Przyjemne z pożytecznym - trzeci sezon akcji ekoKajak na Motławie rozpoczęty

W ostatni weekend kwietnia ruszyła III edycja akcji ekoKajak, w ramach której Gdański Ośrodek Sportu zaprasza amatorów rekreacji wodnej do bezpłatnego skorzystania z kajaka, łodzi bądź roweru wodnego w zamian za zebranie w trakcie “rejsu” worka śmieci wyłowionych z Motławy. W maju - łącznie z majówką - do akcji można dołączyć każdego dnia. EkoKajak z różnym natężeniem potrwa w sumie do końca września.
29.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kobieta i mężczyzna w średnim wieku w kajaku na wodzie, uśmiechnięci
Pierwszy zespół akcji ekoKajak`2023 wypływa z przystani Żabi Kruk na Motławie
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

EkoKajak - start III edycji

Sobotni poranek, 29 kwietnia, był idealnym czasem na kajakowe rozpoczęcie sezonu - na bezchmurnym niebie świeciło słońce, nie było wiatru. Na udział w pierwszym dniu akcji ekoKajak zdecydowały się dwa dwuosobowe zespoły. Wyposażone w chwytaki do wyławiania odpadów z rzeki, w rękawice i worki na śmieci, wypłynęły z przystani Żabi Kruk w kierunku Ołowianki. 

Po niespełna dwóch godzinach wiosłowania po Motławie, kajakarze wrócili do przystani, przywożąc ze sobą w sumie pięć 30-litrowych worków śmieci plus plastikowy kanister. 

Warunkiem bezpłatnego korzystania ze sprzętu wodnego w ramach akcji ekoKajak jest zebranie przynajmniej jednego worka o pojemności 30 litrów na jeden wypożyczony kajak / rower wodny / łódź wiosłową, jednak uczestnicy przedsięwzięcia często decydują się na zwiększenie tej kwoty. Jak mówią organizatorzy akcji z Gdańskiego Ośrodka Sportu, w poprzednich edycjach zdarzały się ekipy, które kilkakrotnie w ciągu dwóch - trzech godzin wiosłowania wracały do przystani, by zostawić worki wypełnione zebranymi odpadami i wziąć puste na kolejną turę sprzątania. Uczestnicy pierwszych dwóch edycji akcji zebrali na Motławie blisko 1400 kilogramów śmieci.

Aktywna majówka w Gdańsku. Podpowiadamy, gdzie warto pojeździć rekreacyjnie na rowerze

ta sama para, kobieta siedzi z przodu kajaka, w chwytaku wspomniany but
Pierwszym odpadem wyłowionym z Motławy w ramach akcji ekoKajak w 2023 roku był męski but sportowy
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Kto może wziąć udział w akcji ekoKajak?

Akcja przeznaczona jest dla osób pełnoletnich, bądź młodszych wraz z opiekunami. GOS zapewnia uczestnikom worki na śmieci, rękawiczki oraz chwytaki.

Zapisy prowadzone są poprzez formularz (znajdziesz go na stronie GOS), który należy wysłać na adres ekokajak@sportgdansk.pl. W odpowiedzi na zgłoszenie, uczestnik akcji otrzyma mapę i wszystkie potrzebne informacje.

Więcej informacji uzyskać można dzwoniąc pod numer telefonu 517 806 565..

EkoKajak - terminy 2023

EkoKajak potrwa w tym roku do końca września i podzielony zostanie na trzy etapy:

  • Do końca maja w akcji będzie można wziąć udział codziennie (przez siedem dni w tygodniu),
  • od początku czerwca do końca sierpnia dostępna będzie w dni robocze,
  • a we wrześniu ponownie przez 7 dni w tygodniu.

Sprzęt w ramach akcji będzie można wypożyczyć o godz. 10 w bosmanacie GOS na przystani Żabi Kruk i pływać nim przez 2 -3 godziny.

Uwaga!Zgłoszenie udziału w akcji - minimum dobę przed planowanym spływem, na wymieniony wcześniej adres mailowy.

Nowa morska baza żeglarska powstanie w gdańskim Jelitkowie. Dla dzieci i młodzieży

kobieta w średnim wieku z wiosłami i chwytakiem idzie w kierunku wody
Kajakarze akcji ekoKajak oprócz wioseł potrzebują także chwytaków ułatwiających wyławianie śmieci z wody
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

EkoKajak - regulamin

Uczestnik zobowiązany jest do wniesienia kaucji w wysokości 50 PLN za sprzęt wodny, kamizelki asekuracyjne oraz chwytaki. Kaucja podlega zwrotowi przy zwrocie sprzętu.

Jednocześnie udostępnianych będzie pięć kajaków, dwa rowerki wodne i jedna łódź wiosłowa. Aby skorzystać z bezpłatnego wypożyczenia, należy zobowiązać się do pozbierania śmieci z wody na trasie spływu w ilości minimum trzydzieści litrów na kajak/rower wodny/łódkę. Zebrane odpady (najczęściej są to siatki foliowe, butelki plastikowe, opakowania po artykułach spożywczych) należy dostarczyć na Żabi Kruk i następnie posegregować je do pojemników znajdujących się na terenie przystani.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!