Debata w ECS: Jak przywrócić pokój w Europie? „Mam receptę, dla zmęczonych wojną w Ukrainie”
Ambasador Nowej Europy to konkurs adresowany do wydawców i autorów. Jego organizatorami są Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.
Jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele organizatorów, poszukuje książek, które w odważny i bezkompromisowy sposób burzą zastane stereotypy i klisze, definiujące Europę i jej mieszkańców i szukających odpowiedzi na pytanie, czym dzisiaj jest Europa.
Kto może dostać nagrodę?
– Nie narzucamy żadnych ograniczeń tematycznych. Zgłoszone książki mogą poruszać zagadnienia z dziedzin historii, polityki, socjologii, filozofii lub dowolnej innej związanej z Europą. Ważne, by autorskie spojrzenie na temat Europy było unikalne i otwierało nowe perspektywy. Doceniamy wkład autorów w tworzenie literatury, która odważnie podchodzi do tematu Europy i stawia ważne pytania – mówi dr Arkadiusz Smagacz z Działu Naukowego i Biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności, sekretarz kapituły nagrody. – Jesteśmy przekonani, że różnorodność form literackich pozwoli na lepsze zrozumienie złożoności tematu i umożliwi nowatorskie podejście do narracji.
Konkurs otwarty jest na różnorodne formy wydawnicze i literackie – reportaże, eseistykę, biografie, beletrystykę, książki naukowe i popularnonaukowe – historyczne i politologiczne, również wydawnictwa w postaci komiksów. Każdy wydawca może zgłosić maksymalnie 5 tytułów wydanych w 2023 roku.
W konkursie nagradzany jest zarówno autor, jak i jego wydawca. Nagrodą dla autora jest tytuł Ambasadora Nowej Europy, a także medal, nagroda finansowa oraz dyplom. Nagrodą dla wydawcy jest medal oraz dyplom, jako wyraz uznania za wprowadzenie do obiegu wartościowej literatury.
Zgłoszone tytuły oceniać będzie kapituła w składzie:
- Basil Kerski - przewodniczący, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności;
- dr Arkadiusz Smagacz - sekretarz kapituły, Dział Naukowy i Biblioteki ECS;
- dr Kamila Łabno-Hajduk - Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu;
- dr Jakub Kufel - kierownik Działu Naukowego i Biblioteki ECS;
- Piotr Leszczyński - redaktor „Przeglądu Politycznego”, Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG oraz portalu Forum Dialogu;
- Magdalena Madey - Dział Naukowy i Biblioteki ECS;
- dr Iwona Reichardt - członkini zarządu Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu;
- dr Przemysław Ruchlewski - zastępca dyrektora ECS ds. naukowych i zbiorów;
- Iwona Szymichowska - Dział Naukowy i Biblioteki ECS.
Zgłoszenia przyjmowane są do czwartku, 29 lutego, za pośrednictwem dostępnego online formularza, który po wypełnieniu należy przesłać na adres e-mail: ambasador@ecs.gda.pl. Zasady udziału w konkursie zawarte są w REGULAMINIE. Więcej informacji o konkursie Ambasador Nowej Europy, w tym o laureatach poprzedniej edycji, można znaleźć na: ecs.gda.pl.
Zobacz zdjęcia z ubiegłorocznej gali wręczenia nagród konkursu Ambasador Nowej Europy:
Przyznano granty na działania w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury