dni przewidują przelotne i duże opady deszczu, a lokalnie burze (burze z porywami wiatru a nawet możliwymi opadami gradu prognozowane są w strefie brzegowej). Z tego też powodu utrzymujemy worki z piaskiem i zapory, by być przygotowanym na ewentualność kolejnych interwencji. Prosimy by mieszkańcy odsunęli worki, tak by nie przeszkadzały im w codziennym życiu ale na razie prosimy o ich pozostawienie i nie niszczenie. W ciągu kilku najbliższych dni podawać będziemy informacje i komunikaty, jakie kolejne kroki służby miejskie będą podejmowały. Pracownicy Gdańskich Wody i GZNK rozdali i napełnili 8 500 worków z piaskiem.

ZUT informuje, że w związku z opadami i mocnym przemoczeniem składowiska możemy spodziewać się większych niedogodności odorowych. W zakładzie - w wyniku opadów - nie doszło jednak do żadnych zniszczeń.

Patrole Straży Miejskiej monitorują place budów w mieście prosząc o uprzątnięcie błota, które w wyniku deszczu mogło zanieczyścić ulice czy chodniki.


AKTUALIZACJA, godz. 12.10

Otwarte zostało skrzyżowanie ulic Chrzanowskiego i starej Słowackiego. Linie autobusowe 116, 136 i 149 wróciły na stałe trasy z wyłączeniem przystanku przy ul. Chrzanowskiego dla linii 116 i 136 ze względu na posostawione tam jeszcze zapory przeciwpowodziowe. 


AKTUALIZACJA, godz. 11.00

Zespółu Zarządzania Kryzysowego wydał komunikat o aktualnym stanie na terenie miasta. Oto jego treść:

O godzinie 9.00 spotkał się gdański Zespół zarządzania Kryzysowego. Aktualnie stan wody na zbiornikach retencyjnych obniżył się o około metr w stosunku do pomiarów z wczoraj i nadal się obniża.

Dziś rano na granicy Gdańska i Pruszcza Gdańskiego przelała się rzeka Radunia podtapiając okoliczny parking. Straż Pożarna ma rozstawić rękaw przeciwpowodziowy i wypompować wodę z rozlewiska.

W tej chwili poziom wody z Kanale Radunia stabilizuje się. Kraty kanału czyszczone są na bieżąco, po to by płynące nieczystości nie spowodowały zapchania odpływu i spiętrzenia wody w kanale.

Policja i służby miejskie rozpoczęły udrażnianie skrzyżowania ulic Chrzanowskiego i Słowackiego(stara Słowackiego) tak by mógł zostać tam przywrócony ruch samochodów oraz komunikacja autobusowa. Nadal zamknięta dla ruchu pozostaje fragment ulicy Piastowskiej na której trwają diagnozy stanu kanalizacji. Sprawdzane jest też czy jezdnia nie została podmyta i jest bezpieczna w ruchu.

Patrole Straży miejskiej rozpoczęły objazd placów budów w mieście prosząc o uprzątnięcie błota, które w wyniku deszczu mogło zanieczyścić ulice czy chodniki.

Ponieważ prognozy pogody na najbliższe dni przewidują przelotne i duże opady deszczu, a lokalnie burze (wysokość opady 3-7 mm, w czasie burz do 15 mm) utrzymujemy worki z piaskiem i zapory by być przygotowanym na ewentualność kolejnych interwencji. Prosimy by mieszkańcy odsunęli worki tak by nie przeszkadzały im w codziennym życiu ale na razie prosimy o ich pozostawienie i nie niszczenie. W ciągu kilku najbliższych dni podawać będziemy informacje i komunikaty, jakie kolejne kroki służby miejskie będą podejmowały. Pracownicy Gdańskich Wody i GZNK rozdali i napełnili 8 500 worków z piaskiem.

ZUT informuje, że w związku z opadami i mocnym przemoczeniem składowiska możemy spodziewać się większych niedogodności odorowych. W zakładzie - w wyniku opadów - nie doszło jednak do żadnych zniszczeń.


AKTUALIZACJA, piątek, 28 lipca, godz. 6.00

Jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego noc z czwartku na piątek (27/28 lipca) minęła spokojnie. Na trenie Gdańska nie odnotowano większych opadów, w związku z czym można było znacznie obniżyć poziom wody w zbiornikach retencyjnych. Na kluczowych zbiornikach - Jasień, Kiełpinek, Nowiec, Srebrniki i Zabornia - poziom wody opada lub ustabilizował się. 

Kierowcom przypominamy że wciąż zamknięte są ulice: Chrzanowskiego (w rejonie skrzyżowania ze Słowackiego) i Piastowska.


AKTUALIZACJA, godz. 00.00

Gdańskie Wody informują o rosnących rezerwach na kolejnych zbiornikach retencyjnych. Około północy wynosiły one m.in.:

  • Mokra Fosa – 22 cm 
  • Myśliwska – 20 cm 
  • Jasień – 70 cm 
  • Nowiec – 145 cm 
  • Łabędzia – 50 cm 
  • Jabłoniowa – 26 cm

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na najbliższe kilkanaście godzin nie przewiduje żadnych zagrożeń meteorologicznych.


AKTUALIZACJA, godz. 23.00


AKTUALIZACJA, godz. 22.30

Komunikat Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego:

Po ponad 40 godzinach niemal nieustannych opadów późnym wieczorem pogoda wreszcie się polepszyła. Służby miejskie nadal jednak pozostają w gotowości, trwa też obniżanie poziomu wody we wszystkich 49 zbiornikach retencyjnych.

Około godz. 20.00 rozpoczęło się wypuszczanie wody ze zbiornika Kiełpinek, który przez cały dzień był celowo zamknięty, by nie odprowadzać dodatkowej wody do potoku Strzyży. Uchodząca do Potoku Strzyży woda nie wpłynęła na podniesienie się poziomu w znajdującym się poniżej zbiorniku Nowiec. Ok. godz. 22.00 sytuację na obu ww. zbiornikach i na zbiorniku Srebrniki monitorował zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

- Woda wypuszczana jest powoli i w sposób kontrolowany, w związku z czym nie ma zagrożenia na niższych partiach Strzyży. Myślę że korzystając z poprawy pogody uda się obniżyć poziomy na tych i pozostałych zbiornikach na tyle, że jutro – nawet przy mocniejszym deszczu – będą one w stanie znów przyjąć całą spływającą wodę – powiedział prezydent Grzelak.


AKTUALIZACJA, godz. 21.10

IMGW na najbliższe kilkanaście godzin nie przewiduje żadnych zagrożeń meteorologicznych. 

Zbiornik Zabornia - to tutaj przez długi czas było najniebezpieczniej

Zbiornik Srebrniki. Tutaj także była obawa wylania. Około godz. 20.30 poziom wody spadł o ponad pół metra w porównaniu z najwyższym odnotowanym w czwartek, 27 lipca

AKTUALIZACJA, godz. 20.30

O godz. 20.00 w Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się wieczorne spotkanie Sztabu Kryzysowego. Mimo poprawy pogody służby nadal pozostają w stanie gotowości, a zbiorniki i pozostała infrastruktura powodziowa będzie na bieżąco monitorowana przez całą noc. Również dodatkowe zabezpieczenia w postaci zapór, worków i rękawów nie będą demontowane.

- Jutro (piątek, 28 lipca - przyp. red.) około godziny 14.00 spodziewamy się kolejnych opadów, miejscami dość intensywnych, w dodatku wiatr ma się zmienić na północno-wschodni, co może oznaczać tzw. cofkę wód z Zatoki Gdańskiej - wyjaśnia Krzysztof Domagalski z Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

- Obecnie warunki pogodowe są na tyle sprzyjające, że możemy nadal w kontrolowany sposób obniżać poziom wody w zbiornikach. Dzięki temu będą one przygotowane na ewentualność kolejnych opadów deszczu – dodaje Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód.

Woda w zbiornikach retencyjnych nadal systematycznie opada. W zbiorniku Srebrniki jest już ok. 55 cm niżej niż w najgroźniejszym momencie (w godzinach przedpołudniowych). Wysoki stan wody utrzymuje się jeszcze jedynie na zbiorniku Kiełpinek, który przez cały dzień był celowo zamknięty, by nie odprowadzać dodatkowej wody do potoku Strzyży. W tej chwili uruchomiono odpływy i woda w sposób kontrolowany jest z niego wypuszczana.


AKTUALIZACJA, godz. 20.20

Gdańskie Wody przekazały informację o poziomach wody w zbiornikach retencyjnych. 

  • Zabornia – poziom wody wciąż wysoki, choć delikatnie się obniża. W tej chwili nie grozi przelaniem. Nasi pracownicy na bieżąco czyszczą kraty zbiornika.
  • Świętokrzyska II – od godziny 14:00 poziom wody nieco wzrósł, natomiast zbiornik ma jeszcze około 30 cm rezerwy.
  • Świętokrzyska I – od godziny 14:00 poziom wzrósł o 10 cm, ale jest bardzo duża rezerwa – około 70 cm.
  • Zbiornik Myśliwska – został celowo zablokowany, poziom wody wzrósł o 12 cm, ale wciąż ma wysokie rezerwy. Dzięki temu odciążamy między innymi zbiorniki: Nowiec II, Srebrniki i Górne Młyny.
  • Zbiornik Spacerowa – obniżony o koło 10 cm.

Obniżone poziomy wód od 15 do 30 cm na zbiornikach:

  • Jelitkowska
  • Chłopska
  • Orłowska I i II
  • Grunwaldzka
  • Opacka
  • Zbiornik nr 7 w Parku Oliwskim
  • Subisława

Zbiorniki, które zachowały swój normalny poziom piętrzenia:

  • Bytowska 4 i
  • Bytowska 4 a
  • Kuźnia Wodna

Na pozostałych zbiornikach również sytuacja pod kontrolą. 



AKTUALIZACJA, godz. 19.30 

W końcu lepsze prognozy pogody. Ma mniej padać. IMGW donosi, że:

Przebieg: Od godziny 08.00 do 17.00 najwięcej deszczu spadło w Rozewiu (33.7mm), Wejherowie (17.9mm), Helu (15.2), Ostrzycach (11.5mm), Starogardzie Gdańskim (11.3mm) i Gdyni (9.1mm)

Prognoza: W godzinach nocnych prognozuje się dalsze opady, ale o malejącej intensywności. Lokalnie suma opadów mogą osiagnąć około 5mm do 10 mm.

Prognoza ważna w czwartek, 27 lipca, od godz. 18:05 do godz. 21:05

Piasek, worki - wszystko przygotowane, by dać odpór wodzie

Kamienice we Wrzeszczu się nie dają

... do klatki schodowej też wody nie wpuszczamy

Skrzyżowanie starej Słowackiego z Chrzanowskiego, ok. godz. 16.00. Ulica jest jeszcze zablokowana

AKTUALIZACJA, godz. 17.30 

Ulica Niepołomicka została odblokowana i ruch na niej może odbywać się bez przeszkód. Zamknięte pozostają nadal ulice: Chrzanowskiego (w rejonie skrzyżowania ze Słowackiego) i Piastowska. 

Zalany budynek przy ul. Niepołomickiej. Z lewej ok. godz. 8 rano, z prawej ok. godz. 16 - kilkanaście centymetrów wody mniej

Poziom wody w zbiorniku Srebrniki. Po lewej - rano ok. godz. 9.00, po prawej ok. godz. 15.30


AKTUALIZACJA, godz. 16.50

Pomimo utrzymujących się opadów deszczu sytuacja w Gdańsku stabilizuje się. Woda w zbiornikach retencyjnych powoli, ale systematycznie opada. 

- Wody przybywa jedynie w zbiornikach Jasień i Kiełpinek, które celowo zamknęliśmy, by nie zrzucać wody do potoku. Oba zbiorniki mają jednak jeszcze znaczną rezerwę i nie ma niebezpieczeństwa ich przepełnienia - mówi Andrzej Chudziak z Gdańskich Wód.

Według bieżącej prognozy umiarkowane opady deszczu będą się utrzymywać jeszcze do godzin wieczornych, w związku z tym sytuacja na zbiornikach retencyjnych i potokach nadal jest monitorowana przez służby miejskie. 


ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z CAŁEGO DNIA


Maciej Lorek z Wydziału Środowiska UM filmuje Kanał Raduni:

Zbiornik Zabornia, ok. godz. 16.00. Woda powoli opada

Prace naprawcze na ul. Niepołomickiej

AKTUALIZACJA, godz. 16.45

Opady w Gdańsku wyniosły ok. 100 mm, w ciągu 24 godzin. Dla porównania, w ub. roku były to (miejscami) 164 mm w ciągu 8 godzin.


Gdańskie Wody informują:


Mieszkańcy Gdańska dziękują za wsparcie i pomoc. 


AKTUALIZACJA, godz. 16.30

Informacja podana przez dyr. Marka Chudziaka z Gdańskich Wód:

Zbiornik retencyjny: Nowiec ma obecnie jeszcze dużą rezerwę, około 100 cm do przelania.

Zbiornik Jasień: ma 70 cm do przelania.

Zbiornik Kiełpinek: również ma jeszcze stosunkowo bezpieczną rezerwę, około 100 cm.

Zbiornik Srebrniki: nastąpił spadek poziomu wody o 34 cm w stosunku do najwyższego zanotowanego dziś poziomu.

Zbiornik Wielkopolska: w tej chwili woda się już nie przelewa, ulica jest przejezdna ale gdyby nastąpił wzrost opadów, sytuacja mogłaby się powtórzyć. Zbiornik ma stosunkowo małą pojemność.

Ulica Piastowska: przejazd pod torami kolejowymi jest w dalszym ciagu zamknięty. Przyczyną jest podmyty asfalt. Ulica nie zostanie na razie otwarta, może to potrwać kilkadziesiąt godzin.


AKTUALIZACJA, godz. 16.00

- Objeżdzamy miasto, na razie sytuacja stabilna, wszystkie służby pracują na pełnych obrotach. Mieszkańcy zgłaszają prośby o kolejne worki. Najtrudniejsza sytuacja przy zbiorniku Zabornia, a deszcz ciągle pada - pisze na swoim profilu FB Aleksandra Dulkiewicz. 

Prezydenci Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Grzelak sprawdzali sytuację w mieści. Na zdjęciu we Wrzeszczu


AKTUALIZACJA, godz. 15.30

Ulica Wielkopolska, którą ok. godz. 14.00 zamknięto w związku z podnoszącym się poziomem wody Potoku Oruńskiego, została już odblokowana i ruch na niej może odbywać się bez przeszkód.


AKTUALIZACJA, 15.08

Sytuacja na Kanale Raduni. 

Zbiornik Zabornia. Pracownicy spółki Gdańskie Wody mówią, że woda opada

AKTUALIZACJA, godz. 14.20

Dobre wieści ze zbiornika Srebrniki. Woda systematycznie opada. W tej chwili zeszło około 30 cm od porannego najwyższego stanu. 


AKTUALIZACJA, godz. 13.58

Niestety podnosi się poziom wody w Potoku Oruńskim. W związku z czym zamknięty dla ruchu zostaje fragment ulicy Wielkopolskiej od ul. Świętokrzyskiej do skrętu w ulicę Niepołomicką.

Objazd dla wyjeżdżających z osiedla poprowadzony zostanie ulicą Wielkopolską, Przebiśniegową, Niepołomicką do Starogardzkiej. Wjazd na osiedle Traktem Św Wojciecha, Nowiny, Kampinoska w prawo za Parkiem Oruńskim, Srebrna, Szmaragdowa, Niepołomicka. 


AKTUALIZACJA, godz. 13.56

- Woda schodzi. Powoli, ale schodzi - mówią - pracownicy Gdańskich Wód przy zbiorniku Zabornia.


AKTUALIZACJA, godz. 13.50

- Sytuacja w Gdańsku stabilna, ale służby nadal w gotowości - mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.


Skrzyżowanie Kartuskiej i Łostowickiej było zagrożone

AKTUALIZACJA, godz. 13.40

Skrzyżowanie ulic Kartuskiej i Łostowickiej było narażone na zalanie wodą ze zbiornika Zabornia. Nic takiego się nie zdarzyło, wodę udało się powstrzymać. Kierowcy i piesi mogą normalnie korzystać z ruchu. 

Samochody mogą normalnie korzystać z ruchu drogowego

... podobnie piesi


AKTUALIZACJA, godz. 13.30

Panowie Marcin (z lewej) i Zbyszek z Gdańskich Wód pracują nieprzerwanie od wielu godzin

Niektórzy pracownicy Gdańskich Wód pracują od siódmej rano w środę. Oznacza to, że pracują już 30 godzinę! I będę pracować dalej, bo dalej pada! Ci, których spotkaliśmy przy zbiorniku Srebrniki mówią, że nie spali ani godziny! Panowie Marcin i Zbyszek odpowiadają m.in. za czyszczenie krat, przez które przepływa zamulona woda. Na kratach osadza się zielsko, patyki, gałęzie, śmieci. Zebrali już spory pagórek!

Obok pracownicy, którzy monitorują 30 zbiorników w Gdańsku! Muszą też sprawdzać stan Strzyży i Potoku Oliwskiego. Są non stop na dworze, bądź w samochodzie, też nie zmrużyli oka od 30 godzin!

Czy potrzebna im kawa, red bull?

- Nie, bo działamy na adrenalinie, działają nerwy, czy wszystko wytrzyma, więc nie ma mowy o chęci snu póki co - mówi pracownica Gdańskich Wód, której zadaniem jest monitorowanie stanu zbiorników.

Jej kierownik (wszyscy chcieli pozostać anonimowi), mówi, że jest do tego przyzwyczajony: - W końcu wybrałem zawód hydrotechnika, więc nie narzekam, nawet to lubię - śmieje się.


AKTUALIZACJA, godz. 13.20 

Skończyła się konferencja w Sztabie Kryzysowym. 

Krzysztof Domagalski, kierownik Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Działania prowadzimy od godzin rannych dnia wczorajszego. Na początku zbieraliśmy informacje, co się dzieje na mieście. Potem włączyliśmy do współpracy inne podmioty. Wczoraj w ciągu dnia osiągały pełną gotowość do współpracy.

Nasze działania skupiały się na miejscach newralgicznych poprzez podnoszenie krawędzi koryta zbiornika wody. Do tego używane były worki z piaskiem i specjalne zapory powodziowe. Równolegle zabezpieczaliśmy okoliczne posesje, by skutki ewentualnego przelania wody, by były jak najmniejsze.

Równolegle były wysyłane komunikaty do mieszkańców i mediów. 

Na terenie całego miasta cały czas działa ok. 500 pracowników służb miejskich – są to m.in. pracownicy Gdańskich Wód, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Saur Neptun Gdańsk, Straży Miejskiej, GAiT i ZTM, a także GZNK. Do tego funkcjonariusze policji i straży pożarnej.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska:

Sztab kryzysowy działa już od wczoraj, sytuację monitorujemy na terenie całego miasta, również na wszystkich 49 zbiornikach retencyjnych, ale dziś najważniejszą rolę pełni pięć spośród tych zbiorników.

Prawie 500 osób różnych służb od samego rana służy gdańszczanom. Przygotowujemy się na każdą ewentualność. Chcemy być przygotowani na różne scenariusze, włącznie z tymi najbardziej groźnymi. To wynik naszych ćwiczeń z maja tego roku oraz wcześniejszych doświadczeń.


Rozwój sytuacji pogodowej na Pomorzu według modelu pogodowego ECMWF. Kolejne zrzuty pokazują sytuację na godz: 13, 17, 23

A tak prognozuje pogodę inny matematyczny model pogodowy, NEMS. Kolejne zrzuty pokazują sytuację na godz: 13, 17, 23

Bardzo podobnie przewiduje pogodę także model GFS.


AKTUALIZACJA, godz. 13.00

Rozpoczęła się konferencja w Sztabie Kryzysowym. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz poprosił o wypowiedź Ryszarda Gajewskiego, prezesa Gdańskich Wód, które odpowiadają za funkcjonowanie gdańskich zbiorników retencyjnych. 

- Nasze działania dotyczyły głwonie działać na zbiorniku Srebrniki, który jest kluczowy dla okolic Wrzeszcza. Strzyża obniżył swój poziom o 15 cm od maksymalnego poziomu z godzin porannych.  i cały czas opada. Zbiornik Okopowa o 16 cm, zbiornik Górne Młyny o 25 cm, zbiornik Nowec 2 aż o 120 cm. 

Pierwotnie prognozy mówiły o zdecydowanie mniejszym opadzie, 15-25 mm. Oczywiście prognozy były weryfikowane, ale większość prognoz mówiła, że nastąpi przerwa w opadach. Mamy jednak do czyniania z ciągłymmi opadami od czwartej rano 26 lipca, czyli mamy ciągłe 33 godziny opadów. 

{id93132}


Zbiornik Zabornia. Trzeba sporo siły, by te wszystkie worki poukładać

Jeszcze jedna warstwa

AKTUALIZACJA, godz. 12.50

Woda w zbiorniku Zabornia ma stan krytyczny. 

- Dołożyliśmy trochę worków i się uspokoiło. Był jeden trudny moment, ale przeszło. Chyba wytrzyma - mówi jeden z pracowników układających tamę. 


Poziom wody na Srfebrnikach opadł do 10 cm


Wezbrany Potok Oruński na wysokości Parku Oruńskiego - tak wyglądał przed południem (zdjęcia poniżej). Sytuacja w tym miejscu jest opanowywana. 

Godziny ranne, wezbrany Potok Oliwski

Woda z potoku wylała, m.in. na ul. Niepołomicką

Najgroźniej w okolicach Parku Oliwskiego było rano


AKTUALIZACJA, godz. 12.10

O około 10 cm obniżył się stan wód Zbiornika Srebrniki i na większości gdańskich zbiorników stan wód zaczyna się obniżać. 

Udało się zamknąć Zbiornik Jasień dzięki czemu woda jest retencjonowana i spiętrzana w zbiorniku co z kolei oznacza, że ograniczamy jej dopływ do potoku Strzyża i Zbiornika Srebrniki. 

Zbiornik Zabornia wypełniony po brzegi

AKTUALIZACJA, godz. 11.58

Zbiornik Zabornia jednak zaczyna się przelewać. Nadmiar wody zaczyna spływać ulicą i na razie wpada do wpustów burzowych. Stan zbiornika jest stale monitorowany. Woda jest odprowadzana wpustami kanalizacyjnymi w ulicy Kartuskiej.

Policja jest przygotowana do ewentualności zamknięcia skrzyżowania ulicy Kartuskiej z ulicą Łostowicką. 


Mówi rzecznik prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek



AKTUALIZACJA, godz. 11.40

Układanie zapory przy zbiorniku Zabornia

Wały mają zatrzymać wodę na zbiorniku Zabornia

Zbiornik Zabornia to w tej chwili największe zagrożenie dla miasta

Służby miejskie pilnują zbiornika

Najtrudniejsza sytuacja jest w tej chwili na zbiorniku Zabornia. Istnieje nawet ryzyko przelania na ul. Kartuską. Zdaniem specjalistów jeśliby do tego doszło, nie powinno być to przelanie gwałtowne lecz w pewnym stopniu kontrolowane.

Kiełpinek: poziom wody w tym zbiorniku rośnie, ale jest on w tej chwili zablokowany i ma jeszcze rezerwę przyjęcia wody. Sytuacja stanie się trudna, jeśli w ciagu najbliższych 7 godzin tempo napełnienia nie spadnie poniżej 10 cm na godzinę. Właśnie teraz w okolicach Kiełpina poziom opadów jest największy.


Wody powoli jest coraz mniej

AKTUALIZACJA, godz. 11.25

Łukasz Płusa, rzecznik straży pożarnej:

- Obecnie na terenie Trójmiasta działa kilkudziesięciu strażaków. Prosiłbym ludzi z rejonu Trójmiasta o cierpliwość. Na pewno do każdego dotrzemy. Można do nas dzwonić, ale każdy telefon jest wpisywany w kolejkę. Zwykli mieszkańcy, jeśli widzą, że woda próbuje się wedrzeć, niech spróbują sami zawalczyć o swoją posesję: można usypać piasek, skierować wodę do studzienki, położyć worki z piaskiem.

Jestem ostrożny w porównywaniu tego roku i zeszłego. Prognozy mamy do godz. 18 o deszczu i potem porównamy zdarzenia i szkody. W Gdyni i Sopocie więcej jest czynności związanych z pompowaniem, w Gdańsku - z zabiezpieczaniem.


AKTUALIZACJA, godz. 11.20

Ulica Konrada Wallenroda. Mieszkańcy pomagają w przygotowywaniu wałów przeciwpowodziowych. Na miejscu są m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i zastępca Prezydenta Piotr Grzelak. 

Mieszkańcy pomagają przy budowaniu wałów

Na ul. Konrada Wallenroda pojawili się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i zastępca prezydenta Piotr Grzelak

AKTUALIZACJA, godz. 11.10

Było blisko - woda naprawdę mogła się przelać. Ale zbiornik Srebrniki wytrzymał. Pracownik Gdańskich Wód poinformował nas, że tak jak na co dzień, gdy działa tam fontanna, woda ma wysokość 1,30 m, tak w czwartek rano było tam 1,60 m więcej, czyli w sumie blisko 3 metry. Mało brakowało.

Ale deszcz choć wciąż padał, nie był tak intensywny. Woda powoli zaczęła opadać, między godzi. 9 a 11 rano o jakieś 10-15 centymetrów.

Caly czas pracowała pompa Saur Neptun Gdańsk - wylewała wodę ze zbiornika do opływu awaryjnego i dalej do Strzyży.

- Wrzeszcz jest bezpieczny - powiedział nam komendant straży pożarnej w Gdańsku Tomasz Komoszyński, który był na miejscu. - Woda zostanie w zbiorniku Srebrniki, nie popłynie dalej. Komoszyński: - Mimo to cała droga w kierunku Galerii Bałtyckiej jest zabezpieczona workami z piaskiem. 

Ustawiane zapory przed Galerią Bałtycką

Straż pożarna monitoruje poza Srebrnikami trzy inne zbiorniki w Gdańsku. To Gdańsk-Osowa przy Castoramie, ul. Piastowska i ul. Sąsiedzka. Wszędzie sytuacja jest opanowana. Prognozy są takie, że zagrożenie trzeciego stopnia, czyli najwyższe opady są przewidziane do godziny 15.   

Komoszyński: - Ściągamy dodatkowe siły z zewnątrz, to siedem dodatkowych zestawów pompowych z obsadami osobowymi, czyli około 30 strażaków.  

Rzecznik straży pożarnej Łukasz Płusa dodał: - W województwie pomorskim strażacy interweniowali 320 razy. Najwięcej w powiecie kartuskim, dalej Gdynia, Sopot i Gdańsk. W Gdańsku zbiorniki są monitorowane, strażacy założyli zapory.


AKTUALIZACJA, godz. 10.25

W zbiorniku Srebrniki jest bardzo dużo wody

Zbiornik Srebrniki przy ul. Słowackiego. Tam było najniebezpieczniej, bowiem doda podeszła niemal po same brzegi. Pracownicy Gdańskich Wód walczą z kryzysową sytuacją od kilku godzin. Według naszych reporterów sytuacja w tym miejscu się normalizuje, co w praktyce oznacza, że woda opada. 

Woda jest przelewana do zbiornika awaryjnego

Woda opada!

Wody powoli jest coraz mniej

Woda nieustannie przelewana jest do zbiornika awaryjnego

Powinno się udać


AKTUALIZACJA, godz. 10.10

- Przy wylocie ze zbiornika Srebrniki poziom wody jest wciąż bardzo wysoki - informuje nas spółka Gdańskie Wody, odpowiedzialna za funkcjonowanie zbiorników retencyjnych w mieście. 

Mieszkańcy trzymają kciuki za gdański system przeciwpowodziowy.


AKTUALIZACJA, godz. 9.40 

IMGW informuje o ciagłych intensywnych opadach deszczu w województwie pomorskim. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów przekraczających 50 mm są w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Kaszubach. Prognoza ważna dziś, w czwartek (27 lipca), w godz. 6:30 - 18:00. 

Przebieg: W ciągu ostatniej doby od godziny 06.00 dnia 26.07 do godziny 06.00 dnia 27.07 suma opadów na przeważającym obszarze województwa wyniosła od 20 mm do 40 mm, miejscami do 75 mm, jedynie w strefie nadmorskiej nie przekroczyła 10 mm. W nocy 26/27.07 suma opadów, poza pasem nadmorskim, wyniosła od 10 mm do 20 mm, lokalnie na Kaszubach do 40 mm. W ciągu dnia nadal będą występowały opady o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów w dzień wyniesie od 10 mm do 25 mm, ale miejscami przekroczy 50 mm. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów przekraczających 50 mm w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Kaszubach. W związku z tym w okresie 24. godzinnym, tj. od godziny 18.00 dnia 26.07 do 18.00 dnia 27.07, łączna suma opadów na przeważającym obszarze województwa wyniesie od 25 mm do 40 mm, w pasie od Półwyspu Helskiego poprzez Kaszuby po Bory Tucholskie od 40 mm do 60 mm, lokalnie około 120 mm. W nocy opady będą również występowały, ale o zdecydowanie mniejszym natężeniu.

Prawdopodobieństwo: 90% (Intensywne opady deszczu)

Uwagi: Zmiana dotyczy podniesienia stopnia ostrzeżenia i przedłużenia ważności.





Wpis z Facebooka Prezydenta Adamowicza:


Zbiornik Srebrniki i Potok Strzyża, ok. godz. 7.00


AKTUALIZACJA, godz. 8.30

Od rana systematycznie wprowadzane są zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. 

zmiana trasy autobusu 149 ...- Polanki - Wojska Polskiego-Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.

W związku z zalewaniem jezdni ulicy Niepołomickiej przez Potok Oruński oraz naniesieniem na jezdnię konarów i śmieci ulica została zamknięta dla ruchu samochodowego pomiędzy Kampinoską, a Świętokrzyską:

  • autobus 113 kursuje na trasie Orunia - Gościnna - Świętokrzyska - Wieżycka
  • autobus 189 trasa wydłużona z Maćkowych - Mleczarni do osiedla Kampinoska
  • autobus 213 kursuje na trasie Olimpijska - Maćkowy/Mleczarnia
  • autobus 175 kursuje na dwóch trasach: Siedlce - Havla - Świętokrzyska - Wieżycka oraz Maćkowy/Mleczarnia - Kampinoska - Olimpijska

Z powodu utrudnień w rejonie skrzyżowania Słowackiego/Chrzanowskiego autobusy linii 116 i 136 kursują al. Żołnierzy Wyklętych zamiast ul. Słowackiego (tzw. "starą").

Nie obsługiwane przystanki:

  • Chrzanowskiego
  • Srebrniki
  • Trawki [1388] przeniesiono na Trawki [1926]

W momencie przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża nastąpią wyłączenia ruchu w Alei Żołnierzy Wyklętych i ulicy Słowackiego (od ronda de la Salle do Galerii Bałtyckiej) zostanie zmieniona trasa linii 116, 136, 122, 126, 157, 110, 227 w obu kierunkach i przekierowana na trasę zastępczą: .... - Słowackiego-Potokowa-Jaśkowa Dolina-Grunwaldzka-Galeria Bałtycka - ...

Linia 149 zostanie wycofana z ul. Chrzanowskiego i Alei Żołnierzy Wyklętych i skierowana w trasę ...- Polanki - Wojska Polskiego-Aleja Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.


Woda wdarła się na posesję domu przy ul. Kampinoskiej

Jeszcze jeden budynek podtopiony przy ul. Kampinoskiej

AKTUALIZACJA, godz. 8.10

Komunikat komunikat Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku

W związku z nieustępującymi opadami deszczu istnieje duże zagrożenie przelania Zbiornika Srebrniki i wystąpienia wód Potoku Strzyża. Aktualnie woda stoi na poziomie przelewu awaryjnego.

Potok Strzyża zabezpieczamy przed wystąpieniem wód poprzez ustawiania zapór przeciwpowodziowych i worków wypełnionych piaskiem. Worki ustawione są także m.in. przy ul. Kartuskiej - Potok Siedlecki/Zbiornik Zabornia, rejon Dolnego Wrzeszcza Wajdeloty, Aldony, Orunia - przy ul. Równej, Srebrniki i będą ustawiane w miarę zgłaszanych potrzeb.

Zagrożone podtopieniem są zabudowania przy ul Słowackiego (stara Słowackiego) od ul. Srebrniki do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, okolice Starego Maneżu i Osiedle Garnizon, poniżej Aleja Żołnierzy Wyklętych, do skrzyżowania z Aleją Grunwaldzką, skrzyżowanie Alei Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych oraz budynki przy tzw "wysepce" wzdłuż Alei Grunwaldzkiej w kierunku centrum.

Patrole Policji i Straży Miejskiej ostrzegają mieszkańców zagrożonego obszaru. Jednostki Straży Pożarnej oraz brygady Gdańskich Wód i SNG działają na miejscu w celu ograniczenia ewentualnych skutków przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża .Wysłane zostały także komunikaty do mieszkańców w systemie SISMS, aktualne informacje publikowane są na Facebooku Miasta Gdańsk i stronie www.gdansk.pl

Podnosi się poziom wody na Zbiorniku Zabornia. Policja przygotowuje się do ewentualnego zamknięcia skrzyżowania Kartuska/Łostowicka.

Policja jest już przygotowana do zamknięcia ulicy Słowackiego od ronda de la Salle na całej długości do ul. Chrzanowskiego oraz Alei Żołnierzy Wyklętych od ronda de la Salle do alei Grunwaldzkiej i Alei Grunwaldzkiej od Wojska Polskiego do Dmowskiego. Niemożliwy będzie też wjazd w Aleję Grunwaldzką i Żołnierzy Wyklętych od ulicy Hynka. Wszystkie wloty bocznych ulic w rejonie skrzyżowania Aleja Grunwaldzka/Żołnierzy Wyklętych w rejonie Galerii Bałtyckiej będą zamknięte.

Policja będzie kierowała na objazdy - prosimy kierowców o przejazd Dolnym Tarasem lub Obwodnicą by ominąć zagrożony obszar. Kierowcy, którzy chcą z Górnego Tarasu dojechać do Wrzeszcza lub Centrum proszeni są o kierowanie się ul. Potokową.

W związku z zagrożeniem wylania Potoku Strzyża dla ruchu zostało zamknięte skrzyżowanie Chrzanowskiego ze Słowackiego (stara Słowackiego)

Uwaga nastąpiła zmiana trasy autobusu 149 ... - Polanki - Wojska Polskiego-Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.

W momencie przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża nastąpią wyłączenia ruchu w Alei Żołnierzy Wyklętych i ulicy Słowackiego (od ronda de la Salle do Galerii Bałtyckiej) zostanie zmieniona trasa linii 116, 136, 122, 126, 157, 110, 227 w obu kierunkach i przekierowana na trasę zastępczą: .... - Słowackiego-Potokowa-Jaśkowa Dolina-Grunwaldzka-Galeria Bałtycka - ...

Linia 149 zostanie wycofana z ul. Chrzanowskiego i Alei Żołnierzy Wyklętych i skierowana w trasę ...- Polanki - Wojska Polskiego-Aleja Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.

Wyłączony z ruchu został już tunel dla pieszych pod Aleją Żołnierzy Wyklętych na wysokości ulicy Obywatelskiej.

W związku z zalewaniem jezdni ulicy Niepołomickiej przez Potok Oruński oraz naniesieniem na jezdnię konarów i śmieci ulica została zamknięta dla ruchu samochodowego pomiędzy Kampinoską, a Świętokrzyską. Autobus 113 kursuje na trasie Orunia - Gościnna - Świętokrzyska - Wieżycka. Autobus 189 trasa wydłużona z Maćkowych - Mleczarni do osiedla Kampinoska. Autobus 213 kursuje na trasie Olimpijska - Maćkowy/Mleczarnia. Autobus 175 kursuje na dwóch trasach: Siedlce - Havla - Świętokrzyska - Wieżycka oraz Maćkowy/Mleczarnia - Kampinoska - Olimpijska.

Wyjazd z osiedli jest możliwy ulicą Niepołomicką do Starogardzkiej i Traktu Św. Wojciecha. W ciągu godziny cały trakt (obie jezdnie) także w miejscu remontu będą przejezdne

Wszystkie służby tj. Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska, Gdańskie Wody, ZTM, SNG - ponad 200 osób pracuje w terenie.

Apelujemy o bezwzględne słuchanie poleceń służb i nieomijanie zapór. Nie parkujmy w pobliżu potoków, uwaga na parkowanie w garażach podziemnych. Nie wchodzimy do piwnic!

SPRAWDŹ, jak szukać pomocy w sytuacji kryzysowej


Aktualna prognoza pogody - ostrzeżenie meteorologiczne 3 stopnia

W dzień zachmurzenie duże i opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym.

Prognozowana suma opadów od 10 mm do 25 mm, ale miejscami przekroczy 50 mm. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów przekraczających 50 mm w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Kaszubach. Temperatura maksymalna od 17°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich.


AKTUALIZACJA, godz. 8.00 

Zalana ul. Niepołomicka. Problemy z przejazdem. Skutki powodzi są na bieżąco usuwane. 

W miejscach zagrożonych zalaniem prosimy o nie wchodzenie do piwnic i nie parkowanie pojazdów w parkingach podziemnych oraz bezwzględne stosowanie się do poleceń Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i pozostałych służb.


Strażacy pracują od wczesnych godzin rannych na skrzyżowaniu ulic Chrzanowskiego i starej Słowackiego

{id93132}

AKTUALIZACJA, godz. 7.45

Jest bardzo wysoki poziom wody w zbiorniku Srebrniki. W razie przelania woda wyleje przez przelew awaryjny i trafi do potoku Strzyży. 

Jest wysoki poziom wody w zbiorniku Zabornia. 

AKTUALIZACJA 6.58

Zmiana trasy autobusu 116 i 136. W obu kierunkach jadą w Żołnierzy Wyklętych zamiast w ulicę Słowackiego.


AKTUALIZACJA, godz. 6.10

W związku z zagrożeniem wylania Potoku Strzyża dla ruchu zostaje zamknięte skrzyżowanie Chrzanowskiego ze Słowackiego (stara Słowackiego)

Uwaga zmiana trasy autobusu 149 ... - Polanki - Wojska Polskiego-Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP. 

Wały przeciwpowodziowe z workami z piasku układane przy potoku Strzyża

Układane worki przy potoku Strzyża

Worki z piaskiem mają zabezpieczyć przed wylaniem i zalaniem budynków

Do akcji włączyli się także mieszkańcy zagrożonych terenów. Tutaj układanie worków przy ul. Słowackiego 44


AKTUALIZACJA, godz. 5.56

W związku z zalewaniem jezdni ulicy Niepołomickiej przez Potok Oruński oraz naniesieniem na jezdnię konarów i śmieci ulica została zamknięta dla ruchu samochodowego pomiędzy Kampinoską, a Świętokrzyską. 

Zamknięta ulica Niepołomicka dla ruchu samochodowego pomiędzy Kampinoską a Świętokrzyską

Nastąpiły zmiany w kursowaniu autobusów:

  • 113 kursuje na trasie Orunia - Gościnna - Świętokrzyska - Wieżycka
  • 189 trasa wydłużona z Maćkowych - Mleczarni do osiedla Kampinoska
  • 213 kursuje na trasie Olimpijska - Maćkowy/Mleczarnia
  • 175 kursuje na dwóch trasach: Siedlce - Havla - Świętokrzyska - Wieżycka oraz Maćkowy/Mleczarnia - Kampinoska - Olimpijska.

Wyjazd z osiedli jest możliwy ulicą Niepołomicką do Starogardzkiej i Traktu Św. Wojciecha.


AKTUALIZACJA, godz. 5.28

W związku z sytuacją pogodową i nieustępującymi opadami deszczu zaistniało zagrożenie przelania Zbiornika Srebrniki i wystąpienia wód Potoku Strzyża. Aktualnie do poziomu przelewu awaryjnego pozostało około 20 cm. Zabezpieczamy Potok Strzyża przed wystąpieniem wód z potoku poprzez ustawiania zapór przeciwpowodziowych i worków wypełnionych piaskiem.

Zagrożone podtopieniem są zabudowania przy ul Słowackiego (stara Słowackiego) od ul. Srebrniki do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, okolice Starego Maneżu i Osiedle Garnizon, poniżej Aleja Żołnierzy Wyklętych, do skrzyżowania z Aleją Grunwaldzką, skrzyżowanie Alei Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych oraz budynki przy tzw "wysepce" wzdłuż Alei Grunwaldzkiej w kierunku centrum.


Aktualnie patrole Policji i Straży Miejskiej ostrzegają mieszkańców zagrożonego obszaru. Wysłany został także komunikat do mieszkańców w systemie SIMS. Jednostki Straży Pożarnej oraz brygady Gdańskich Wód i SNG działają na miejscu w celu ograniczenia ewentualnych skutków przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża.

Policja przygotowuje się do zamknięcia:

  • ulicy Słowackiego od ronda de la Salle na całej długości do ul. Chrzanowskiego
  • Alei Żołnierzy Wyklętych od ronda de la Salle do alei Grunwaldzkiej
  • Alei Grunwaldzkiej od Wojska Polskiego do Dmowskiego.
  • niemożliwy będzie też wjazd w Aleję Grunwaldzką i Żołnierzy Wyklętych od ulicy Hynka.

Wszystkie wloty bocznych ulic w rejonie skrzyżowania Aleja Grunwaldzka/Żołnierzy Wyklętych w rejonie Galerii Bałtyckiej będą zamknięte.

Policja będzie kierowała na objazdy - prosimy kierowców o przejazd Dolnym Tarasem lub Obwodnicą by ominąć zagrożony obszar. Kierowcy, którzy chcą z Górnego Tarasu dojechać do Wrzeszcza lub Centrum proszeni są o kierowanie się ul. Potokową.

Wyłączony z ruchu został tunel dla pieszych pod Aleją Żołnierzy Wyklętych na wysokości ulicy Obywatelskiej.

Możliwe zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej:

  • W momencie wyłączenia ruchu w Alei Żołnierzy Wyklętych i ulicy Słowackiego (od ronda de la Salle do Galerii Bałtyckiej) zostanie zmieniona trasa linii 116, 136, 122, 126, 157, 110, 227 w obu kierunkach i przekierowana na trasę zastępczą: .... - Słowackiego-Potokowa-Jaśkowa Dolina-Grunwaldzka-Galeria Bałtycka - ...
  • Linia 149 zostanie wycofana z ul. Chrzanowskiego i Alei Żołnierzy Wyklętych i skierowana w trasę ...- Polanki - Wojska Polskiego-Aleja Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.

Apelujemy o nie wchodzenie do piwnic i nie parkowanie pojazdów w parkingach podziemnych i w pobliżu Potoku Strzyża oraz bezwzględne stosowanie się do poleceń Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i pozostałych służb.


AKTUALIZACJA, godz. 5.20 

Wszelkie służby pracują pełną parą, m.in. spółki Gdańskie Wody, Policja, Straż Pożarna, GZDiZ, ZTM, jednostki SNG, Straży Miejskiej. Pomiary można śledzić tutaj.

Zagrożone podtopieniem są zabudowania przy ul Słowackiego (stara Słowackiego) od ul. Srebrniki do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, okolice Starego Maneżu i Osiedle Garnizon, poniżej Aleja Żołnierzy Wyklętych, do skrzyżowania z Aleją Grunwaldzką, skrzyżowanie Alei Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych oraz budynki przy tzw "wysepce" wzdłuż Alei Grunwaldzkiej w kierunku centrum.

Zagrożone podtopieniami są też budynki Dolnego Wrzeszcza rejon ulic Aldony, Wajdeloty, Grażyny i okolice.

{id93132}


AKTUALIZACJA, godz. 4.35

Najnowssze informacje z IMGW, komunikat z godz. 4.25

Obszar: Województwo pomorskie
Przebieg: Od godziny 20.00 dnia 26.07 na przeważającym obszarze województwa pomorskiego suma opadów wynosi od 10 mm do 20 mm, na Kaszubach miejscami około 40 mm, jedynie na północy województwa zanotowano zdecydowanie mniej opadów, suma nie przekracza 5 mm.
Prognoza: W ciągu dnia opady nadal będą występować, okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Prognozowana suma opadów od 10 mm do 25 mm, ale miejscami może osiągać 40 mm lub więcej.
Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemu telemetrii i obserwacji systemów detekcji atmosfery. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.


AKTUALIZACJA, godz. 4.30

Aktualnie Policja i GZDiZ przygotowuje do wyłączenia  z ruchu zagrożone ulice, a ZTM będzie organizował objazdy komunikacji miejskiej. 
Apelujemy o nie wchodzenie do piwnic i nie parkowanie pojazdów w parkingach podziemnych i w pobliżu Potoku Strzyża.


AKTUALIZACJA, czwartek 27 lipca, godz. 4.20 

Aktualne prognozy pogody wskazują na opady deszczu przez kolejne kilkanaście godzin. W tej sytuacji stan Zbiornika Srebrniki będzie się podnosił. W związku z tym zabezpieczany jest Potok Strzyża przed wystąpieniem wód z potoku poprzez ustawiania zapór przeciwpowodziowych i worków wypełnionych piaskiem.

Zagrożone podtopieniem są zabudowania przy ul Słowackiego (stara Słowackiego) od ul. Srebrniki do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, okolice Starego Maneżu i Osiedle Garnizon, poniżej Aleja Żołnierzy Wyklętych, do skrzyżowania z Aleją Grunwaldzką, skrzyżowanie Alei Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych oraz budynki przy tzw "wysepce" wzdłuż Alei Grunwaldzkiej w kierunku centrum.

Zagrożone podtopieniami są też budynki Dolnego Wrzeszcza rejon ulic Aldony, Wajdeloty, Grażyny i okolice.


AKTUALIZACJA 00.30 (27 lipca)

Tak Gdańskie Wody podsumowały swoją pracę minionej doby:


AKTUALIZACJA 23.50

Jaki informuje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straż Miejska i brygada Gdańskich Wód pracuje aktualnie przy zbiorniku Zabornia, jedynym w mieście, w którym woda zbliża się do korony. Rezerwa zbiornika powiększana jest za pomocą worków z piaskiem. Pozostałe zbiorniki wciąż dysponują rezerwą od pół metra do metra.

Wiadukt kolejowy przy ul. Piastowskiej pozostaje wyłączony z ruchu i wygrodzony. W godzinach porannych na miejscu zbierze się komisja, która zdecyduje o sposobie naprawy studzienki pod wiaduktem - doszło w tym miejscu do ukruszenia asfaltu. Mieszkańcy budynków położonych w pobliżu potoku Strzyża (ul. Wajdeloty, Strzyża) w ciągu dnia kilkakrotnie alarmowali służby o podnoszącym się poziomie wody w potoku. Jak zapewnia dyżurny MCZK, obecnie wody w Strzyży opadły i płyną swobodnie. Monitorowane są wszystkie cieki w mieście. Sytuacja jest nieporównywalna z ulewą z zeszłego roku, woda nie zbierała się praktycznie w żadnym newralgicznym z zeszłorocznych doświadczeń miejsc (np. Trakt św. Wojciecha).


Studzienka w okolicach Piastowskiej wciąż wybijała ok godz. 11.15

AKTUALIZACJA 20.45

Jak informują Gdańskie Wody, średni zapas w zbiornikach retencyjnych wynosi od pół metra do 1 metra. W okolicy zbiornika Opacka asekuracyjnie rozkładana jest w tej chwili zapora. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Wg. serwisu meteo.pl, opady w Gdańsku nie powinny w czwartek przekroczyć 30 mm, a ok godz. 17 ustaną zupełnie. Jedynie w nocy może znów popadać. Deszcz w piątek o raczej symbolicznym natężeniu. 


AKTUALIZACJA 19.20

Aktualna sytuacja pogodowa wg. IMGW: Dzisiaj (26.07) od godziny 09:00 do 16:00 sumy opadów osiągnęły miejscami 30-45 mm. Prognozuje się, że do godzin wieczornych suma opadów lokalnie może wzrosnąć miejscami do 60 mm. Prognozowana suma opadów w nocy (26/27.07) od 5 mm do 10 mm, lokalnie do 15 mm. Jutro (27.07) od 5 mm do 10 mm, lokalnie do 15 mm. Suma opadów w okresie od godz. 09:00 dnia 26.07 do godz. 15:00 dnia 27.07 może wynieść od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 75 mm. Opady mają głownie charakter jednostajny. Strefa opadowa bardzo wolno przemieszcza się na zachód.

Stany na potokach i zbiornikach retencyjnych w Gdańsku:

Poziom wody w kanale Raduni przy Elżbietańskiej zaczął opadać i powinien spaść o 25 cm.
Poziom wody w zbiornikach zlewni Potoku Strzyża jest podwyższony, aktualnie nie stanowi on zagrożenia - sytuacja jest stabilna.

Na bieżąco monitorowany jest stan wód, a brygady spółki Gdańskie Wody są w pełnej gotowości.
Pomiary można śledzić tutaj.

Wciąż możliwe są utrudnienia w poruszaniu się po mieście ze względu na lokalne podtopienia. Prośba o usunięcie pojazdów z parkingów podziemnych i apel o nie wchodzenie do piwnic są podtrzymane.


Wszystkie służby miejskie w Gdańsku postawione są w stan gotowości i działają w miejscach, gdzie lokalnie występują utrudnienia w ruchu lub podtopienia. Awarie związane z opadami można zgłaszać pod całodobowym numerem telefonu Inżyniera Miasta. 


AKTUALIZACJA 17.45

Jaki informuje Agnieszka Kowalkiewicz z Gdańskich Wód, poziom wody w kanale Raduni przy Elżbietańskiej zaczął opadać i powinien spaść o 25 cm.


AKTUALIZACJA 17.15

Jak informuje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, wciąż nieprzejezdny jest wiadukt kolejowy przy ul. Piastowskiej. Reszta dróg w Gdańsku jest przejezdna.


AKTUALIZACJA 16.20

Tak wygląda w tej chwili Kanał Raduni na wysokości ul. Elżbietańskiej. Służby miejskie zapewniają, że sytuacja jest pod kontrolą. Pracownicy Gdańskich Wód będą obniżać w tym miejscu szandory (kraty na kanale), co spowoduje obniżenie poziomu wody w kanale. Na miejscu będą za około 20 minut.

Kanał Raduni przy ul. Elżbietańskiej, stan na godz. 16.30

Kanał Raduni przy ul. Elżbietańskiej, stan na godz. 16.30


AKTUALIZACJA 14.10

O godz. 13 zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. Wydał komunikat dotyczący obecnej sytuacji w Gdańsku


AKTUALIZACJA 13.43

Poziom wody w kanale Raduni obniżył się o 20 cm. Trwa akcja wypompowywania namiaru wody z kanału Warzywód (w okolicach ul. Kochanowskiego, Dolny Wrzeszcz),

prowadzą ją strażacy, wspomagają pracownicy Gdańskich Wód.


Służby Gdańskich Wód oczyszczają kraty na Kanale Raduni ze szlamu

AKTUALIZACJA 11.15

Przejazd pod wiaduktem kolejowym w ul. Piastowskiej jest zamknięty. Wciąż wybija znajdująca się pod wiaduktem studzienka, naprawiają ja pracownicy Saur Neptun Gdańsk, trudno w tej chwili powiedzieć, ile potrwają prace, asfalt został w tym miejscu podmyty.

Jak informuje Agnieszka Kowalkiewicz z Gdańskich Wód, największe utrudnienia związane z intensywnymi opadami deszczy występują dotąd w rejonie dzielnic Oliwa, Żabianka, Przymorze. Służby GW od rana interweniowały także w Nowym Porcie, w którym maksymalnie wypełnił się wodą kanał na wysokości ul. Oliwskiej/Na Zaspę. Nadmiar wody odpompowano do beczek. Ul. Oliwska przez chwilę była zamknięta, teraz jest już przejezdna. Pracownicy GW od rana oczyszczają kraty zbiorników wodnych, ze szczególnym naciskiem na Kanał Raduni (tu zapełniają się szczególnie szybko). Ok godz. 11 stan wody w Kanale Raduni utrzymywał się na podniesionym poziomie. Pracownicy GW sprawdzają aktualnie, czy wymaga ich interwencji.

wiadukt przy ul. Piastowskiej wyłączony z ruch, trwa naprawa

- Na bieżąco monitorujemy stany zbiorników i wysokość opadów w danej dzielnicy oraz stan spływu wód. Wszystkie nasze brygady są w terenie i ściśle współpracują z Dyżurnym Inżynierem Ruchu. Sytuacja się powoli stabilizuje, co nie obniża naszej czujności - dodaje Kowalkiewicz.

Podtopienia wystąpiły także już wcześniej przy ul. Gospody (przez jakiś czas droga nie była przejezdna), a także przy ul. Krynickiej i Kanapariusza, zostały usunięte z pomocą pomp. 


UWAGA! Autobusy linii 117 na częściowo zmienionej trasie

Trwają prace porządkowe po podtopieniu ul. Piastowskiej (pod wiaduktem kolejowym). Z powodu braku przejezdności, autobusy linii 117 między pętlą tramwajową Oliwa a "Osiedlem Tysiąclecia" zostały skierowane na trasę objazdową: Grunwaldzka - Pomorska - Chłopska i dalej Piastowską. Linia ta nie obsługuje zespołów przystanków "Droszyńskiego" i "Poznańska (n/ż)" oraz Piastowska [1527].

Aktualnie (godz. 10.30) strażacy odpompowują wodę pod zalanym wiaduktem przy ul. Piastowskiej w Oliwie.

Z powodu braku możliwości przejazdu przez ul. Powstańców Warszawy w Sopocie (ulica została zalana), autobusy linii 122 za przystankiem "Sopot Grand Hotel" [4071] jadąc w kierunku przystanku "Sopot Kamienny Potok" [4010], pojadą trasa objazdową ulicami Goyki i Haffnera następnie dalej po stałej trasie. W związku z powyższym tymczasowo zawieszona została obsługa przystanków: "Sopot Korty Tenisowe (n/ż)" [4072] i "Sopot Plac Kusocińskiego (n/ż)" [4073].


Informacje z FB Gdańskich Wód:



TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta