• Start
  • Wiadomości
  • Tylko do niedzieli 29 września można zwiedzać dwa obiekty Gdańskiego Szlaku Wodociągowego

Tylko do niedzieli 29 września można zwiedzać dwa obiekty Gdańskiego Szlaku Wodociągowego

Gdański Szlak Wodociągowy zaprasza na ostatnie w tym roku wizyty. Tylko do niedzieli, 29 września, można zwiedzać dwa obiekty: podziemny zbiornik wody Stary Sobieski we Wrzeszczu oraz zbiornik Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej. W pierwszym można sprawdzić na własne uszy, jak działa unikatowa “grota szeptów”, a w drugim z tarasu podziwiać widok na Żuławy Gdańskie i Zatokę Gdańską. W obu obiektach na zwiedzających czekają też atrakcyjne wystawy.
28.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia dużą, zakrzywioną, podziemną przestrzeń o betonowych ścianach i łukowym suficie. Podłoga jest gładka, a wzdłuż ścian biegnie linia świetlna emitująca niebieskie światło, które nadaje wnętrzu futurystyczny charakter. W pomieszczeniu ustawione są interaktywne ekrany lub tablice, z których korzystają odwiedzający. Jeden z nich, ubrany w ciepłe zimowe ubranie, stoi przy jednym z podświetlanych stanowisk i prawdopodobnie czyta informacje lub obsługuje ekran dotykowy. Całość przypomina wystawę edukacyjną lub interaktywną instalację, z nowoczesnym oświetleniem i technologią. Niebieskie światło podkreśla industrialny charakter tego miejsca, a sama przestrzeń może być częścią zbiornika wodnego lub innego obiektu infrastrukturalnego, który został przekształcony w przestrzeń dla zwiedzających.
Wnętrze zbiornika Stary Sobieski
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Stary Sobieski - nie ma drugiej takiej budowli w Gdańsku

Obiektami tymi zarządza Gdańska Infrastruktura Wodociągowa-Kanalizacyjna (GIWK), miejska spółka.   
 
Zbiornik Stary Sobieski położony jest na Górze Szubienicznej, pomiędzy ulicami Sobieskiego i Traugutta we Wrzeszczu. Do dziś nie wybudowano w Gdańsku zbiornika podziemnego, który mógłby się z nim równać rozmachem architektonicznym i konstrukcyjnym. 
Powstał w 1911 r. w formie żelbetowego monolitu, co na początku XX wieku było imponującym osiągnięciem. Posadowiony na planie koła o średnicy 50 metrów. Składa się z kilku współśrodkowych okręgów, tworzących zaskakujący podziemny labirynt o powierzchni 1860 metrów kwadratowych. 
Zdjęcie przedstawia grupę osób znajdujących się w dużej, betonowej, podziemnej przestrzeni o zakrzywionych ścianach i łukowym suficie. Dwie osoby na pierwszym planie, ubrane w zimowe kurtki, są skupione na obserwowaniu sufitu — jedna z nich robi zdjęcie telefonem. W tle można dostrzec innych uczestników, w tym osobę z aparatem na statywie, co sugeruje, że może to być wycieczka lub dokumentacja miejsca. Ściany i sufit mają surowy, betonowy wygląd, a całość oświetlona jest delikatnym światłem zamontowanym na ścianach. Wzdłuż ścian biegnie cienka linia niebieskiego światła, co dodaje nowoczesnego akcentu w tej industrialnej przestrzeni. Charakter i wygląd miejsca mogą sugerować, że jest to część dużego zbiornika wodnego lub innej infrastruktury związanej z zarządzaniem wodą, prawdopodobnie  Zbiornik Sobieski,  na co wskazuje nazwa pliku.
Zbiornik Stary Sobieski otwarto dla zwiedzających 30 listopada 2018 r.
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Gdy zwiedzający podchodzą pod górę, ich wzrok przyciąga charakterystyczna potężna żółta ściana. To wejście to zbiornika – ściana frontowa komory zasuw w stylu neoklasycystycznym o wymiarach 12,8 na 6,3 metra. 
 
Podziemne korytarze mają prawie 7 m szerokości i 5,5 m wysokości. 
 
Specyficzna konstrukcja zbiornika daje niesamowity efekt dźwiękowy. Zgodnie z opinią fachowców, akustyka zbiornika Starego Sobieskiego jest ewenementem w skali kraju, a może nawet Europy. 

Jadwiga Charzyńska żegna się z CSW Łaźnia. Po 20 latach dyrektorka odchodzi na emeryturę

Wypowiadane słowa roznoszą się na odległość do 150 metrów i powracają w formie echa nawet przez siedem sekund. Takie niezwykłe zjawisko określane jest mianem „groty szeptów”.
 
W zbiorniku Stary Sobieski zmieści się aż 5 000 m3 wody – to pojemność dwóch basenów olimpijskich wody. Całkowita kubatura obiektu jest jednak niemal 2/3 razy większa (8 238 m3), co czyni ten zbiornik największym w Gdańsku.
Zdjęcie przedstawia elewację budynku, który jest wkomponowany w ziemny nasyp. Budynek ma jasne, kremowe ściany i ozdobną fasadę z symetrycznym łukowatym elementem nad głównym wejściem. Drzwi są wykonane z ciemnego materiału i ozdobione kratą w geometryczny wzór. Przed budynkiem znajduje się schodkowa konstrukcja z metalowymi balustradami, które prowadzą do głównego wejścia. Na prawo od budynku widać bujną zieleń trawy, a po lewej stronie, obok rosnącego drzewa, znajdują się słupy wysokiego napięcia. Tło wskazuje na to, że budynek znajduje się w okolicy pełnej roślinności, prawdopodobnie na peryferiach lub w parku. Całość wygląda na część infrastruktury wodociągowej lub technicznej, a wygląd budynku może sugerować, że jest to obiekt związany ze  Zbiornikiem Sobieski,  co wskazuje nazwa pliku.
Budynek zbiornika Stary Sobieski
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
We wnętrzu zbiornika na zwiedzających czekają dwie wystawy.
 
Pierwsza dotyczy dziejów wody i wodociągów w Gdańsku, począwszy od czasów krzyżackich i rurociągów drewnianych, aż po nowoczesne, zaawansowane technologicznie wodociągi, których używamy dzisiaj.
 
Druga wystawa to podróż w głąb historii łazienek. Przez wieki pomieszczenia te odgrywały nie tylko funkcję higieniczną, ale także odzwierciedlały panujące ówcześnie trendy, nawyki i technologie. Ekspozycja, oparta na replikach oraz wiernych rekonstrukcjach wyposażenia, pokazuje ewolucję łazienek na przestrzeni wieków, od XV- wiecznej komory łazienkowej, przez XIX-wieczny buduar, aż po łazienkę z początków XX wieku. 
W zbiorniku Stary Sobieski na dzieci i młodzieży czeka też, trwająca ok. godziny, gra typu escape room - król Jan III pozostawił na miejscu 10 tajemniczych listów, wypełnionych zadaniami, wskazówkami i nagrodami.

Kazimierz - czynny zbiornik o charakterze turystycznym

Zbiornik Wody Kazimierz znajduje się na Wyspie Sobieszewskiej.
 
Jest czynnym zbiornikiem pełniącym przede wszystkim funkcję techniczną. Pomieści 600 m3 wody. Ma 30 metrów wysokości - o dwa metry mniej niż "falowce" na Przymorzu. To współczesna wieża ciśnień, zapewniająca odpowiednie ciśnienie w sieci wodociągowej. 
Na zdjęciu widać wieżę ciśnień, charakterystyczną budowlę o nowoczesnym wyglądzie. Wieża wykonana jest z czerwonej cegły i składa się z kilku masywnych filarów, które podpierają zbiornik wodny znajdujący się na szczycie. Zbiornik ten ma cylindryczny kształt i jest otoczony balustradą. Część podziemna ma okna, które sugerują, że dolna część wieży może być wykorzystywana jako przestrzeń użytkowa. Na pierwszym planie widoczna jest tablica informacyjna z napisem  Zbiornik Wody Kazimierz.  W tle widać drzewa, co sugeruje, że wieża ciśnień znajduje się w otoczeniu zieleni, prawdopodobnie w spokojnej, zalesionej okolicy. Całość budynku wygląda na nowoczesny, zadbany obiekt, który pełni funkcję infrastrukturalną związaną z zaopatrzeniem w wodę.
Do budowy zbiornika Kazimierz użyto 3300 m3 betonu i 130 ton stali
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl
 
Pełni też funkcję edukacyjną i turystyczną. 
 
Z tarasu, zlokalizowanego 10 metrów ponad ponad koronami najwyższych drzew, a 45 metrów n.p.m., rozpościera się wspaniały widok na Wyspę Sobieszewską, Żuławy Gdańskie oraz Zatokę Gdańską. Prowadzi do niego 156 schodów, ale dostępna jest też winda. Kto chce przybliżyć sobie szczegóły krajobrazu może skorzystać z dwóch lunet.
 
W zbiorniku Kazimierz można podejrzeć przez specjalne okienko, jak wygląda jego wnętrze, miejsce gdzie płynie woda. 
 
W obiekcie jest też wystawa o przyrodzie Wyspy Sobieszewskiej. To nowoczesna ekspozycja multimedialna z aplikacjami na słuchawki podzielona na części: zieloną i niebieską. Zielona odpowiada rezerwatowi Ptasi Raj oraz Wiśle Śmiałej, a niebieska rezerwatowi Mewia Łacha i przekopowi Wisły.

Stefan Chwin uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Kolejnymi elementami wystawy są mapa świata z trasami migracji ptaków, plansze z gatunkami zwierząt żyjącymi w pobliskich rezerwatach w skali 1:1.
 
Można też skorzystać z ośmiu lunet, na których można obejrzeć filmy ukazujące życie foki szarej, rybitwy czubatej, biegusa zmiennego, lodówki, bielika i błotnika stawowego, nurogęsi, sieweczki obrożnej oraz trzciniaka.
 
Na szklanych powierzchniach zbiornika Kazimierz widoczne są regularne kropki, które stanowią element systemu zabezpieczającego przed kolizjami ptaków. Sobieszewska wieża ciśnień to pierwszy obiekt w Europie, na którym zastosowano taką innowacyjną metodę ochrony ptaków.
Zdjęcie przedstawia przestronny taras widokowy, znajdujący się na górze wieży ciśnień. Taras jest otoczony metalową balustradą, a podłoga wykonana jest z drewnopodobnych desek, co nadaje miejscu elegancki i nowoczesny wygląd. Po lewej stronie widać szklaną fasadę budynku, odbijającą widok na zewnątrz. Z tarasu roztacza się szeroki, panoramiczny widok na okolicę, który obejmuje rozległe lasy oraz pola, sięgające po horyzont. W pogodny dzień, z błękitnym niebem i rozproszonymi białymi chmurami, sceneria wygląda spokojnie i malowniczo. Widok ten sugeruje, że wieża ciśnień znajduje się w podmiejskim lub wiejskim otoczeniu, otoczonym przyrodą. To miejsce z pewnością oferuje wspaniałą przestrzeń do podziwiania krajobrazu z wysokości.
Na zbiorniku Kazimierz znajduje się przestronny taras widokowy
mat. GIWK
 
Zbiornik Kazimierz został oddany do użytku w 2015 roku. Powstał w ramach Gdańskiego projektu wodno-ściekowego etap II – przedsięwzięcia w ponad 59% dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej
 
Patronem zbiornika jest Kazimierz Behlke (1932-2013), który prawie całe swoje zawodowe życie poświęcił branży wodociągowo-kanalizacyjnej w Gdańsku.

Jak kupić bilety do dwóch zbiorników?

Bilety wstępu do zbiornika wody Stary Sobieski kosztują 20 zł lub grupowy z przewodnikiem 200 zł (max. 30 osób). Zwiedzanie obiektu wraz z przewodnikiem zajmuje około 60 minut. Wewnątrz panuje specyficzny, wilgotny mikroklimat ze stałą temperaturą około 10 stopni Celsjusza. Obiekt jest czynny w godzinach od 10.00 do 16.00

Wyniki BO 2025. Mieszkańcy chcą zieleni, rowerów i książek. Najaktywniejsza - Letnica

Koszt wejścia do zbiornika Kazimierz to 20 zł lub grupowy z przewodnikiem 200 zł (max. 30 osób). Obiekt jest czynny w godzinach od 10.00 do 17.30
 
Ostatnie wejścia w 2024 roku turystów do obu zbiorników zaplanowano w niedzielę, 29 września.
 
Bilety do obu zbiorników można kupić na stronie internetowej Gdańskiego Szlaku Wodociągowego
 

TV

Mural z pierwszą na świecie sędzią żużlową oficjalnie odsłonięty