Rewitalizacja Biskupiej Górki. Pierwsza odnowiona kamienica czeka na lokatorów

Mamy pierwsze efekty trwającej w Śródmieściu rewitalizacji. 4 lipca Miasto oficjalnie odebrało gruntownie wyremontowany budynek przy ul. Salwator 7. To kameralna kamienica, w której mieszczą się dwa mieszkania. Kolejne budynki będą oddawane jesienią br. Zobaczcie, jak wygląda zrewitalizowany obiekt na Biskupiej Górce.
04.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu ceglana kamienica dwukondygnacyjna z zielonymi ramami okiennymi
W ramach rewitalizacji Biskupiej Górki wyremontowano kamienicę przy ul. Salwator 7
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Gruntowny remont 13 kamienic na Biskupiej Górce

Gdańskie Nieruchomości, które zarządzają lokalami komunalnymi w mieście, wyznaczyły 13 kamienic na Biskupiej Górce, które są obecnie gruntownie przebudowywane w ramach rewitalizacji tej części miasta. Te budynki znajdują się przy ul. Biskupiej 8A, 11, 17 i 27, a także przy ul. Na Stoku 12B, 15, 23, 25, 35, 39 i 40, przy ul. Rogaczewskiego 45 oraz przy ul. Salwator 7. Wszystkie znajdują się w zasobach miejskiej jednostki Gdańskie Nieruchomości.

Roboty prowadzone są kompleksowo - elewacje wraz z elementami sztukatorskimi remontowane są zgodnie z opracowanym programem prac konserwatorskich. We wszystkich budynkach wymieniona zostanie stolarka okienna z uwzględnieniem pierwotnych podziałów. Prace obejmują także części wspólne budynków - klatki schodowe, niezbędne instalacje, piwnice i strychy, a także poszczególne lokale mieszkalne.

W wyremontowanych budynkach powstanie w sumie 80 mieszkań. Prace pochłoną ponad 50 mln złotych.

We wtorek, 4 lipca, nastąpił odbiór techniczny budynku przy ul. Salwator 7. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Gdańskich Nieruchomości, a także Piotr Kryszewski - zastępca prezydent Gdańska i członkowie Komitetu Rewitalizacyjnego, w skład którego wchodzą m.in. mieszkanki Biskupiej Górki.

Dwa mieszkania przy ul. Salwator 7

Zmodernizowana kamienica była pierwszą, w której rozpoczęły się prace w ramach rewitalizacji Biskupiej Górki. Było to na przełomie sierpnia i września 2022 r. Prace trwały więc około 11 miesięcy.

Znajdują się tu dwa mieszkania, jedno na parterze o powierzchni około 38 metrów kw., drugie na piętrze - o powierzchni około 39 metrów kw., do którego przynależy jeszcze antresola o powierzchni około 5 metrów kw. Oba mają po dwa pokoje.

Wielka rewitalizacja Biskupiej Górki: - Przenosimy kamienice w XXI wiek

- Staraliśmy się wykorzystać maksymalnie całą powierzchnię. Są aneksy kuchenne, zrobiliśmy też łazienki. Media podłączyliśmy do miejskiej sieci. Jest tu też ekologiczne ogrzewanie, a budynek jest docieplony od środka - wylicza Justyna Kleina - Daszkiewicz, kierownik działu inwestycji w Gdańskich Nieruchomościach.

Na elewacji budynku zachowano cegły, zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Z nim ustalono też kolor okiennych ram.

Nowi mieszkańcy przy ul. Salwator już w najbliższych tygodniach

- Pierwsze rodziny oglądały już lokale, i były zachwycone efektem końcowym. Widziały bowiem wcześniej zdjęcia budynku, jak wyglądał przed rozpoczęciem remontu. Dzisiejszy wygląd tej kamienicy to jest coś, czym możemy się chwalić - nie ukrywa Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych.

Kto będzie mógł zamieszkać w mieszkaniu komunalnym znajdującym się w rewitalizowanej kamienicy na Biskupiej Górce?

- Oferty kierujemy do rodzin, które mamy zweryfikowane pod względem finansowym, których znamy ich historię i wiemy, że docenią efekt tych prac modernizacyjnych. A rodziny są różne - realizujemy tutaj wnioski złożone o wymianę z naszego starego zasobu, z różnych względów, realizujemy też listy z rodzinami, które już wcześniej ubiegały się o mieszkanie - podkreśla Piotr Kryszewski.

Co istotne, w wyremontowanych mieszkaniach na Biskupiej Górce nie przewiduje się mieszkań socjalnych.

na zdjęciu ceglana kamienica z ramami okiennymi w kolorze zielonym i podwójnymi szarymi drzwiami, do budynku idzie kilka osób
Kamienica przy ul. Salwator 7 jest przykładem gdańskiego budownictwa przedwojennego, związanego z podwójnymi wejściami do budynku
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Ponad 100-letni budynek przy ul. Salwator

Dominika Ikonnikow, radna dzielnicy Śródmieście i jednocześnie członkini Komitetu Rewitalizacyjnego, zwraca uwagę, iż wyremontowana właśnie kamienica jest przykładem gdańskiego budownictwa przedwojennego, związanego z podwójnymi wejściami do budynku.

- Pozornie było to mylące, bo mogło sugerować, że jest podział na parter i piętro. Tymczasem każde z tych drzwi prowadzą do osobnego mieszkania, co nie dawało takiego efektu pierwszego spojrzenia z zewnątrz - opowiada Dominika Ikonnikow. - Ten budynek był ściśle położony obok "budynku grabarza", dzisiaj niezamieszkanego, ponieważ w okolicy funkcjonował niegdyś cmentarz - dodaje.

Budynek prawdopodobnie powstał w roku 1910.

Podobne obiekty znajdują się przy Placu Wałowym na Dolnym Mieście.

Biskupia Górka odzyska dawny blask. Zobacz, ile dało dzielnicom Gdańska 10 lat rewitalizacji

na zdjęciu mężczyzna i dwie kobiety, stoją w wyremontowanym budynku, widać białe ściany, schody,
W mieszkaniu na piętrze, przy ul. Salwator, do dyspozycji jest też antresola o powierzchni 5 metrów kw. W ten sposób zagospodarowano niewielki strych w budynku
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Następna będzie kamienica przy ul. Biskupiej 17

Najbardziej zaawansowane prace prowadzone są obecnie w budynku przy ul. Biskupiej 17. Te powinny zakończyć się już we wrześniu br. Jest to jednak uzależnione m.in. od przebiegu prac drogowych na wyznaczonych ulicach, które prowadzone są równolegle do remontu kamienic.

Obecnie trwa budowa konstrukcji dachu, ale wykonywane są też już instalacje elektryczne i sanitarne na niższych piętrach. Prowadzone są również pierwsze prace wykończeniowe w niektórych lokalach.

Co ciekawe, to była jedna z tych kamienic, w których mieszkańcy danego piętra musieli korzystać z jednej wspólnej łazienki, znajdującej się przy klatce schodowej. Dzięki gruntownej przebudowie ten stan rzeczy całkowicie się zmieni - łazienka znajdzie się w każdym mieszkaniu, a więc zgodnie ze standardami XXI wieku.

Znajdzie się tu w sumie pięć mieszkań, każde o powierzchni blisko 100 metrów. Na każdej kondygnacji zaplanowano bowiem jedno lokum.

na zdjęciu mężczyzna i kobieta stoją tyłem do fotografującego, stoją na placu budowy - na najwyższym piętrze remontowanej kamienicy
Z najwyższego piętra w kamienicy przy ul. Biskupiej 17 rozpościera się fantastyczny widok na zabytki Głównego Miasta
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Wzmocnione budynki na wypadek osuwisk

Pamiętać należy, że Biskupia Górka znajduje się na terenie osuwiskowym. Przed kilku laty skarpa, na której stoją kamienice, została solidnie wzmocniona. Nie można jednak wykluczyć, że w przyszłości do osuwiska ziemi, mimo wszystko, może dojść. To trudny teren, dlatego przyjęto rozwiązania budowlane pod te konkretne tereny osuwiskowe - budowane są solidne konstrukcje w tych kamienicach. Średnio przy wzmacnianiu każdego z tych budynków używanych jest 30 - 40 ton stali.

Rewitalizacja Biskupiej Górki. Przebudowa ul. Górka zakończona

Nie tylko kamienice. Remont ulic w ramach rewitalizacji Biskupiej Górki

Przebudowane zostaną cztery ulice na terenie Biskupiej Górki: Salwator, Biskupia, Zaroślak i Na Stoku. W ostatnich miesiącach wyremontowano z kolei ul. Górka.

Na każdej z tych ulic ułożona zostanie nowa nawierzchnia z kostki brukowej, pojawi się stylizowane oświetlenie i ławki. Nie zabraknie także nasadzeń roślinności, zarówno drzew jak i krzewów. Przebudowane zostaną też sieci podziemne, m.in. sieci wodociągowe, gazowa i kanalizacja sanitarna, a także wykonana zostanie kanalizacja deszczowa.

- Obecnie kontynuowane są prace sieciowe na ul. Na Stoku. W drugiej połowie lipca rozpocznie się układanie obrzeży i chodnika na ul. Zaroślak, i prace te będą prowadzone także na tych fragmentach ul. Na Stoku, gdzie już zakończyły się roboty sieciowe - informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje z kolei remonty ulic w ramach rewitalizacji.

 

Projekt rewitalizacji kamienic na Biskupiej Górce jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa 08. Konwersja, działanie 08.01. Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne - wsparcie dotacyjne, poddziałanie 08.01.01. Kompleksowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne w miastach Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta - mechanizm ZIT.

TV

Barwna Parada Uczelni na ulicy Długiej