• Start
  • Wiadomości
  • Kultura, nauka i biznes. Tydzień Niemiecki w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim od 28 września

Kultura, nauka i biznes. Tydzień Niemiecki w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim od 28 września

Aż 20 wydarzeń z obszaru kultury, nauki i biznesu czeka nas podczas Tygodnia Niemieckiego, organizowanego przez konsulat generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku oraz Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense, we współpracy z gdańskimi instytucjami. Tydzień Niemiecki potrwa od 28 września do 4 października. Na część wydarzeń wstęp wolny.
21.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ramach Tygodnia Niemieckiego zobaczymy m.in. spektakl „Życiorys Pana Boga” z berlińskiego Schlosspark Theater
W ramach Tygodnia Niemieckiego zobaczymy m.in. spektakl „Życiorys Pana Boga” z berlińskiego Schlosspark Theater
Fot. © DERDEHMEL Urbschat

 

To już druga edycja Tygodnia Niemieckiego, realizowana w ramach cyklu Teatry Europy i Świata w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Tegoroczna odsłona, która rozpocznie się we wtorek, 28 września, i potrwa do poniedziałku, 4 października, będzie okazją do celebrowania różnorodności, jedności i współpracy między Polską i Niemcami oraz dwoma miastami partnerskimi - Gdańskiem i Bremą. Pretekstem do świętowania będą aż trzy ważne rocznice, które Polska i Niemcy obchodzą w tym roku.

Zobacz konferencję zapowiadającą wydarzenie:


- Jest wiele powodów, aby zwłaszcza w roku 2021 świętować relacje polsko-niemieckie. 30 lat temu został podpisany polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, najważniejsza podstawa dobrych relacji pomiędzy naszymi rządami, ale przede wszystkim między naszymi społeczeństwami obywatelskimi - mówi konsul generalna Republiki Federalnej Niemiec Cornelia Pieper. - Również 30 lat temu powstało Towarzystwo Polska-Niemcy w Gdańsku, ważna inicjatywa społeczeństwa obywatelskiego, która napełniła ducha Traktatu życiem. A przed 45 laty Gdańsk i Brema powołały z inicjatywy ówczesnego burmistrza Bremy Hansa Koschnika pierwsze partnerstwo miast pomiędzy Polską, a dawną Republiką Federalną.

- Cieszy mnie fakt, ze już drugi raz prezentujemy kulturę Niemiec w naszym teatrze, zwłaszcza w obliczu tak ważnych dla obu naszych krajów rocznic - dodaje Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Głęboko wierzę, że nic tak nie sprzyja nawiązywaniu i zacieśnianiu dobrych relacji między narodami, jak twórcza wymiana myśli i współpraca kulturalna. A nieodłącznym elementem cyklu Teatry Europy i Świata jest zaangażowanie wielu gdańskich instytucji. Sztuka ma szczególną moc łączenia ludzi, a o wartościach i tym, czym obecnie żyjemy, co dla nas najbardziej aktualne, najlepiej opowiadają artyści.


Na program Tygodnia Niemieckiego złożą się m.in. koncert światowej klasy filharmoników - w tym słynnej bremeńskiej orkiestry barokowej Europäisches Hanse Ensemble, spektakle i czytania performatywne z muzyką na żywo, wystawa malarstwa Nicolausa Hippa, pokaz mody niemieckich i polskich projektantów oraz wiele innych wydarzeń.

- W programie Tygodnia Niemieckiego polecam państwa uwadze koncerty znakomitych bremeńskich muzyków, których gościmy m.in. dzięki współpracy z festiwalem Organy+ - zaprasza Magdalena Hajdysz, rzeczniczka Teatru Szekspirowskiego. - Odbędą się one w Kościele Św. Trójcy oraz w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a koncert młodych artystów z Bremy pod kierownictwem Macieja Ziemskiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zapraszam na spektakl „Życiorys Pana Boga” z udziałem wybitnego niemieckiego aktora Dietera Hallerwordena oraz na czytanie performatywne „Szczurzycy” honorowego obywatela Gdańska, pisarza Guntera Grassa. W naszym teatrze odbędą się też nietypowe wydarzenia, m.in. pokaz mody polskich i niemieckich projektantów, na którego potrzeby nasza Sala główna przeobrazi się w modowy wybieg z prawdziwego zdarzenia.


Szczegółowy program Tygodnia Niemieckiego, wraz z opisami wydarzeń, znajduje się na stronie: www.teatrszekspirowski.pl. Bilety na wydarzenia są już dostępne - te na wydarzenia organizowane w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim można kupić za pośrednictwem strony teatru: bilety.teatrszekspirowski.pl oraz w kasie GTS (ul. Bogusławskiego 1), a na pozostałe - w kasach poszczególnych instytucji oraz bezpośrednio przed wydarzeniami.

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!