• Start
  • Wiadomości
  • Tylko do 29 lutego trwa nabór w konkursie Ambasador Nowej Europy

Tylko do 29 lutego trwa nabór w konkursie Ambasador Nowej Europy

Książki definiujące Europę i Europejczyków, interpretujące i reinterpretujące, obalające mity i ukazujące nowe perspektywy – to potencjalne kandydatki do nagrody wydawniczej Ambasador Nowej Europy. Nabór do jedenastej edycji konkursu jest otwarty do czwartku, 29 lutego.
27.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
złoty medal w granatowym etui
Nagrodą dla autora jest tytuł Ambasadora Nowej Europy, a także medal, nagroda finansowa oraz dyplom. Honorowani są również wydawcy
fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

Debata w ECS: Jak przywrócić pokój w Europie? „Mam receptę, dla zmęczonych wojną w Ukrainie”

Ambasador Nowej Europy to konkurs adresowany do wydawców i autorów. Jego organizatorami są  Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu. 

Jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele organizatorów, poszukuje książek, które w odważny i bezkompromisowy sposób burzą zastane stereotypy i klisze, definiujące Europę i jej mieszkańców i szukających odpowiedzi na pytanie, czym dzisiaj jest Europa. 

Kto może dostać nagrodę?

– Nie narzucamy żadnych ograniczeń tematycznych. Zgłoszone książki mogą poruszać zagadnienia z dziedzin historii, polityki, socjologii, filozofii lub dowolnej innej związanej z Europą. Ważne, by autorskie spojrzenie na temat Europy było unikalne i otwierało nowe perspektywy. Doceniamy wkład autorów w tworzenie literatury, która odważnie podchodzi do tematu Europy i stawia ważne pytania – mówi dr Arkadiusz Smagacz z Działu Naukowego i Biblioteki Europejskiego Centrum Solidarności, sekretarz kapituły nagrody. – Jesteśmy przekonani, że różnorodność form literackich pozwoli na lepsze zrozumienie złożoności tematu i umożliwi nowatorskie podejście do narracji.

Konkurs otwarty jest na różnorodne formy wydawnicze i literackie – reportaże, eseistykę, biografie, beletrystykę, książki naukowe i popularnonaukowe – historyczne i politologiczne, również wydawnictwa w postaci komiksów. Każdy wydawca może zgłosić maksymalnie 5 tytułów wydanych w 2023 roku.

W konkursie nagradzany jest zarówno autor, jak i jego wydawca. Nagrodą dla autora jest tytuł Ambasadora Nowej Europy, a także medal, nagroda finansowa oraz dyplom. Nagrodą dla wydawcy jest medal oraz dyplom, jako wyraz uznania za wprowadzenie do obiegu wartościowej literatury. 

Zgłoszone tytuły oceniać będzie kapituła w składzie:

  • Basil Kerski - przewodniczący, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności;
  • dr Arkadiusz Smagacz - sekretarz kapituły, Dział Naukowy i Biblioteki ECS;
  • dr Kamila Łabno-Hajduk - Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu;
  • dr Jakub Kufel - kierownik Działu Naukowego i Biblioteki ECS;
  • Piotr Leszczyński - redaktor „Przeglądu Politycznego”, Magazynu Polsko-Niemieckiego DIALOG oraz portalu Forum Dialogu;
  • Magdalena Madey - Dział Naukowy i Biblioteki ECS;
  • dr Iwona Reichardt - członkini zarządu Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu;
  • dr Przemysław Ruchlewski - zastępca dyrektora ECS ds. naukowych i zbiorów;
  • Iwona Szymichowska - Dział Naukowy i Biblioteki ECS.

Zgłoszenia przyjmowane są do czwartku, 29 lutego, za pośrednictwem dostępnego online formularza, który po wypełnieniu należy przesłać na adres e-mail: ambasador@ecs.gda.pl. Zasady udziału w konkursie zawarte są w REGULAMINIE. Więcej informacji o konkursie Ambasador Nowej Europy, w tym o laureatach poprzedniej edycji, można znaleźć na: ecs.gda.pl.

Zobacz zdjęcia z ubiegłorocznej gali wręczenia nagród konkursu Ambasador Nowej Europy:

Przyznano granty na działania w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia