• Start
  • Wiadomości
  • UCK liderem szczepień na Pomorzu. Szpital zbadał też reakcje niepożądane po szczepionce na koronawirusa  

UCK liderem szczepień na Pomorzu. Szpital zbadał też reakcje niepożądane po szczepionce na koronawirusa  

Przez trzy miesiące Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku wykonało ponad 50 tysięcy szczepień pierwszą i drugą dawką szczepionki - to najwięcej na Pomorzu i ścisła krajowa czołówka. Wśród szczepiących się w UCK osób przeprowadzono też własne badanie, na bazie którego oznaczono najczęściej występujące objawy poszczepienne.
14.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Biurko, za biurkiem siedzi lekarz w fartuchu przed nim siedzi kobieta w średnim wieku
Obecnie UCK szczepi nawet tysiąc osób dziennie - chętni umawiani są co 27 sekund, co jest możliwe dzięki równoległemu uruchomieniu 5 stanowisk kwalifikacyjnych i 7 stanowisk, gdzie prowadzone są iniekcje 
Fot. Sylwia Mierzewska/UCK

 

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne jako jedna z pierwszych w Polsce placówek zorganizowała i zaczęła przyjmować chętnych do szczepienia - początkowo jako tzw. szpital węzłowy dla personelu z grupy „zero”, potem nauczycieli, a obecnie osoby, które wybrały UCK w ramach Narodowego Programu Szczepień.

Dziś UCK szczepi nawet tysiąc osób dziennie - chętni umawiani są co 27 sekund, co jest możliwe dzięki równoległemu uruchomieniu 5 stanowisk kwalifikacyjnych i 7 stanowisk, gdzie prowadzone są iniekcje. Punkt szczepień działa od godz. 14 do 20, co pozwala na ciągłą pracę poradni, w obrębie których znajdują punkty kwalifikacyjne i punkty pobrań laboratoryjnych

 

Młodzi lekarze, aplikacje, infolinia  

W programie szczepień ważne jest zaangażowanie zespołu młodych lekarzy i studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy pełnią role organizacyjne, informacyjne i wspomagają personel pielęgniarski w prostych czynnościach, głównie związanych z dokumentacją szczepienia. Osoby szczepiące uzyskują dodatkowe wynagrodzenie powiązane bezpośrednio z liczbą wykonanych kwalifikacji, natomiast personel wspierający (studenci) wynagradzany jest za godzinę zaangażowania.

- Tak sprawna organizacja możliwa była dzięki wprowadzeniu przez UCK działań koordynacyjnych, m.in. poprzez uruchomienie własnej aplikacji, która jest także wykorzystywana do rejestracji na badania wymazowe  - tłumaczy Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa, lekarz naczelny UCK. - Drugą formą skutecznej komunikacji okazała się infolinia, która stanowi wsparcie dla osób chcących zarejestrować się na szczepienie. Powstała ona z myślą o tych pacjentach, którzy nie czują się pewnie obsługując, aplikację na smartfony.



Analiza objawów poszczepiennych 

Wśród szczepiących się w UCK osób przeprowadzono badanie, na bazie którego oznaczono najczęściej występujące objawy poszczepienne. W grupie osób objętych badaniem (5505) - 674 (12.24 proc. wszystkich badanych) zadeklarowały objawowe przechorowanie infekcji COVID-19 lub obecność p/ciał anty SARS-CoV2 w badaniu serologicznym, tym samym stanowiąc grupę ozdrowieńców. Pozostałe 4831 osób bez wywiadu potwierdzonej infekcji wirusem SARS-CoV2 oznaczono jako SARS-naive - stanowili oni 87,76 proc. respondentów.

Brak jakichkolwiek działań niepożądanych zgłosiło 2361 badanych, wśród których ozdrowieńcy stanowili 7.58 proc.- tj. mniej niż w całej grupie badanych (12.24 proc.). Najczęstszym działaniem niepożądanym był ból ramienia, występujący u 48.44 proc. osób z grupy SARS-naive oraz 62.31 proc. ozdrowieńców, głównie jako izolowany objaw (27,68 proc.).

Izolowany ból ramienia traktowano jako najłagodniejszy z objawów o charakterze miejscowym, a wśród zgłaszających go ozdrowieńcy stanowili 12.47 proc. - porównywalnie do populacji ogólnej (vs. 12.24 proc.). Objawy uogólnione o różnym stopniu nasilenia zgłosiły 1492 osoby.

             

Kolejne objawy:  Brak choroby i przeciwciał Ozdrowieńcy
Zmęczenie 17,82 proc. 31,31 proc.
Ból głowy 8,40 proc. 17,80 proc.
Stan podgorączkowy 5,42 proc. 17,06 proc.
Ból kostno-mięśniowy 4,45 proc. 14,99 proc.
Nudności 2,28 proc. 6,68 proc.

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok