Czym jest Gdańskie Forum Zmian Klimatu?
Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu przypomniał na początku programu "Tym żyje Gdańsk", że w 2019 roku Miasto, podobnie jak wiele innych dużych polskich miast, przyjęło wypracowany na wielu forach dokument "Plan adaptacji do zmian klimatu". Gdańskie Forum Zmian Klimatu to konsekwencja ówczesnych założeń, że nie tylko eksperci, ale też mieszkańcy będą mieli wpływ na politykę klimatyczną Gdańska.
- Mówiliśmy o tym, że chcemy, żeby to był dokument żywy i żeby przynajmniej raz w roku mieszkańcy mogli spotkać się i podyskutować o tym, jakie są wyzwania miasta w tym zakresie, co my jako miasto możemy przedstawić, co my wykonujemy, jaki mamy plan, skonfrontować też w jakiś to z oczekiwaniem mieszkańców, z ich poradami, może także po to, żeby nas trochę zmobilizowali do jeszcze bardziej wytężonej pracy - wyjaśniał Piotr Borawski.
Rejestracja na II Gdańskie Forum Zmian Klimatu cały czas trwa.
Świadomość zmian klimatycznych
Świadomość ekologiczna mieszkańców Gdańska jest wysoka. Na przykład – jak zauważył nasz gość – gdańszczanie najlepiej w Polsce segregują odpady. Tematy czystego środowiska szczególnie ważne są dla młodego pokolenia.
- Powiem całkowicie szczerze, że bardzo raduje mnie to, że chyba nie ma ważniejszego dla nich tematu niż właśnie zmiany klimatyczne. To jest taki temat, o którym oni bezustannie rozmawiają, bezustannie nas motywują. Mówią: „Robicie za mało. Róbcie więcej. Przesypiacie czas”. I też chcemy, żeby tego typu Forum było właśnie odpowiedzią na ich częste protesty, strajki – mówił zastępca prezydenta Gdańska.
Czy wojna spowolni wprowadzenie celów klimatycznych?
Wojna w Ukrainie rodzi wiele problemów z dostępem surowców energetycznych i może mieć wpływ na prowadzenie polityki klimatycznej. Nasz gość jest tu jednak optymistą.
- Jeżeli spojrzymy na ten rok, to na pewno pewne dobre zmiany, które widzieliśmy, zostaną wyhamowane. Natomiast myślę, że przede wszystkim sankcje na paliwa kopalne z Rosji będą też przyczyną tego, że zmiany przyspieszą, bardziej już średnio i długoterminowo, bo musimy się dostosować do tego, że tego źródła nie będzie. Mam nadzieję, że dostosujemy się także w ten sposób, że dużo mocniej zainwestujemy właśnie w odnawialne źródła energii, w termomodernizację, w to, żeby czerpać energię elektryczną i ciepło z takich bardziej czystych źródeł – przewiduje nasz gość.
Węgiel i samorządy
W ostatnim czasie minister aktywów państwowych Jacek Sasin, ale też premier Mateusz Morawiecki apelują do samorządów, by zajęły się dystrybucją węgla. Towaru tego brakuje i osiągnął wysokie ceny. Drogą morską trwa sprowadzanie tego surowca zakontraktowanego zagranicą.
- Uważam, że to jest temat zastępczy. Głównym tematem w tej chwili, który nurtuje mieszkańców, samorządowców jest to, że ceny energii elektrycznej w przyszłym roku będą bardzo wysokie. W Gdańsku dalej nie mamy żadnej oferty ze strony spółki skarbu państwa. Nie ma problemu z dystrybucją węgla, z punktu widzenia samorządów, takiego miasta jak Gdańsk. Jest bardzo wiele punktów, które się tym zajmują zawodowo. Po prostu nie ma takiej ilości węgla, która jest potrzebna dla wszystkich mieszkańców, dla wszystkich podmiotów gospodarczych i to powinno być przede wszystkim zmartwieniem ministra Sasina powiedział Piotr Borawski. - Jeżeli ten węgiel będzie, można go dostarczyć do tych punktów, które istnieją. Nie zabierać ludziom pracy, tylko niech się zajmą tym zawodowcy, a samorządowcom proszę dostarczyć dobrą ofertę na energię elektryczną i te usługi, które są blisko mieszkańców jak komunikacja miejska, oświetlenie ulic, edukacja, produkcja wody, odbiór ścieków, żeby były objęte osłonową stawką, bo tego w tej chwili potrzebujemy.
Zobacz cały program: