Gdańsk konsekwentnie rozwija szkolnictwo zawodowe, oferujące uczniom zdobycie konkretnego zawodu i zwiększające tym samym ich szanse na udany start na rynku pracy. W obecnym roku szkolnym w technikach i zawodówkach kształci się ponad 6000 uczniów.
W roku szkolnym 2017/2018 planuje się utworzyć ponad 2900 miejsc w klasach pierwszych. Możliwa będzie nauka w ponad 70 zawodach, wśród których pojawią się również nowe oferty, w tym: szkutnik, technik fotografii i multimediów, fotograf, technik weterynarii, technik żeglugi śródlądowej, technik automatyk, technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych.
Gdańskie szkoły zawodowe współpracują z ponad 300 pracodawcami w zakresie kształcenia zawodowego praktycznego i praktyk zawodowych, umów o współpracy i klas patronackich.
- Kształcenie zawodowe to ważny element gdańskiej edukacji. Absolwenci szkół zawodowych wchodzą na rynek pracy z doświadczeniem zdobytym podczas staży i praktyk, co znacząco zwiększa ich szanse na znalezienie zatrudnienia. Z myślą o gimnazjalistach, którzy stoją przed wyborem dalszej drogi edukacyjnej, przygotowaliśmy Gdański Tydzień Zawodowca. W tym czasie uczniowie będą mogli poznać ofertę szkół i współpracujących z nimi pracodawców - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - A trzeba pamiętać, że nasze szkoły są coraz atrakcyjniejsze, dysponują nowoczesnymi pracowniami, współpracują ściśle z wiodącymi pomorskimi firmami. Wszystko po to, aby ich absolwenci nie mieli problemów na rynku pracy.
W ramach Gdańskiego Tygodnia Zawodowca zaplanowano wiele wydarzeń: spotkania z pracodawcami współpracującymi ze szkołami, dzień otwarty dla uczniów, targi pracodawców szkolnictwa zawodowego, a także galę, podczas której specjalną nagrodę Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole zawodowej otrzymają te firmy, kładące w ramach swojej działalności szczególny nacisk na współpracę ze szkołami zawodowymi. Będzie to także okazja, by uczniowie gimnazjów sprawdzili swoje predyspozycje zawodowe i odkryli swoje talenty w asyście specjalistów w Centrum Rozwoju Talentów.
- Bardzo ważne jest dla nas zerwanie z mitem zawodówki, wybieranej przez uczniów, którzy nie dostali się do innych szkół. Decyzja o nauce w szkole zawodowej nie zamyka ścieżki edukacyjnej młodych ludzi. A wręcz, kiedy patrzymy na specjalistyczne kształcenie wyższe, zwiększa ono szanse młodzieży podczas aplikacji a potem nauki na studiach. Dzisiejsi absolwenci i absolwentki techników mają w ręku konkretny fach, wiedzę zdobytą w szkole i praktykę zdobytą u pracodawców - mówi Kowalczuk.
Gdański Tydzień Zawodowca: 6-11 marca 2017
6 marca, godz. 12:30-15:00 - konferencja dla gimnazjalistów Nowoczesne technologie w budownictwie – Państwowe Szkoły Budownictwa; 6-7 marca, godz. 9:00-13:00 - wizyty gimnazjalistów w Centrum Rozwoju Talentów w Olivia Business Centre, budynek Olivia Six; 7-8 marca - wizyty gimnazjalistów u pracodawców; 9 marca, godz. 10:30-12:30 - uroczysta gala wręczenia statuetek "Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole zawodowej" w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2; 10 marca, godz. 9:00-15:00 - targi szkół zawodowych w Zespole Szkół Morskich; 11 marca, godz. 10:00-14:00 - dni otwarte szkół zawodowych |
Inauguracja Gdańskiego Tygodnia Zawodowca odbędzie się w poniedziałek, 6 marca o godz. 12.30 w Państwowych Szkołach Budownictwa podczas konferencji dla gimnazjalistów. Konferencji towarzyszy hasło: Nowoczesne technologie w budownictwie oraz prezentacje najnowszych rozwiązań w branży budowlanej i meblarskiej.
Przedstawiciele firm, współpracujący ze szkołą, przedstawią realizacje najciekawszych inwestycji budowlanych oraz unikalnych projektów meblarskich. Dla gimnazjalistów będzie to okazja, by poznać ofertę szkoły, zajrzeć do pracowni i warsztatów. Podczas konferencji podpisane zostaną także umowy z pracodawcami dotyczące klas patronackich.
W poniedziałek i wtorek uczniowie szkół gimnazjalnych będą mogli wziąć udział w Zawodowym zawrocie głowy – czyli spotkaniach ze specjalistami z Centrum Rozwoju Talentów (mieszczącym się w Olivia Business Centre). Przedstawią oni młodzieży różne rodzaje zawodów oraz pomogą odkryć swoje talenty. W programie przewidziano m.in. kreatywny warsztat Pudełko Inspiracji Zawodowych, czyli do czego masz talent? poświęcony zainteresowaniom i predyspozycjom zawodowym.
Inną propozycją jest Sześciu wspaniałych – spotkania z zawodowcami. Specjaliści przedstawią młodzieży możliwości rozwoju w swoich branżach i odpowiedzą na nurtujące pytania dotyczące tajników ich pracy. W spotkaniach wezmą udział: Agnieszka Król i Igor Ciszkowski - założyciele ButKompany, przedstawiciel firmy zajmującej się krajowym i międzynarodowym przewozem rzeczy Trans-Fair; Zofia Hordyńska z firmy Opel Haller, przedstawiciel firmy Peri z branży budowlanej; Andrzej Śledzion - koordynator prac wykonywanych przez Grupę Techniczną w Olivia Business Centre oraz Piotr Pielichowski - uczestnik III edycji programu MasterChef i właściciel restauracji Gar-Masz, któremu towarzyszyć będzie Karol Suk, zawodowy rzeźnik.
We wtorek i środę gimnazjaliści będą, wraz z nauczycielami, odwiedzać firmy współpracujące z gdańskimi szkołami zawodowymi. Podczas wizyty w zakładzie pracy uczniowie kończący gimnazjum zostają zapoznani z profilem firmy, realiami pracy poszczególnych wydziałów, zwiedzają hale produkcyjne. Pracodawcy przekażą młodzieży informacje na temat warunków pracy w firmie po ukończeniu szkoły oraz perspektyw rozwoju, co w dużym stopniu może pomóc w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.
- Młodzi ludzie najczęściej po raz pierwszy mają bezpośredni kontakt z funkcjonowaniem dużego zakładu przemysłowego, pracą specjalistycznych maszyn i urządzeń. Często spotykają w zakładzie pracy swoich starszych kolegów, którzy zostali skierowani do firmy przez nasze centrum na zajęcia praktyczne lub pracują w zakładzie pracy jako nasi absolwenci. Rozmowa gimnazjalistów z takimi osobami daje obraz realnych warunków pracy w firmie oraz ma wpływ na wybór zawodu i przyszłej szkoły - mówi Alicja Szreder, kierownik szkolenia praktycznego z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1.
W czwartek, 9 marca, o godz. 10.30 poznamy zwycięzców konkursu „Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole zawodowej”.
- Firmy, które współdziałają ze szkołami, pokazują swoimi działaniami, że można odpowiedzialnie wspierać zawodowców, osiągając synergię w działaniach na rzecz podnoszenia kompetencji absolwentów i realizacji oczekiwań pracodawców - mówi Piotr Kowalczuk. - Tylko z takimi firmami ma sens budowanie programów szkolenia i rozwoju szkolnictwa zawodowego. W Gdańsku korzystamy z hasła pracodawców "Masz zawód i praktykę, masz pracę".
W piątek, 10 marca, w Zespole Szkół Morskich odbędą się natomiast targi szkół zawodowych, podczas których będzie można zapoznać się z ofertą zawodówek oraz współpracujących z nimi firm.
W sobotę, 11 marca, na dzień otwarty zapraszają gimnazjalistów wraz z rodzicami gdańskie szkoły. Będzie to doskonała okazja, by poznać kadrę pracującą w szkołach, zapoznać się z pracowniami i warsztatami, a także otrzymać odpowiedzi na pytania nurtujące młodych ludzi i ich rodziców, zanim uczniowie dokonają wyboru dalszej drogi edukacyjnej.
WYKAZ BRANŻ I ZAWODÓW W POSZCZEGÓLNYCH SZKOŁACH
budownictwo
- technik budownictwa - Państwowe Szkoły Budownictwa (Technikum nr 5)
- technik renowacji elementów architektury - Państwowe Szkoły Budownictwa (Technikum nr 5) technik budowy dróg - Państwowe Szkoły Budownictwa (Technikum nr 5)
- technik inżynierii sanitarnej - Państwowe Szkoły Budownictwa (Technikum nr 5)
- technik geodeta - Państwowe Szkoły Budownictwa (Technikum nr 5)
- monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - Państwowe Szkoły Budownictwa (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)
- monter sieci i instalacji sanitarnych - Państwowe Szkoły Budownictwa (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)
- murarz-tynkarz - Państwowe Szkoły Budownictwa (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)
- dekarz - Państwowe Szkoły Budownictwa (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)
- cieśla - Państwowe Szkoły Budownictwa (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)
- betoniarz-zbrojarz - Państwowe Szkoły Budownictwa (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)
- monter izolacji przemysłowych - Państwowe Szkoły Budownictwa (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)
- monter izolacji - budowlanych Państwowe Szkoły Budownictwa (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)
meblarstwo
- technik technologii drewna - Państwowe Szkoły Budownictwa (Technikum nr 5)
- stolarz - Państwowe Szkoły Budownictwa (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 5)
finanse i biznes
- technik handlowiec - Szkoły Ekonomiczno-Handlowe (Technikum nr 11 )
- technik ekonomista - Szkoły Ekonomiczno-Handlowe (Technikum nr 11 )
- technik organizacji reklamy - Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych (Technikum nr 7 )
- sprzedawca - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 2)
rolnictwo i środowisko
- technik architektury krajobrazu - Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych (Technikum nr 7 )
- technik ogrodnik - Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych (Technikum nr 7 )
- technik weterynarii - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Technikum nr 14)
- technik ochrony środowiska - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Technikum nr 14)
- technik inżynierii środowiska i melioracji - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Technikum nr 14)
- ogrodnik - Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 7)
turystyka, sport, rekreacja
- technik obsługi turystycznej - Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych (Technikum nr 7 ) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Technikum nr 1)
- technik hotelarstwa - Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich (Technikum nr 3) oraz Zespół Szkół Morskich (Technikum nr 16)
gastronomia i spozywcza
- technik żywienia i usług gastronomicznych - Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich (Technikum nr 3)
- technik kelner - Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich (Technikum nr 3)
- kucharz - Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 3) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
- wędliniarz - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8)
- cukiernik - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
- piekarz - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
- technik technologii żywności - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Technikum nr 8) Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Technikum nr 14)
- operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8)
energetyka, elektroenergetyka i elektryka
- elektryk - Zespół Szkół Energetycznych (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 10)
- technik - energetyk Zespół Szkół Energetycznych (Technikum nr 13)
- technik - gazownictwa Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Technikum nr 2)
- technik - urządzeń i systemów energetyki odnawialnej Zespół Szkół Energetycznych (Technikum nr 13)
- technik - elektryk Zespół Szkół Energetycznych (Technikum nr 13) oraz Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum (Technikum nr 18)
- technik chłodnictwa i klimatyzacji - Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum (Technikum nr 18)
chemia lekka
- technik analityk - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Technikum nr 8)
- technik technologii chemicznej - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 (Technikum nr 8)
kreatywna
- technik stylista (eksperyment pedagogiczny) - Zespół Szkół Zawodowych nr 9 (Technikum nr 9)
- krawiec - Zespół Szkół Zawodowych nr 9 (Branżowa Szkoła I stopnia nr 9)
- fryzjer - Zespół Szkół Zawodowych nr 9 (Branżowa Szkoła I stopnia nr 9) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
- technik przemysłu mody - Zespół Szkół Zawodowych nr 9 (Technikum nr 9)
- fotograf - Zespół Szkół Zawodowych nr 9 (Branżowa Szkoła I stopnia nr 9) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
- złotnik jubiler - Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
- optyk mechanik - Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
- drukarz - Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
- technik fotografii i multimediów - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Technikum nr 2) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Technikum nr 1)
- technik usług fryzjerskich - Zespół Szkół Zawodowych nr 9 (Technikum nr 9) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Technikum nr 1)
- technik włókienniczych wyrobów dekoracyjnych - Zespół Szkół Zawodowych nr 9 (Technikum nr 9)
- technik procesów introligatorskich - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Technikum nr 2)
ICT i elektronika
- technik elektronik - Zespół Szkół Energetycznych (Technikum nr 13) oraz Zespół Szkół Łączności (Technikum nr 4)
- technik grafiki i poligrafii cyfrowej - Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Technikum nr 1) oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Technikum nr 2)
- technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej - Zespół Szkół Łączności (Technikum nr 4)
- technik automatyk - Zespół Szkół Łączności (Technikum nr 4)
- technik teleinformatyk - Zespół Szkół Łączności (Technikum nr 4)
- technik mechatronik - Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum (Technikum nr 18) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Technikum nr 1)
- technik informatyk - Zespół Szkół Łączności (Technikum nr 4), Zespół Szkół Energetycznych (Technikum nr 13) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Technikum nr 1)
morska
- technik nawigator morski - Zespół Szkół Morskich (Technikum nr 16)
- monter kadłubów jednostek pływających - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 2) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
- technik budowy jednostek pływających - Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum (Technikum nr 18)
- technik mechanik okrętowy - Zespół Szkół Morskich (Technikum nr 16)
- technik żeglugi śródlądowej - Zespół Szkół Morskich (Technikum nr 16)
- szkutnik - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 2)
transport i logistyka
- technik eksploatacji portów i terminali - Zespół Szkół Morskich (Technikum nr 16)
- technik logistyk - Zespół Szkół Morskich (Technikum nr 16)
- technik spedytor - Zespół Szkół Morskich (Technikum nr 16)
motoryzacja
- mechanik pojazdów samochodowych - Zespół Szkół Samochodowych (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 12)
- elektromechanik pojazdów samochodowych - Zespół Szkół Samochodowych (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 12)
- kierowca mechanik - Zespół Szkół Samochodowych (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 12)
- mechanik pojazdów motocyklowych - Zespół Szkół Samochodowych (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 12)
- blacharz samochodowy - Zespół Szkół Samochodowych (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 12)
- technik pojazdów samochodowych - Zespół Szkół Samochodowych (Technikum nr 12)
- technik mechanik - Zespół Szkół Samochodowych (Technikum nr 12), Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum (Technikum nr 18) oraz Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Technikum nr 1)
- mechanik-monter maszyn i urządzeń - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 2) Pomorskie Szkoły Rzemiosł (Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1)
|