
Twoje serce, twoja troska
Kondycja naszego serca leży w naszych rękach. W czasie życia człowieka serce wykonuje średnio ponad 2,5 miliarda uderzeń. Program profilaktyki chorób układu krążenia jest elementem właściwego dbania o własne serce.
Mimo coraz lepszej diagnostyki i nowoczesnych metod leczenia umieralność w Polsce z powodu chorób układu krążenia należy do najwyższych w Europie. Choroby układu krążenia, czyli choroby sercowo-naczyniowe, to grupa schorzeń związanych z występowaniem dolegliwości ze strony serca i układu krwionośnego. Na ich rozwój wpływa wiele czynników związanych z nieodpowiednim stylem życia, jak choćby zła dieta, palenie tytoniu i picie alkoholu, a także stres i niewystarczająca aktywność fizyczna.
Czytaj także: Rektor GUMed: rekordowe nakłady na badani naukowe
Jak się zapisać na badania?
Jak przypomina Monika Kierat, rzecznika prasowa Pomorskiego NFZ, dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia opracowano program profilaktyki chorób układu krążenia (ChUK). Z programu korzystać mogą osoby w wieku od 35 do 65 lat, u których nie zostały wcześniej rozpoznane choroba układu krążenia, cukrzyca, przewlekła choroba nerek i rodzinna chipercholesterolemia oraz które w ciągu ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń objętych programem profilaktyki ChUK.
Program profilaktyki ChUK realizują wszystkie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej. By z niego skorzystać wystarczy zgłosić chęć udziału w swojej przychodni, a ta sprawdzi, czy pacjent kwalifikuje się do przystąpienia do programu. Badania w ramach programu wykonywać mogą lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej.
Procedury medyczne realizowane w ramach dwóch porad objęte programem profilaktyki ChUK obejmują m.in.:
- wykonanie badań biochemicznych krwi (stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDLcholesterolu, HDL-cholesterolu, triglicerydów i poziomu glukozy), dokonanie pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, określenie współczynnika masy ciała (Body Mass Index – BMI) oraz wpisanie wyników do dokumentacji medycznej pacjenta;
- badanie przedmiotowe pacjenta oraz ocenę czynników ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia;
- ewentualną kwalifikację pacjenta do grupy ryzyka oraz ustalenie planu dalszego postępowania (skierowanie do dalszej diagnostyki lub leczenia);
- edukację zdrowotną pacjenta.
Program w statystykach
W ubiegłym roku z programu profilaktyki chorób układu krążenia skorzystało ponad 23% uprawnionych do badań Pomorzan, to ponad 26,5 tysiąca pacjentów. U ponad 67% przebadanych pacjentów po wykonanych badaniach stwierdzono podwyższony poziom cholesterolu całkowitego, podwyższony poziom cholesterolu LDL zanotowano u ponad 58% pacjentów, a niemal 39% przebadanych zmagało się z nadwagą. 37% przebadanych w ramach programu pacjentów otrzymało skierowania do dalszej diagnostyki lub leczenia.