Jak działa czip dla zwierząt?
Mikroczip ma wielkość ziarenka ryżu. Jest to układ scalony z zaprogramowanym 15-cyfrowym, niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym. Zbudowany jest z biokompatybilnego szkła, dzięki temu jego obecność w ciele zwierzęcia nie skutkuje odczynami alergicznymi, czy zapalnymi.
W czytniki czipów wyposażone są wszystkie lecznice weterynaryjne w Polsce i schroniska dla bezdomnych zwierząt, jeśli więc nasz pies lub kot zagubi się, łatwo będzie namierzyć właściciela.
Z Promyka do domu: Rudzik i Krzyś
Kot z czipem? A dane w bazie?
Oczywiście, połączenie odczytanego numeru z właścicielem czworonoga będzie możliwe tylko pod warunkiem, że do czipa przyporządkowane będą aktualne dane kontaktowe, umieszczone w specjalnej bazie.
Dlatego podczas wizyty w Gdańskiej Całodobowej Lecznicy Zwierzyniec, która przeprowadza czipowanie w ramach bezpłatnego programu, właściciel wypełnia druk podając dane osobowe z adresem i numerem telefonu. Lecznica przekazuje formularze do Schroniska dla bezdomnych zwierząt Promyk, który prowadzi miejski program czipowania.
- Informacje na temat wszystkich kotów i psów czipowanych w ramach programu oraz tych, które otrzymują chip w schronisku są wpisywane przez naszych pracowników do promykowej bazy danych oraz do międzynarodowej bazy Safe - Animal. Nie wymaga to żadnych opłat od właściciela - mówi Emilia Salach, dyrektorka Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, który zarządza schroniskiem Promyk.
Baza Safe-Animal skupia “noszone pod skórą” dane identyfikacyjne czworonogów z całej Polski i Europy.
Ważne, by pamiętać o aktualizacji danych właściciela w razie zmiany numeru telefonu lub adresu. Wystarczy przesłać informację na ten temat na specjalny adres e-mail identyfikacja@schroniskopromyk.pl, a pracownicy schroniska przeprowadzą aktualizację zarówno w swojej bazie, jak i w Safe-Animal.
Program bezpłatnego czipowania psów i kotów realizuje Gdańska Całodobowa Lecznica Weterynaryjna Zwierzyniec przy ul. Kartuskiej 249. Przed wizytą trzeba się umówić, kontakt pod nr tel. 58 302 00 02.