Za nami trzy tygodnie handlu, spotkań i zabawy. Zakończył się 763. Jarmark św. Dominika

Klucz do bram miasta przekazany w imieniu handlowców na ręce włodarzy Gdańska, hejnał jarmarku odegrany, mieszkańcy obrzuceni kolorowymi poduszkami, a kogut - symbol jarmarku - wraz z kupcami, straganiarkami i gdańskimi mieszczanami zasnęli na przedprożu Dworu Artusa, aby obudzić się w przyszłym roku. Jarmark św. Dominika zakończył się w niedzielę 13 sierpnia. 
13.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2023-08-13-koniec-jarmark-032_949x633.JPG
Zasnęły gdańskie straganiarki, karmazynowy kogut, kupcy i mieszczanie.... Na przedprożach Dworu Artusa w Gdańsku w upalną niedzielę 13 sierpnia 2023 roku uroczyście zakończono Jarmark św. Dominika. Do zobaczenia za rok
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Trzy tygodnie święta handlu, kultury i zabawy 

Tegoroczna, 763. edycja wielkiego święta handlu i kultury Jarmarku św. Dominika odbyła się pod hasłem „Wracam, bo lubię”. Od 22 lipca do 13 sierpnia 2023 roku w samym sercu Gdańska na odwiedzających czekało 760 stoisk. Choć główny nurt jarmarku to handlowanie, osoby które odwiedziły tegoroczny jarmark, mogły też posłuchać koncertów muzyki poważnej i jazzowej, wziąć udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, pokazach filmowych, spektaklach, warsztatach dla dzieci, widowiskach muzycznych.   

Dzisiaj koniec Jarmarku św. Dominika. Po południu zamknie się też Uliczka Wileńska

- Chcę podziękować wszystkim kupcom, organizatorom jarmarku czyli Międzynarodowym Targom Gdańskim za przygotowanie tak wspaniałego święta - powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Dziękuję także mieszkankom i mieszkańcom Gdańska, dziękuję gościom, że byliście z nami, dzięki czemu jarmark tętnił życiem. 

Klucz do bram miasta wrócił do włodarzy Gdańska  

Uroczyste przekazanie symbolicznego klucza do bram miasta przez kupców na ręce władz Gdańska to coroczna tradycja - obchodzona równie uroczyście jak otwarcie jarmarku - na Długim Targu przed Dworem Artusa. W tym samym miejscu jarmark oficjalnie rozpoczęto przed trzema tygodniami. W niedzielę, 13 sierpnia 2023 roku po raz ostatni zabrzmiał hejnał tej gdańskiej imprezy.

2023-08-13-koniec-jarmark-026_949x633.JPG
Nz. Piotr Borawski, zast. prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu znów z kluczem do miasta. Uroczyste przekazanie symbolicznego klucza do bram miasta przez kupców na ręce władz Gdańska to coroczna tradycja
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Podczas uroczystości pojawiły się historyczne postacie związane z gdańskim jarmarkiem, wśród nich - oczywiście - kogut już od ponad 50 lat symbol tego gdańskiego wydarzenia. 

Rodzinne atrakcje w czterech gdańskich dzielnicach

- Tak jak obiecaliśmy trzy tygodnie temu, przejęliśmy to cudowne miasto, ale oddaliśmy je bogatsze o radość, zadowolenie, także trochę bogatsze materialnie - powiedział Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich przekazując klucze prezydentowi Piotrowi Borawskiemu. - Gdańsk to miasto, które myśli o wszystkim i o wszystkich. Dziękujemy i czekamy na przyszły rok.

Voucher dla domu dziecka. Na Jarmarku św. Dominika spełniają się życzenia

Przez trzy wakacyjne tygodnie na jarmarkowym Przystanku Przygoda stało koło marzeń, przygotowane przez Koło Widokowe AmberSky i Karuzelę Gdańską. Odwiedzający Gdańsk i jarmark opisywali swoje pragnienia na karteczkach i umieszczali w skrzyneczkach przymocowanych do koła. 

Klucz do miasta w rękach kupców. Rozpoczął się 736. Jarmark św. Dominika

- Wiele z tych marzeń udało się zrealizować. Ale dziś powiem o jednym z życzeń, o życzeniu w którym było myślenie o innych nie o sobie. Marzeniem pani Beaty Kuczery było wsparcie dzieci z domu dziecka - mówił Andrzej Bojanowski. - Jarmark świętego Dominika to wielkie wydarzenie, w którym nie tylko handlujemy, nie tylko bawimy się, czy bierzemy udział w wydarzeniach kulturalnych. Od kilku lat chcemy pomóc spełniać marzenia. Dziś mamy takie czasy, że często jesteśmy nastawieni na realizację własnych planów, sukcesów. Ujęło nas to, że pani Beata pomyślała o innych. Każde z marzeń było cudowne, ale to najpiękniejsze. 

2023-08-13-koniec-jarmark-019_949x633.JPG
Dom Dziecka im. Janusza Korczaka w Gdańsku otrzymał symboliczny kupon pieniężny - było to spełnienie marzenia Beaty Kuczery, jednej z odwiedzających Jarmark św. Dominika
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

I tak podczas ceremonii zakończenia jarmarku przekazano voucher dla Domu Dziecka im. Korczaka w Gdańsku. Swoje vouchery - na zajęcia edukacyjne i kreatywne dla dzieci - przekazała  Akademia Wykrzyknik z Gdańska, kolejny - właściciele Koła Widokowego AmberSky. 

Dwie nagrody Grand Prix i cztery wyróżnienia  

W tym roku ośmioosobowe jury przyznało dwie nagrody Grand Prix i cztery wyróżnienia w dwóch kategoriach - Dobry Pomysł i Dobry Smak. 

W kategorii Dobry Pomysł Grand Prix otrzymała marka Agna Wool Art, która urzekła jury nie tylko wyjątkowymi wyrobami z filcu, ale też zestawami do filcowania, dzięki którym można własnoręcznie tworzyć wyjątkowe przedmioty w domu. 

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały marki Code Zero Marcina Matli, który oferuje własnoręcznie szyte kamizelki, torby, plecaki czy nerki, tworzone z… żagli! Głównie tych, które nie nadają się już do użytku na wodzie. Kolejne wyróżnienie trafiło do Eyeillusion Adventure, firmy Oz Drora, Izraelczyka z Wielkiej Brytanii, którego ręcznie robione wyroby optyczne - wyjątkowe lunety, lornetki, kompasy zachwyciły jury. 

Delegacja z Wilna w Gdańsku. Jest plan na dalszą współpracę naszych miast

W kategorii Dobry Smak Grand Prix otrzymało Niebo w Gębie - manufaktura z Gliwic oferująca niebanalne przetwory - małe słoiczki pełne wybornych smaków. Wyróżnienia trafiły też do Cynamonki Bakery za pyszne wypieki według przepisu babci czyli cynamonki tradycyjne, pistacjowe i różane; a także do firmy EkoAnka oferującej tyle rodzajów kraftowych octów ziołowych, że na pewno wiele osób nawet nie ma pojęcia, że tyle może ich być. Nawet z bursztynu.  

Laureaci nagrody głównej GRAND PRIX w każdej kategorii, otrzymają okolicznościową statuetką, dyplom oraz nagrodę w formie voucheru o wartości 5 tys. zł do wykorzystania na zakup stoiska w kolejnej edycji Jarmarku św. Dominika.

Jarmark dobiegł końca. Czas na demontaż

Usunięcie całej infrastruktury zakończy się najpóźniej 21 sierpnia, ale już od 14 sierpnia nastąpią pierwsze znaczące zmiany. Już od poniedziałku przywrócony zostanie ruch na Podwalu Staromiejskim, zmienione zostanie oznakowanie ulic - wracamy do wakacyjnej organizacji ruchu.

 

 Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!