• Start
  • Wiadomości
  • Tym żyje Gdańsk. Ryszard Gajewski o tym, jak pokonać "wielką wodę" w centrum miasta

Tym żyje Gdańsk. Ryszard Gajewski o tym, jak pokonać "wielką wodę" w centrum miasta

Ruszyła ważna inwestycja w centrum Gdańska, której cele jest budowa systemu odwodnienia skrzyżowania ulic Nowe Ogrody i 3 maja. To w tym miejscu po ulewnych deszczach gromadziło się bardzo dużo wody. W programie „Tym żyje Gdańsk” gościliśmy prezesa spółki Gdańskie Wody Ryszarda Gajewskiego, który przedstawił pomysł inżynierski na opanowanie tej sytuacji.
20.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód
Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód
fot. gdansk.pl

Powtarzający się problem z wielką wodą

W ostatnich latach było spokojnie, ale wcześniej nie raz gdańszczanie byli świadkami, jak po dużych ulewach na skrzyżowaniu ulic Nowe Ogrody i 3 maja gromadziły się ogromne ilości wody. Spływała ona z górnych dzielnic Gdańska do ulicy Kartuskiej, a następnie w stronę Nowych Ogrodów, po śladzie dawnego Potoku Siedlickiego. Obrazy zalanego skrzyżowania przy Urzędzie Miejskim powtarzały się co jakiś czas. Najgorsza sytuacja miała miejsce w czasie wielkiej powodzi 9 lipca 2001 roku, kiedy woda zalała znajdujące się poniżej skrzyżowania torowisko kolejowe.

Prace na skrzyżowaniu Nowe Ogrody i 3 Maja, zmiany w ruchu. SPRAWDŹ na mapach 

- To miejsce jest jednym z takich naszych czarnych punktów – mówi Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód. - Tutaj mieliśmy problemy ostatnio w 2016 roku, i też dwa razy w 2018. Od tego czasu był spokój, ale to nie znaczy, że taka sytuacja nie może się powtórzyć. W związku z tym jest teraz pomysł, jak dodatkowo pomóc w odpływie wody z tego miejsca.

Sierpień 2018 rok. Zalane po ulewie skrzyżowanie ulic Nowe Ogrody i 3 maja
Sierpień 2018 rok. Zalane po ulewie skrzyżowanie ulic Nowe Ogrody i 3 maja
fot. Roman Daszczyński/gdansk.pl

Jak odwodnić skrzyżowanie ul. Nowe Ogrody i 3 maja?

W rejonie skrzyżowania znajdują się już punktowe odwodnienia tzw. studzienki burzowe. Teraz powstanie cały system dodatkowych odwodnień liniowych. Będzie ich aż kilkanaście sztuk.

- Powstaną wzdłuż krawężników, ale też w poprzek jezdni. Przypominają one nieco odwodnienia, które są stosowane przy wjazdach do garażów podziemnych. Te będą szersze i bardzie trwałe - wyjaśniał prezes Gdańskich Wód.

Woda trafi do odwodnień liniowych, które następnie nowym kolektorem odprowadzą ją do istniejącego już starego kolektora, który znajduje się na ul. 3 maja, vis-à-vis Urzędu Miejskiego.

źródło: Gdańskie Wody

- Wykorzystujemy sytuację, że podczas budowy Forum Gdańsk powstało nowe połączenie kanalizacji deszczowej z alei Armii Krajowej w kierunku kanału Raduni. W związku z tym mamy dodatkowy kolektor, który wcześniej prowadził wody właśnie z Armii Krajowej. On jest w tej chwili niedociążony, co znaczy, że w sytuacji opadów jest tam jeszcze miejsce i można wprowadzić do niego wodę opadową - dodał nasz gość.

Studio programu Tym zyje Gdańsk  Nz. (od lewej) prowadzący Marek Wałuszko i Ryszard Gajewski
Studio programu "Tym zyje Gdańsk" Nz. (od lewej) prowadzący Marek Wałuszko i Ryszard Gajewski
fot. gdansk.pl

Czy nowa inwestycja oznacza koniec problemów z wielką wodą?

Zapytaliśmy naszego gościa, czy nowy system odwodnień poradzi sobie z taką wodą jak ta, z którą mieliśmy do czynienia po intensywnych opadach w 2018 r.

- Przy tych rozwiązaniach, które będą tam zastosowane z tego rodzaju opadami, które wystąpiły w 2018 roku, bylibyśmy w stanie sobie poradzić i nie byłoby takich utrudnień komunikacyjnych - powiedział Ryszard Gajewski. - Oczywiście nie możemy obiecać, że nigdy nie wystąpią tam utrudnienia, bo może się okazać, że wystąpią opady o jeszcze większej intensywności, więc tutaj nigdy nie można obiecywać, że rozwiąże się problem w stu procentach. Natomiast na pewno będzie to znaczne ułatwienie spływu wody z tego skrzyżowania.

Zobacz cały program:


Zobacz inne programy z cyklu "Tym żyje Gdańsk":

Tym żyje Gdańsk. Piotr Borawski: - Dla młodych nie ma ważniejszego tematu niż zmiany klimatu

Tym żyje Gdańsk. ”Masz rower, to pedałuj”. Rozmowa z trenerem Lechii Gdańsk

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki