Trwa remont dawnego "Rudego Kota" przy ul. Garncarskiej. Co będzie w nowym klubie?

Na wiosnę 2024 r. otwarty zostanie nowy klub w miejscu legendarnego “Rudego Kota”. W podpiwniczonej czterokondygnacyjnej kamienicy w centrum Gdańska przy ul. Garncarskiej znajdą się m.in. dwie sale kinowe, przestrzeń gastronomiczna i klubowo-muzyczna. Od listopada 2022 r. trwają prace budowlane, ze stanem robót we wnętrzu zapoznała się w piątek, 10 marca, delegacja Miasta na czele z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz.
11.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zaniedbana fasada budynku z oknami, na których są wizerunki kota
Z zewnątrz jeszcze tego nie widać, ale w środku dawny "Rudy Kot" przechodzi wielką metamorfozę
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Kto uczestniczył w wizycie na budowie?

Na miejscu było też kierownictwo samorządowej spółki Międzynarodowe Targi Gdańskie AmberExpo, która od połowy 2020 roku, decyzją Rady Miasta Gdańska, zarządza miejską nieruchomością przy ul. Garncarskiej 18/20. Obecni byli również przyszli operatorzy klubu: Ewa i Arkadiusz Hronowscy z firmy Sopocka Odessa.
Prace remontowe w budynku na zlecenie MTG AmberExpo wykonuje spółka Correcto z Koszalina. Stan deweloperski zachodniopomorska firma planuje zakończyć w listopadzie tego roku. Potem zaczną się prace wykończeniowe i adaptacyjne. 
 
Podczas przechadzki po obiekcie pokazano m.in. stalowe belki konstrukcyjne z 1932 r. podtrzymujące dach, wykonane w jednej z hut pod Krakowem.  

Co się znajdzie w klubie Kot?

Arkadiusz Hronowski zapowiada, że klub będzie otwarty na wiosnę przyszłego roku
 
- Klub wróci do swojej działalności, aczkolwiek tamtą historyczną część zamykamy i rozpoczynamy nową erę dla tego miejsca. Dlatego też zmieniamy nazwę klubu na Kot - tłumaczy. 

Wolne Słowo na ul. Długiej 35. Marcin Hamkało: - Bez wolnych artystów nic nie zrozumiemy

Arkadiusz Hronowski opowiada też, jak będzie wyglądał nowy klub
Po remoncie cały ten czterokondygnacyjny budynek oraz piwnice przyjmie nową funkcję, gdzie główną osią będzie kino studyjne z widownią dla 120 osób. Planujemy tam nie tylko same projekcje filmowe, ale też spotkania z twórcami i artystami. Do tego dojdzie niewielka sala w podziemiach do 20 miejsc - jej charakter będzie bardziej offowy. Na parterze znajdzie się część restauracyjna o charakterze bistro oraz oferująca street food. W obiekcie będzie też przestrzeń kawiarniana. Na najwyższej kondygnacji powstanie zaś duża sala o charakterze klubowym i multikulturowym do spędzania wolnego czasu. Będą się tu np. odbywać kameralne koncerty muzyczne o charakterze autorskim.
W budynku dawnego "Rudego Kota" zamontowana zostanie winda. 

Bogate portfolio Sopockiej Odessy  

Sopocka Odessa wygrała konkurs na operatora nieruchomości przy ul. Garncarskiej. Umowa w tej sprawie została podpisana w sierpniu 2021 r. na 15 lat. 
 
 
Wnętrze remontowanego budynku, które ogląda kilka osób
Najwyższe pomieszczenie remontowanego budynku, w którym za ok. rok zostanie urządzona typowa przestrzeń klubowa
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Firma Ewy i Arkadiusza Hronowskich od początku swojej działalności związana jest z kulturą, rozrywką i gastronomią. Od 2000 r. prowadzi w Sopocie Klub Środowisk Twórczych SPATIF, gdzie odbyło się ponad 1000 koncertów, przedstawień, performance, wystaw, pokazów filmowych, premier książkowych, muzycznych i filmowych czy spotkań autorskich.
 
W 2013 r. Sopocka Odessa zainwestowała w rozwój klubu na terenach postoczniowych w Gdańsku - tak powstał największy na Pomorzu klub koncertowy B90. Od 2019 roku firma jest właścicielem sąsiadującego z B90 klubu Drizzly Grizzly. Sopocka Odessa jest też udziałowcem spółki Square, operatora Ulicy Elektryków, W4 Food Squat, Plener 33, Plenum i S1.

Jakie wydatki sfinansuje MTG?

Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo, poinformował, że zmieniono początkowe ustalenia z przyszłym operatorem obiektu o tym, że MTG doprowadzi obiekt do stanu deweloperskiego, a resztą zajmie się już przyszły użytkownik klubu.  
 
- Poniesiemy jeszcze wydatki związane z wykończeniem i adaptacją pomieszczeń, w tym wyposażenia kin, ale za to operator klubu będzie miał podwyższony miesięczny czynsz - wyjaśnia Andrzej Bojanowski
Koszt inwestycji w nieruchomości przy ul. Garncarskiej wyniesie ok. 8-9 mln zł. Na realizację przedsięwzięcia MTG AmberExpo zaciągnęło pożyczkę bankową na preferencyjnych warunkach.   

Trochę historii "Rudego Kota"

Klub muzyczno-rozrywkowy "Rudy Kot" funkcjonował w kamienicy przy ul. Garncarskiej 18/20 w latach 1957-2007. Jak podaje Gedanopedia, internetowa encyklopedia Gdańska, budynek powstał w miejsce istniejącego do 1945 roku kompleksu hotelowo-restauracyjnego Deutscher Hof.
 
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WIZYTY WE WNĘTRZU REMONTOWANEGO WNĘTRZA B. KLUBU "RUDY KOT":


 
Kamienica została odbudowana w 1947 r. przez przedsiębiorcę Józefa Chmielewskiego, w 1948 r. odebrana mu przez państwo. 
 
5 listopada 1950 r. otwarto w niej Klub Drukarza pod zarządem związku zawodowego tej branży. W 1955 r. w sali na parterze (poprzednio restauracji) i w świetlicy na I piętrze rozpoczął działalność Klub Pracowników Kultury. Pod jego egidą działał tu krótko Klub Muzyki Mechanicznej, organizowany przez Józefa Balceraka cykl koncertów jazzowych odtwarzanych z płyt, który szybko przerodził się w pierwszy gdański klub jazzowy.
18 czerwca 1955 r. w kamienicy przy ul. Garncarskiej 18/20 odbył się premierowy występ gdańskiego kabaretu Rudy Kot z programem “Miniatury”, w całości oparty na tekstach Tadeusza Boya-Żeleńskiego i nawiązujący do krakowskiego kabaretu Zielony Balonik. W spektaklu, opracowanym przez Andrzeja Pawluka, wystąpili m.in. Zbigniew Cybulski i Bogumił Kobiela. Między grudniem 1956 r. a lutym 1957 r. aktorzy z kabaretu występowali z kolejnym programem, zatytułowanym “… piosenka i zabawa…” 
 
 
Łysawy mężczyzna w okularach dotykający rzeźby w postaci gitary
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (1965-2019) na uroczystości 24 marca 2009 r. odsłonięcia tablicy upamiętniającej pierwszy rock'n'roll'owy koncert w Polsce w wykonaniu zespołu Rythm & Blues
fot. Wojtek Jakubowski/ KFP
W związku z przekształceniem Klubu Pracowników Kultury w stowarzyszenie twórcze powstała – pozostająca pod administracją Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Socjalistycznej w Gdańsku – sekcja młodzieżowa Rudy Kot. W czerwcu 1957 r. mieszczącą się na parterze salę przekształciła ona w ogólnodostępną kawiarnię pod taką samą nazwą, tworząc klub młodzieżowy o profilu muzycznym. Przez wiele lat kierował nim działacz kultury Jan Gawlik. Na piętrze otwarto popularne kameralne kino. 
 
Placówka cieszyła się dużą popularnością. W latach 1957–1960 odbywały się w niej m.in. dyskusje literackie i artystyczne literacko-artystycznej grupy studenckiej Szkoła Grafomanów. Występowały tu też gdańskie i odwiedzające miasto zespoły muzyczne. W 1958 r. z inicjatywy Franciszka Walickiego zorganizowano w nim konkurs młodych talentów, mający wyłonić muzyków do pierwszego polskiego zespołu rockandrollowego. 

"Rudy Kot" - to tu przyszedł na świat polski rock'n'roll

"Rudy Kot" zapisał się w historii polskiej kultury pierwszym w kraju koncertem rock'n'rolla 24 marca 1959 r. Na scenie wystąpił wówczas zespół Rhythm and Blues. Data ta jest uważana za dzień symbolicznych narodzin polskiego rocka.
 
W latach 60. XX wieku w "Rudym Kocie" grywały najważniejsze kapele bigbitowe m.in. Czerwone Gitary i Trzy Korony oraz zespoły jazzowe, w tym grająca tu jazz tradycyjny grupa muzyków Przemysława Dyakowskiego
Tu debiutowała piosenkarka i aktorka Izabella Trojanowska, a w drugiej połowie lat 80. odbyło się kilka wystąpień formacji Totart
 
W latach 80. i późniejszych klub zmieniał kilkakrotnie profil działalności, aż po restaurację i kawiarenkę internetową w schyłkowym okresie istnienia.

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych