Dziś można skorzystać z bezpłatnych porad, konsultacji i doradztwa świadczonych m.in. przez specjalistów w jednostkach miasta, stowarzyszeniach i kancelariach prawnych.
- Gdańsk jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które na szeroką skalę postanowiło wesprzeć mieszkańców w walce z zadłużeniem – podkreśla Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. - Każda rodzina, która wpadnie w finansowe tarapaty musi mieć poczucie, że z problemem nie jest sama, że może liczyć na fachową, kompleksową pomoc między innymi instytucji miejskich, organizacji pozarządowych, prawnych.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, partner akcji, zaprasza w piątek osoby, które np. nie potrafią prawidłowo zaplanować i wydatkować budżetu domowego, posiadają zadłużenie czynszowe lub chcą pomóc bliskim z podobnymi problemami do odwiedzenia Centrów Pracy Socjalnej w dzielnicach miasta (adresy na stronie: www.mopr.gda.pl). W godzinach od 7.30 do 15.30 będzie tam można zasięgnąć porad prawników, konsultantów, pracowników socjalnych czy też psychologa.
Z kolei w Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych przy ul. Grunwaldzkiej 8, w ramach Dnia Bez Długów - w godz. od 17.00 do 18.30 odbędzie się spotkanie z ekspertami pracującymi nad projektem „Zadłużeni w obligacjach”, gdańskiego MOPR. Dotyczy on wypracowania modelu wsparcia dla osób z zadłużeniem czynszowym. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych gdańszczan. Porad w godzinach od 8 do 18 udzielać też będą bezpłatnie radcowie i adwokaci prz ul. Dyrekcyjnej 5, w dziewięciu punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, prowadzonych przez MOPR (uwaga, z tej oferty jednak mogą skorzystać wyłącznie osoby do niej uprawnione, zgodnie z ustawą o nieodpłatnej pomocy prawnej).
Poza tym w godzinach od 9 do 14 na linii Strzyża PKM - Siedlce kursować będzie tramwaj akcji, czyli Mobilny Punkt Doradczo – Informacyjny, w którym pasażerowie mogą skonsultować się m.in. z prawnikami, doradcami w zakresie przeciwdziałania zjawisku zadłużenia. Zapytać np. o możliwości wyjścia z pętli kredytowej, rozłożenia spłaty na raty, odpracowania należności czy też ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Specjaliści skierują zainteresowanych do odpowiedniej instytucji pomocowej, wesprą informacją.
PROGRAM III GDAŃSKIEGO DNIA BEZ DŁUGÓW - Mobilny Punkt Doradczo-Informacyjny, zabytkowy tramwaj kursujący na trasie Strzyża PKM - Siedlce (zobacz rozkład jazdy na stronie GAiT) - Gdańskie Centrum Świadczeń, Dział Świadczeń Alimentacyjnych przy ul. 3 Maja 9 (gmach urzędu pracy), godz. 8-15, informacja z zakresu działania centrum, wsparcia rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin z dziećmi - informacja w zakresie wsparcia finansowego - Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, ul. Partyzantów 74, godz. 8-17; porady i informacje w zakresie możliwości odpracowania zadłużenia, rozłożenia na raty, zamiany lokalu oraz z zakresu najmu lokalu i postępowania eksmisyjnego - Kancelaria Radców Prawnych, ul. Kartuska 67/4, godz. 12-17; porady prawne z zakresu upadłości konsumenckiej - Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej w Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych przy ul. Grunwaldzkiej 8; w godz. 8-16; porady prawno - finansowe (problemy ze spłatą zadłużenia, pomoc w sporządzeniu pism do wierzycieli w sprawie restrukturyzacji zadłużenia, pomoc w sporządzeniu pism procesowych w sprawach cywilnych, w postępowaniu egzekucyjnym, w zakresie upadłości konsumenckiej - Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, ul. Uphagena 31/1, godz. 10-17; porady dla ofiar przestępstw i nadużyć ekonomicznych oraz dla osób z otoczenia osób zadłużonych. - Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku - Pomorska Izba Adwokacka, konsultacje prawne dla osób zadłużonych w kancelariach, których lista dostępna jest na stronie internetowej Izby. |