• Start
  • Wiadomości
  • Tydzień Bibliotek do 15 maja. W tym roku odbędzie się tylko online

Tydzień Bibliotek do 15 maja. W tym roku odbędzie się tylko online

Kreatywna zabawa z książkami w roli głównej, rozmowy z trójmiejskimi ilustratorami, dotyczące bibliotek i literatury ciekawostki - tak prezentuje się tegoroczny program Tygodnia Bibliotek w Gdańsku, który po raz pierwszy odbędzie się tylko wirtualnie. Atrakcje dostępne są piątku, 15 maja.
09.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tydzień Bibliotek w tym roku odbędzie się jedynie za pośrednictwem internetu. Powodem jest koronawirus. Ale mimo przeniesienia do wirtualnego świata, atrakcji nie zabraknie. Nz. Biblioteka Oliwa, która przygotowała jedną z propozycji
Tydzień Bibliotek w tym roku odbędzie się jedynie za pośrednictwem internetu. Powodem jest koronawirus. Ale mimo przeniesienia do wirtualnego świata, atrakcji nie zabraknie. Nz. Biblioteka Oliwa, która przygotowała jedną z propozycji
fot: Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Instytucje kultury przygotowują się do ponownego otwarcia. Kiedy nastąpi?

 

Co prawda od 4 maja biblioteki w całym kraju mogą wznawiać działalność, ale tylko tę dotyczącą wypożyczania książek. Z powodu pandemii nadal obowiązuje rządowe ograniczenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki, w tym także w bibliotekach. Znoszenie tych ograniczeń planowane jest w kolejnych etapach - póki co biblioteki, które zdecydowały się na otwarcie, mogą udostępniać swoje wnętrza nielicznym, według ścisłego rygoru sanitarnego.

Dlatego większość bibliotek w kraju swoje coroczne święto obchodzić będzie wirtualnie. Ale choć w okrojonej formie, najważniejsze, że się odbędzie. 17. edycja Tygodnia Bibliotek - ogólnopolskiej akcji promocji czytelnictwa i bibliotek organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - trwa od piątku, 8 maja, do piątku, 15 maja. Zainauguruje ją Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

 

Co zaplanowała największa na Pomorzu Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku?

 

- Chcemy zaprosić naszych czytelników do zabawy „Oceniaj książki po okładce!”. Muzea na całym świecie zainicjowały jakiś czas temu akcję #betweenartandquarantine. Biblioteki nie mogą być gorsze, więc proponujemy książkową odmianę tej inicjatywy - mówi Marcin Haftkowski, kierownik działu promocji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteka Publicznej w Gdańsku.

Zabawa przeznaczona jest dla miłośników czytelnictwa, a autorzy najciekawszych pomysłów zostaną nagrodzeni zestawami bibliotecznych gadżetów. Co ważne, aby wziąć udział w zabawie, nie trzeba wychodzić z domu, można więc postępować zgodnie z obostrzeniami związanymi z obowiązującym stanem epidemii.

 

#‎BetweenArtandQuarantine. Lokalna odsłona globalnej zabawy - z Muzeum Gdańska

 

Propozycja pracowników WiMBP w Gdańsku w zabawie „Oceniaj książki po okładce”. Teraz Wasza kolej!
Taką propozycję w zabawie „Oceniaj książki po okładce!” przygotowali pracownicy WiMBP - może to być podpowiedź, ale absolutnie nie trzeba się nią sugerować. Tu liczy się przede wszystkim kreatywność. Teraz Wasza kolej!
mat. WiMBP w Gdańsku

 

O co chodzi? Zasady są bardzo proste:

„Czytasz książki i posiadasz małą kolekcję swoich ulubionych tytułów w domu? Wspaniale! Wybierz którąś pozycję z półki i zrób zdjęcie okładce. Nie potrzebujesz do tego profesjonalnego sprzętu. Fotografię można zrobić każdym aparatem, jaki masz pod ręką (tak, telefon też się liczy!).

Teraz najciekawsza część. Spróbuj własnymi siłami i dostępnymi pod ręką środkami odtworzyć to, co znajduje się na okładce wybranego tytułu! Liczymy na Waszą kreatywność, którą zawsze pozytywnie nas zaskakujecie.

Prześlijcie oba zdjęcia (okładki oraz jej autorskiej wersji) na adres: promocja@wbpg.org.pl w tytule wpisując „Oceniaj książki po okładce”.

Jeśli na Waszej fotografii pojawicie się Wy lub inni domownicy, będziemy potrzebować Waszej zgody na publikację wizerunku. Zaznaczcie odpowiednie rubryki w pliku, który linkujemy poniżej i również odeślijcie go nam wraz ze zdjęciami na maila (skan lub zdjęcie). Bułka z masłem!

Na Wasze zdjęcia czekamy przez cały Tydzień Bibliotek (od 8 do 15 maja). Od poniedziałku, 10 maja, będziemy publikować wybrane fotografie na naszym profilu na Facebooku, Instagramie oraz w galerii na stronie internetowej. Zachęcamy także do umieszczania fotografii na własnych profilach FB oraz IG z hashtagiem #chodzedobiblioteki, którym spróbujmy przy okazji odczarować obecną sytuację! Może przy okazji namówimy naszych znajomych do wspólnej zabawy?” - zaprasza Biblioteka.

 

 

„Rysuje się!” to cykl dla dorosłych, młodzieży i dzieci zainteresowanych sztuką ilustracji
„Rysuje się!” to cykl dla dorosłych, młodzieży i dzieci zainteresowanych sztuką ilustracji
Autor: Bartłomiej Brosz

 

Wywiady z trójmiejskimi ilustratorami

Biblioteka Oliwska - Filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku także przygotowała atrakcję: cykl „Rysuje się! Wywiady z trójmiejskimi ilustratorami”. To propozycja dla tych, którym brakuje kontaktu z ilustracją i warsztatów rysunkowych, prowadzonych w Bibliotece Oliwskiej przed pandemią.

Na stronie Biblioteki publikowane są wywiady, które Mateusz Pudlis - pracownik filii, przeprowadził z trójmiejskimi ilustratorami. Z rozmów można się dowiedzieć, jak twórcy zaczynali, co im jest najbliższe, i co w ilustracji jest najważniejsze. Dorośli nie będą się nudzić, a na dzieci czekają niespodzianki.

Cykl otwiera rozmowa zatytułowana „Jeden rysunek za tysiąc słów”. Jej bohaterem jest ilustrator Bartłomiej Brosz - autor rysunków i ilustracji do gazet, podręczników i książek dla dzieci. Ostatnio w wydawnictwie Adamada ukazała się jego autorska seria książek: „Gdybym miał goryla”, „Gdzie się zmieści żyrafa”, „Jak znaleźć słonia” i „Przydałby mi się wieloryb”.

 

„Rysuje się! Wywiady z trójmiejskimi ilustratorami”: Bartłomiej Brosz

 

Wśród rozmówców znajdą się także Agnieszka Żelewska, Marianna Jagoda, Ewą Poklewska-Koziełło, Wojciech Kołyszko i Jona Jung.

 

Zwiedzaj zakamarki biblioteki bez wychodzenia z domu

Na swój profil na Facebooku zaprasza też Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej. Tam, w czasie Tygodnia Bibliotek każdego dnia będą publikowane przygotowane przez pracowników placówki materiały i ciekawostki. Na początek można zobaczyć film przygotowany specjalnie na Dzień Bibliotekarza, który pokazuje najbardziej interesujące elementy wystroju Biblioteki i miejsca na co dzień niedostępne dla czytelników. 

 

 

Klub Żak znów zaprasza do kina - na razie on line

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych