• Start
  • Wiadomości
  • Tym żyje Gdańsk. Ryszard Gajewski o tym, jak pokonać "wielką wodę" w centrum miasta

Tym żyje Gdańsk. Ryszard Gajewski o tym, jak pokonać "wielką wodę" w centrum miasta

Ruszyła ważna inwestycja w centrum Gdańska, której cele jest budowa systemu odwodnienia skrzyżowania ulic Nowe Ogrody i 3 maja. To w tym miejscu po ulewnych deszczach gromadziło się bardzo dużo wody. W programie „Tym żyje Gdańsk” gościliśmy prezesa spółki Gdańskie Wody Ryszarda Gajewskiego, który przedstawił pomysł inżynierski na opanowanie tej sytuacji.
20.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mężczyzna w średnim wieku, w garniturze na tle ekranu przedstawiającego ruch uliczny
Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód
fot. gdansk.pl

Powtarzający się problem z wielką wodą

W ostatnich latach było spokojnie, ale wcześniej nie raz gdańszczanie byli świadkami, jak po dużych ulewach na skrzyżowaniu ulic Nowe Ogrody i 3 maja gromadziły się ogromne ilości wody. Spływała ona z górnych dzielnic Gdańska do ulicy Kartuskiej, a następnie w stronę Nowych Ogrodów, po śladzie dawnego Potoku Siedlickiego. Obrazy zalanego skrzyżowania przy Urzędzie Miejskim powtarzały się co jakiś czas. Najgorsza sytuacja miała miejsce w czasie wielkiej powodzi 9 lipca 2001 roku, kiedy woda zalała znajdujące się poniżej skrzyżowania torowisko kolejowe.

Czytaj także: Prace na skrzyżowaniu Nowe Ogrody i 3 Maja, zmiany w ruchu. SPRAWDŹ na mapach 

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

- To miejsce jest jednym z takich naszych czarnych punktów – mówi Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód. - Tutaj mieliśmy problemy ostatnio w 2016 roku, i też dwa razy w 2018. Od tego czasu był spokój, ale to nie znaczy, że taka sytuacja nie może się powtórzyć. W związku z tym jest teraz pomysł, jak dodatkowo pomóc w odpływie wody z tego miejsca.

pracownik służb komunalnych w kamizelce, stoi w wodzie na ulicy, która sięga mu do ud, w tyle podtopiony samochód, na dalszym planie ludzie idący po zalany chodniku
Sierpień 2018 rok. Zalane po ulewie skrzyżowanie ulic Nowe Ogrody i 3 maja
fot. Roman Daszczyński/gdansk.pl

Jak odwodnić skrzyżowanie ul. Nowe Ogrody i 3 maja?

W rejonie skrzyżowania znajdują się już punktowe odwodnienia tzw. studzienki burzowe. Teraz powstanie cały system dodatkowych odwodnień liniowych. Będzie ich aż kilkanaście sztuk.

- Powstaną wzdłuż krawężników, ale też w poprzek jezdni. Przypominają one nieco odwodnienia, które są stosowane przy wjazdach do garażów podziemnych. Te będą szersze i bardzie trwałe - wyjaśniał prezes Gdańskich Wód.

Woda trafi do odwodnień liniowych, które następnie nowym kolektorem odprowadzą ją do istniejącego już starego kolektora, który znajduje się na ul. 3 maja, vis-à-vis Urzędu Miejskiego.

mapka graficzna z zaznaczonym system odwodnień
źródło: Gdańskie Wody

- Wykorzystujemy sytuację, że podczas budowy Forum Gdańsk powstało nowe połączenie kanalizacji deszczowej z alei Armii Krajowej w kierunku kanału Raduni. W związku z tym mamy dodatkowy kolektor, który wcześniej prowadził wody właśnie z Armii Krajowej. On jest w tej chwili niedociążony, co znaczy, że w sytuacji opadów jest tam jeszcze miejsce i można wprowadzić do niego wodę opadową - dodał nasz gość.

studio wirtualne, dwóch mężczyzn siedzi na krzesełkach na żywym tle, widać na ekranie film z centrum miasta, ruch uliczny, tramwaje
Studio programu "Tym zyje Gdańsk" Nz. (od lewej) prowadzący Marek Wałuszko i Ryszard Gajewski
fot. gdansk.pl

Czy nowa inwestycja oznacza koniec problemów z wielką wodą?

Zapytaliśmy naszego gościa, czy nowy system odwodnień poradzi sobie z taką wodą jak ta, z którą mieliśmy do czynienia po intensywnych opadach w 2018 r.

- Przy tych rozwiązaniach, które będą tam zastosowane z tego rodzaju opadami, które wystąpiły w 2018 roku, bylibyśmy w stanie sobie poradzić i nie byłoby takich utrudnień komunikacyjnych - powiedział Ryszard Gajewski. - Oczywiście nie możemy obiecać, że nigdy nie wystąpią tam utrudnienia, bo może się okazać, że wystąpią opady o jeszcze większej intensywności, więc tutaj nigdy nie można obiecywać, że rozwiąże się problem w stu procentach. Natomiast na pewno będzie to znaczne ułatwienie spływu wody z tego skrzyżowania.

Zobacz cały program:


Zobacz inne programy z cyklu "Tym żyje Gdańsk":

Czytaj także: Tym żyje Gdańsk. Piotr Borawski: - Dla młodych nie ma ważniejszego tematu niż zmiany klimatu

Czytaj także: Tym żyje Gdańsk. ”Masz rower, to pedałuj”. Rozmowa z trenerem Lechii Gdańsk

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Budowa ekostrady rowerowej rozpoczęta