• Start
  • Wiadomości
  • Trzy laureatki III Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza

Trzy laureatki III Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza

Elisabeta Mîndra Căldărar, Elżbieta Rutkowska, Patrycja Medowska zostały laureatkami przyznanej po raz trzeci Gdańskiej Nagrody Równości. W trzeciej edycji nominowano aż trzynaście osób. W tym roku Gdańska Rada ds. Równego Traktowania nagrodziła także zmarłego Pawła Adamowicza medalem m.in. za “budowanie miasta otwartego”. 
11.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
nagroda_rownosci-070_755x503
 Elżbieta Rutkowska, Elisabeta Mîndra Căldărar i Patrycja Medowska zostały laureatkami przyznanej po raz trzeci Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Gdańska Nagroda Równości to wyróżnienie wręczane osobom działającym na rzecz praw człowieka, idei równości i różnorodności. W 2019 roku przyznano ją po raz trzeci i od tego roku nagroda zyskała imię Pawła Adamowicza. 

W tegorocznym konkursie nominowano trzynaście osób: Elisabeta Mîndra Căldărar, Tomasza Grybka, Magdalenę Kaczmarczyk, Dominika Kaszewskiego, Tomasza Maruszaka, Patrycję Medowską, Piotra Pawłowskiego, Elżbietę Rutkowską, Martę Siciarek, Danutę Sowińską, Katarzynę Warecką, Joannę Marię Wiśniowską i Danutę Wójcicką.

O tym, kto został zwycięzcą w jednej z trzech kategorii decyduje kapituła, w skład której weszli przede wszystkim członkowie Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, powołanej przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. To właśnie Gdańska Rada jest inicjatorką przyznania wyróżnienia, a sam pomysł nagrody zgłosił prawnik Tomasz Snarski.

Tegoroczna gala Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza odbyła się w środę, 11 grudnia, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. 

 

Wizjonerzy, bohaterzy działający na rzecz równości  

- Cieszę się, że Gdańska Nagroda Równości staje się najpiękniejszym pomnikiem, nie z metalu czy brązu, pomnikiem upamiętniania dziedzictwa Pawła Adamowicza - powiedział podczas uroczystości Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. - Żyjemy w czasach, kiedy wmawia się nam, że drogą do bezpieczeństwa jest zamknięcie się na innych, skierowanie naszej solidarności przeciwko innym. Tak nie jest, tylko otwarcie się na innych, zapewni pokój. Takie było też przekonanie Pawła Adamowicza, który doszedł do niego pracując dla Gdańska. Cieszę się, że nagroda jest jego imienia, że razem z Pawłem tworzyliśmy nasz zespół. I gratuluję wszystkim trzynastu nominowanym, sama nominacja jest najważniejsza, bo to dostrzeżenie wysiłku, pracy na rzecz wartości i innych ludzi. 

Gdańska Nagroda Równości to wyróżnienie ustanowione w 2017 roku przez Prezydenta Miasta Gdańska, przyznawane za kreowanie nowatorskich pomysłów, śmiałych idei i innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie równych szans, sprawiedliwości społecznej czy przeciwdziałania dyskryminacji. Doceniana jest także codzienna praca na rzecz równych szans, sprawiedliwości społecznej, a także bohaterski czyn w obronie praw człowieka, z narażeniem zdrowia lub życia.

- Ideą nagrody jest promowanie osób, które w szczególny sposób działają na rzecz praw człowieka w Gdańsku - podkreśliła Anna Kluczek-Kollar, przewodnicząca kapituły nagrody, członkini Gdańskiej Rady ds Równego Traktowania. - Do nagrody zgłaszane są osoby odznaczające się wizjonerstwem, bohaterstwem i wytrwałą, codzienną pracą w dziedzinie równości, sprawiedliwości, przeciwdziałaniu dyskryminacji i przemocy wobec mieszkańców Gdańska. To nagroda pieniężna, laureat lub laureatka otrzymują też Gdańską Odznakę Równości, zaprojektowaną przez gdańskiego artystę, autora biżuterii i bursztynnika Giedymina Jabłońskiego. 

 

Specjalne wyróżnienie dla Pawła Adamowicza

W 2019 roku nagroda po raz pierwszy zyskała imię Pawła Adamowicza. Gdańska Rada ds. Równego Traktowania podjęła również uchwałę o nadaniu specjalnego wyróżnienia Pawłowi Adamowiczowi za jego wyjątkowy wkład w budowanie miasta otwartego dla wszystkich oraz zaangażowanie w realizację idei solidarności, wolności, otwartości i równości w Gdańsku. Wyróżnienie to w postaci Medalu Okolicznościowego wręczono żonie zmarłego prezydenta. 

- To człowiek, który nie tylko dał zielone światło dla powstania Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów oraz Modelu na Rzecz Równego Traktowania i ustanowił Gdańską Nagrodę Równości - wygłosiła laudację Anna Strzałkowska, przewodnicząca Gdańskiej Rady ds Równego Traktowania. - Zostawił po sobie wiele dzieł i świadectw swojego wizjonerstwa, determinacji i dalekowzroczności. Widział wielką wartość w działaniu na rzecz innych ludzi, wspólnoty gdańszczan. Gdy stało się jasne, że z tej wspólnoty niektórzy są wykluczeni, jako gospodarz miasta zaprosił ich do niej. Osoby LGBT potrafił nazwać swoimi braćmi i siostrami, potem iść z nimi w marszu równości, który nie tylko otwierał, ale jako pierwszy prezydent w Polsce objął patronatem Za jego czasów Gdańsk stał się miastem najbardziej progresywnych polityk społecznych  

 

nagroda_rownosci-016_755x503
- Wierzę, że Paweł kibicuje waszym wszystkim działaniom - powiedziała Magalena Adamowicz ( z lewej) podczas gali Gdańskiej Nagrody Równości w ECS
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Magdalena Adamowicz odbierając nagrodę podkreśliła, że wspólnie z mężem zawsze traktowali równość jako wartość najważniejszą. 

- Równość to godne traktowanie drugiego człowieka, szacunek do siebie nawzajem, równość to fundament człowieczeństwa - powiedziała Magdalena Adamowicz. - Dbałość i przestrzeganie praw człowieka, to też solidarność razem a nie przeciw komuś. Wierzę, że Paweł kibicuje waszym wszystkim działaniom.   

Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska, podkreślił, że Gdańska Nagroda Równości to część wielkiego dziedzictwa prezydenta Adamowicza, docenienie osób działających w obszarze sprawiedliwości społecznej. 

- Warto przypomnieć choćby Model Równego Traktowania, który rok temu został przyjęty przez Radę Miasta Gdańska i już teraz widać kilka efektów jego wdrożenia - powiedział Aleksandrowicz. - Jednym z nich jest Gdańskie Centrum ds Równego Traktowania, w którym osoby potrzebujące mogą uzyskać porady prawne i wsparcie, kiedy są np. dyskryminowane. Kolejna rzecz to program współpracy z organizacjami pozarządowymi - czyli zasada równych szans i zrównoważonego rozwoju .  

 

nagroda_rownosci-069_755x503
Gdańska Nagroda Równości to wyróżnienie ustanowione w 2017 roku przez Prezydenta Miasta Gdańska, przyznawane za kreowanie nowatorskich pomysłów, śmiałych idei i innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie równych szans, sprawiedliwości społecznej czy przeciwdziałania dyskryminacji
Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Mindra, Elżbieta, Patrycja 

Laureatkami III Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza w 2019 roku zostały: Elisabeta Mîndra Căldărar, Elżbieta Rutkowska i Patrycja Medowska. 

Elisabeta Mîndra Căldăra otrzymała nagrodę za odwagę, bohaterstwo, pracę na rzecz człowieka i praw dziecka. Jest gdańszczanką, kobietą ze społeczności romskiej, imigrantką z Rumunii, na co dzień żyjącą w osadzie w Gdańsku Osowej. 

- Od 2018 roku Mindra współtworzyła zespół letniej świetlicy kulturowej, pierwszym w Polsce projekcie skierowanym do dzieci, które dotyka problem żebractwa, głównie dzieci imigrantów romskich - przedstawił sylwetkę laureatki Tomasz Nowicki z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, które prowadzi świetlicę. - Mindra podjęła się zadania niezwykłego, doprowadziła do dialogu z imigrantami z Rumunii, do dialogu międzykulturowego. Ryzykowała własną pozycją w grupie, spotykała się z sankcjami ze strony swojej społeczności, słyszała groźby. Przekonała swoją społeczność, aby dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach świetlicy. 

Kolejną laureatką jest Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności i szefowa Wydziału Kultury Obywatelskiej. Patrycja Medowska była pierwszym kontaktem, pierwszą osobą, do której gdańscy aktywiści i aktywistki przychodzili ze swoimi pomysłami na równościowe akcje, m.in. debata dot. tęczowych rodzin w czasie I Marszu Równości, (braku) praw osób LGBT, powstanie Programu Praktyki Obywatelskiej dla Imigrantów i Imigrantek. To ona jest inicjatorką programu Solidarność Codziennie, przestrzeni, gdzie realizowane mogą być wszystkie ważne i równościowe pomysły gdańskich społeczników. Gdyby nie jej otwartość na różnorodność, ciekawość świata i zapraszająca do rozmowy postawa, ECS nie byłby tym samym miejscem - nie tętniłby życiem i nie kształtował postaw gdańszczan i gdańszczanek. Nie stałby się miejscem, gdzie osoby wykluczone czują się bezpiecznie, jak u siebie. Patrycja Medowska od dwóch lat jest także tutorką Szkoły Liderów PAFW - Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację Szkoła Liderów. Dzięki jej pracy Pomorze zyskuje nowych, równościowych liderów i liderki budujących społeczną zmianę.

Z kolei Elżbieta Rutkowska to wizjonerka pracy partnerskiej, u podstaw której leżą wartości równości i solidarności społecznej. Od 9 lat jest zaangażowana w działania równościowe prowadzone na terenie Gdańska. Dzięki niej zacieśniła się współpraca Trójmiejskiej Akcji Kobiecej, która obecnie zrzesza 14 organizacji i inicjatyw, mających na celu działania na rzecz szeroko rozumianej równości, w tym równości praw kobiet. Wizjonerskie podejście oraz praktyczna praca nominowanej pozwoliła na m.in. na realizację Manify Trójmiasto w modelu współpracy wielu podmiotów, która począwszy od 2012 odbywa się regularnie co roku (także w roku 2019). Dzięki nominowanej Trójmiejska Akcja Kobieca nawiązała kontakt z Kongresem Kobiet, co zaowocowało organizacją regionalnych Kongresów Kobiet Pomorza w Gdańsku, w których organizację Elżbieta Rutkowska jest od samego początku zaangażowana. Nominowana animuje także działalność Chóru TAK, organizuje m.in. warsztaty świeckiego rodzicielstwa, prowadzi Klub Sąsiedzki przy Świetlicy Krytyki Politycznej, włączyła się w budowę od podstaw Gdańskiego Centrum Równego Traktowania, współorganizowała działania edukacyjne dla migrantów z Ukrainy oraz brała udział w przygotowaniu Centrum Równościowego podczas obchodów 4 czerwca w Gdańsku w ECS.

Uroczysty wieczór wręczenia nagród uświetni koncert zespołu „Remont Pomp” oraz artyści Tomasz Gadecki (saksofon) i Adam Żuchowski (kontrabas).

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI 

 

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu