Jakie są kategorie konkursu?
W tym roku zabytki rywalizują ze sobą w siedmiu kategoriach:
- A. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
- B. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe)
- C. Adaptacja obiektów zabytkowych
- D. Architektura i budownictwo drewniane
- E. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne)
- F. Zabytek dostępny - pojawiła się po raz pierwszy w tym roku, aby docenić obiekty, które umożliwiają korzystanie osobom o szczególnych potrzebach
- G. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem
W konkursie “Zabytek Zadbany” ocenie podlega program badań konserwatorskich, forma i poziom wykonanych prac, zachowanie integralności i utrwalenie autentyzmu substancji zabytkowej oraz stan obiektu po działaniach konserwatorskich, adaptacyjnych lub innych.
W tym roku, do konkursu "Zabytek Zadbany" zgłoszono 78 obiektów z całej Polski, z czego 67 przeszło etap oceny formalnej.
Wirtualna wystawa: zobacz średniowieczne dekoracje pod sklepieniem Bazyliki Mariackiej
Jakie gdańskie zabytki powalczą o zwycięstwo?
Do dalszej części konkursu zakwalifikowano trzy zabytki z Gdańska w dwóch kategoriach. Są to:
- Budynek mieszkalny przy ulicy Rybołowców 8 w Nowym Porcie (kategoria A – utrwalanie wartości zabytkowej obiektu)
- Dawna hala montażu sekcji U-bootów (kategoria C – adaptacja obiektów zabytkowych)
- Wielki Młyn (kategoria C – adaptacja obiektów zabytkowych)
Kamienica w Nowym Porcie
Budynek przy ul. Rybołowców 8 pochodzi z 1898 roku. Elewacja trzykondygnacyjnej kamienicy z balkonami ma bogatą dekorację architektoniczną w stylu eklektycznym. Na fasadzie wyróżniają się m.in. cztery hermy kobiece w kształcie ozdobnych pilastrów. Kamienica ozdobiona jest też m.in. dwiema kolumnami stylizowanymi na toskańskie oraz dwoma puttami, umieszczonym nad drzwiami balkonowymi.
Ulicy Rybołowców pierwotnie patronował filantrop i przedsiębiorca Richard Fischer, właściciel browaru przy ulicy Starowiślnej. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych ulic Nowego Portu. Mieści się w zachodniej części dzielnicy.
Remont elewacji kamienicy i przejazdu bramnego wraz z odtworzeniem detali i wymianą stolarki i pracami izolacyjnymi wykonały Gdańskie Nieruchomości, jednostka komunalna. Zadanie od fazy projektowej trwało trzy lata i zostało zakończone w 2021 r. Jego koszt wyniósł prawie 834 tys. zł, z czego prawie 718 tys. zł pochodziło z budżetu miasta Gdańska, a reszta stanowiła dotację z Unii Europejskiej.
Inwestycję zrealizowano w ramach projektu “Rewitalizacja obszaru Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście w Gdańsku”.
Hala, gdzie składano części do okrętów podwodnych
Była hala montażu sekcji U-bootów to były stoczniowy gmach 89A, powstały w latach 30. ubiegłego wieku. W czasie II wojny światowej znajdowała się w niej montażownia części do niemieckich okrętów podwodnych. W czasach PRL obiekt służył zaś jako jeden z głównych magazynów Stoczni Gdańskiej.
"Czuła biżuteria" Macieja Rozenberga w Muzeum Bursztynu. Wystawa czynna do końca roku
W 2023 r., po przeprowadzonym remoncie, obiekt pod nazwą Montownia, został udostępniony jako food hall z restauracjami, hotelem oraz miejscem do organizacji wydarzeń kulturalnych.
Pod nadzorem konserwatora zabytków Montownię udało odrestaurować wkomponowując autentyczne elementy w nowe wnętrze. Zachowane oryginalne artefakty to np. kabina operatora suwnicy, brukowa nawierzchnia na parterze budynku z zabytkowymi torami kolejowymi, po których poruszały się wagony z sekcjami budowanych okrętów oraz metalowe ramy przeszkleń w galeriowym układzie budynku. Zachowano też zabytkową ceglaną elewację z lat 1936-1938 oraz surową żelbetową konstrukcję obiektu.
Przekształcenie dawnej hali przemysłowej w nowoczesny obiekt zostało już docenione za granicą. Montownia otrzymała tytuł Award Winner 2021-2022 w kategorii Commercial Redevelopment/Renovation (przebudowa/renowacja obiektu komercyjnego). W jury tego konkursu zasiadają członkowie Izby Lordów brytyjskiego parlamentu, uznani architekci oraz eksperci branży nieruchomości i designu.
Za projekt rewitalizacji Montowni odpowiadał deweloper Euro Styl. Prace w obiekcie w budynku rozpoczęły się w 2020 r., a zakończyły w grudniu 2022 r. Do współpracy Euro Styl zaprosił uznanych specjalistów. Głównym architektem projektu był Łukasz Rayss z pracowni architektonicznej Rayss Group, a wnętrza loftów zostały zaprojektowane przez Marzenę Degutis ze Studia Degutis.
Wielki Młyn
Położony naprzeciwko kościoła św. Katarzyny Wielki Młyn to najpotężniejsza świecka budowla Gdańska, pamiętająca czasy krzyżackie. Powstał ok. 1350 r. na kanale Raduni w obrębie Starego Miasta. Był w tym czasie największym zakładem przemysłowym średniowiecznej Europy, pełniąc funkcje młyna wyposażonego w 18 kół wodnych, spichlerza i piekarni. W I połowie XIX wieku zainstalowano młyny parowe, które później zastąpiono elektrycznymi. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej w Wielkim Młynie produkowano do 200 ton mąki dziennie.
W 1945 r. zabytek spłonął wraz z wyposażeniem. Po odbudowie nie powrócił już do swojej pierwotnej funkcji, a w latach 90. XX w. został przebudowany na dom handlowy, działający do 2016 r.
Od lipca 2021 r. w jego odrestaurowanych wnętrzach mieści się okazałe Muzeum Bursztynu, stanowiące jeden z oddziałów Muzeum Gdańska.
Trwający trzy lata kompleksowy remont i adaptacja Wielkiego Młyna na potrzeby muzealne był możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków miasta Gdańska oraz budżetu Unii Europejskiej w ramach “Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020”.
Do zwiedzania udostępniono trzy z czterech poziomów Wielkiego Młyna o łącznej powierzchni ok. 2000 metrów kwadratowych, do których dostęp umożliwia winda z panoramicznym widokiem na wszystkie kondygnacje obiektu oraz schody.
Jakie zabytki z Gdańska wygrały konkurs dwa lata temu?
W tegorocznym konkursie “Zabytek Zadbany” startuje jeszcze jeden zabytek z Pomorza. To budynek dawnego starostwa w Kartuzach z przełomu XIX i XX w., ubiegający się o laur w kategorii dotyczącej utrwalania wartości zabytkowej obiektu.
Przypomnijmy, że w 2022 r. laureatami konkursu “Zabytek Zadbany” zostały dwa gdańskie obiekty: kamienica przy ulicy Rycerskiej 10 oraz dawna remiza Stoczni Gdańskiej. Pierwszy z nich zwyciężył w kategorii “Adaptacja obiektów zabytkowych”, a drugi okazał się najlepszy w kategorii “Zabytki techniki”.
Jakie są zasady konkursu "Zabytek Zadbany"?
W imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego nadzór nad konkursem “Zabytek Zadbany” sprawuje Generalny Konserwator Zabytków, a za jego realizację odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID).
45 milionów dla Gdańska na remont XVII-wiecznych zabudowań Zespołu Sierocińca
Konkurs ma charakter otwarty i nieodpłatny. Adresowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytkami.
Prawo składania zgłoszeń mają właściciele zgłaszanych zabytków, ich posiadacze i zarządcy, a także Wojewódzcy Konserwatorzy Zabytków, kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków oraz konserwatorzy samorządowi.
W tym roku NID przyjmował zgłoszenia do 14 lutego.
Kontrolę nad prawidłowością przebiegu konkursu oraz ocenę zgłoszonych prac sprawuje 7-osobowe jury.
Sukces dwóch zabytków. Kamienica Rycerska 10 oraz była remiza stoczni wygrały ogólnopolski konkurs
Ogłoszenie listy laureatów i wyróżnionych oraz uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w terminie do 30 czerwca.
Nagrodami w konkursie są tytuły laureatów oraz wyróżnionych przyznawane opiekunom za przeprowadzone przy zabytkach prace. Laureaci i wyróżnieni otrzymują dyplomy oraz tablice do oznaczenia zabytku.