Dzisiaj ostatni dzień Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego w Forum Gdańsk. Skorzystaj

Tak się dzieje w wielu rodzinach: ograniczanie możliwości podjęcia pracy, nadmierna kontrola wspólnych wydatków czy wydzielanie i ograniczanie pieniędzy. To tylko niektóre przypadki przemocy ekonomicznej. Jak sobie z tym radzić? Jak przeciwdziałać? Na pytania odpowie kolejna edycja gdańskiego Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego, który odbywa się w dniach 6-10 czerwca, w Forum Gdańsk, które jest partnerem tego wydarzenia. Przed nami piątek - ostatni dzień tego wydarzenia. Szczegółowy program publikujemy na końcu tekstu.
06.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Infografika przedstawiająca schemat wnętrza Forum Gdańsk. Czerwona strzałka od góry wskazuje miejsce opisane jako "Mostek Historyczny (Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego)
Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego w tym roku przygotowano w Forum Gdańsk, które jest partnerem tego wydarzenia. Gdzie znaleźć specjalistów niosących pomoc? Na Mostku Historycznym, nad wodą. To miejsce, które znają niemal wszystkie gdańszczanki i gdańszczanie. Łatwo tam trafić, ale na wszelki wypadek podpowiadamy lokalizację przy pomocy czerwonej strzałki
Źródło: Forum Gdańsk / Jacek Szymański / www.gdansk.pl

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego - w jakim celu?

Wydarzenie organizowane jest w ramach Gdańskiego Programu Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych na lata 2016-2023. Chodzi o pokazanie mieszkańcom, którzy popadli w problemy finansowe, że nie są skazani na samotność i bezbronność, ponieważ w Gdańsku mamy instytucje, które udzielają fachowej pomocy i nie pobierają przy tym żadnych opłat. Nie ma drugiego miasta w Polsce, które by prowadziło taką działalność. W ramach programu udzielane jest wsparcie prawne i psychologiczne. Skuteczną pomoc w ciągu kilku lat otrzymały już setki osób. Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego zachęca mieszkańców, by korzystali z możliwości, jakie daje Miasto Gdańsk.

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego - jak to działa. Nasze rozmowy z wcześniejszej edycji wydarzenia

Przemoc ekonomiczna - często nie wiemy

W tym roku tematem przewodnim jest przemoc ekonomiczna. To problem, który najczęściej trawi życie rodzinne i wbrew pozorom, dotyka nie tylko osób gorzej sytuowanych, ale też zamożnych. Nie zawsze uświadamiamy sobie, o co chodzi. Przez przemoc ekonomiczną należy rozumieć ograniczanie możliwości podjęcia innej osobie pracy, nadmierną kontrolę wspólnych wydatków (np. sprawdzanie paragonów, rachunków), wydzielanie i ograniczanie środków drugiej osobie, odbieranie podmiotowości w zakresie zarządzania finansami, przywłaszczanie pieniędzy innej osoby, zaciąganie pożyczek bez wiedzy i uzgodnienia tego bez konsultacji z partnerem/partnerką.

Przemoc ekonomiczna - co z tym zrobić

Eksperci podkreślają, że w rodzinie, gospodarstwie domowym, bardzo rzadko występuje przemoc, którą można zakwalifikować tylko do jednego rodzaju. W wielu przypadkach obok przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej występuje właśnie przemoc ekonomiczna. Więcej na ten temat można posłuchać w webinarze Polskiego Centrum Mediacji oddział Trójmiasto. By znaleźć ten plik dźwiękowy w sieci, wystarczy wkleić do wyszukiwarki Google’a link: https://drive.google.com/file/d/1BMf6EGcdjlZ0dF7hLfttoEilaCs5ObZq/view

Kilka osób siedzi rozmawiając przy stole, obraz jest rozmyty, tak by nie można było rozpoznać twarzy osób proszących o pomoc w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego
Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego zaczęto organizować w gdańsku siedem lat temu. Inicjatorem był prezydent Paweł Adamowicz, przejęty losem osób, które popadły w zadłużenie, najczęściej czynszowe. Żadne polskie miasto nie prowadzi takiej akcji na rzecz mieszkańców. Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego to rodzaj promocji działań, które prowadzone są przez cały rok
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego - zajrzyj do Forum Gdańsk

Codziennie od poniedziałku 6 czerwca do piątku 10 czerwca, w godz. 13 - 18, w Forum Gdańsk prowadzony jest punkt informacyjno-konsultacyjny dla mieszkańców. Łatwo go znaleźć - nad wodą, na Mostku Historycznym. 

Można tam uczestniczyć w warsztatach na temat przemocy ekonomicznej, webinariach, będzie można również skorzystać z bezpłatnych porad prawnych. Szczegóły zawarte są na plakacie, załączonym na końcu tej publikacji.

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego - również na Gdańsk.pl

Dodatkowo na portalu Gdansk.pl w ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego wyemitowane będą dwie rozmowy edukacyjno-informacyjne, poświęcone różnym aspektom bezpieczeństwa ekonomicznego, a przede wszystkim zjawisku przemocy ekonomicznej. W rozmowach uczestniczyć będą przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Komendy Miejskiej Policji oraz Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych.

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego. Przemoc ekonomiczna - jak ją pokonać? Rozmowa z ekspertkami

Wsparcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie

W ramach tegorocznej akcji poradami i informacjami o dostępnym wsparciu służyć będą potrzebującym pracownicy MOPR, m.in. psycholodzy, specjalista ds. przeciwdziałania przemocy oraz specjaliści Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Podpowiedzą zainteresowanym m.in. jak radzić sobie w ekstremalnie trudnych, życiowych sytuacjach związanych z doświadczaniem agresji. Gdzie znaleźć skuteczną pomoc, jeśli dochodzi do przemocy w rodzinie. Podpowiedzą też, jak rozpoznać np. przemoc ekonomiczną oraz inne formy tego niekorzystnego zjawiska społecznego oraz jak mu zaradzić.

Akcja "Dzień Bez Długów". W Gdańsku porady i informacje na stoiskach w Galerii Metropolia 

Zwłaszcza osoby w życiowym kryzysie, doświadczające różnych form przemocy w rodzinie, mogą liczyć na konsultację i wsparcie specjalistów Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPR. Pomocy można tam szukać przez cały rok, Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego jest po to, by wszystkim przypomnieć o takiej możliwości.

Co się udało zrobić w ramach Tygodnia, do środy, 8 czerwca włącznie? Specjaliści MOPR służyli konkretnym, poradniczym wsparciem we wtorek, 7 oraz w środę, 8 czerwca, w godz. od 13.00 do 18.00 w punktach informacyjnych akcji na Mostku Historycznym, w Forum Gdańsk. Również w środę 8 czerwca, w godz. od 8.00 do 18.00 mieszkańcy mieli możliwość kontaktu bezpośredniego oraz telefonicznego (pod numerami: 58 511 01 21/22) m.in. z psychologami Ośrodka Interwencji Kryzysowej MOPR, przy pl. ks. Gustkowicza 13 w Nowym Porcie. W ramach TBE w placówce odbył się wówczas dzień otwarty. 

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego w Nowym Porcie

W piątek, 10 czerwca, w godz. 10.00 - 14.00 MOPR zaprasza szczególnie gdańszczanki i gdańszczan mierzących się z zachowaniami agresywnymi, do udziału w warsztacie psychologicznym pt. „Jak rozpoznać i radzić sobie z przemocą ekonomiczną”. Odbędzie się on w MOPR przy pl. ks. Gustkowicza 13. Obowiązują zapisy na warsztat, pod adresem email: gabriela.gloc@gdansk.gda.pl.

Kolorowy plakat, prostokąt w pionie. Plakat zapisany jest gęsto informacjami, które podajemy także w tekście
Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego 2022 - szczegółowy program
Źródło: Urząd Miejski w Gdańsku

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas