• Start
  • Wiadomości
  • Trwa konkurs “Aktywni w Mieście 2023” - mieszkańcy nominują zwycięzców

Konkurs “Aktywni w Mieście 2023”: nagrody czekają, mieszkańcy nominują zwycięzców

Do 13 listopada mieszkańcy i instytucje oraz firmy działające w Gdańsku mogą zgłaszać kandydatów do nagród w konkursie “Aktywni w Mieście”. Warto się rozejrzeć, bo idealnym kandydatem do nagrody może być nasz współpracownik, szef, sąsiad, przyjaciele, członkowie rodziny albo firma, w której pracujemy.
08.11.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grupa ludzi na scenie z nagrodami
Ubiegłoroczna gala, o wyjątkowym tytule "Aktywni w Europejskiej Stolicy Wolontariatu" odbyła się w Stacji Orunia GAK
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

III Forum Wolontariatu Szkolnego w Gdańsku - trwa rejestracja na listopadowe wydarzenie

O konkursie “Aktywni w Mieście”

Konkurs “Aktywni w Mieście” to już tradycja. Miasto Gdańsk wraz z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku co roku chcą docenić tych, którzy angażują swój czas i serca na rzecz lokalnej społeczności.

Piękno tej inicjatywy tkwi też w tym, że organizatorzy oddają głos mieszkańcom i organizacjom - każdy może zgłosić do konkursu kogoś, kogo warto jego zdaniem docenić: konkretną osobę albo całą grupę lub organizację.

- Wolontariusze są zbyt skromni albo zbyt pochłonięci pracą, żeby pchać się na piedestał i sięgać po nagrody - mówi Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - To często cisi bohaterowie, o których chcemy mówić głośno i jeszcze głośniej oklaskiwać ich pracę. Poprzednie edycje pokazały, że można ich spotkać w najróżniejszych miejscach. Wszystko w rękach gdańszczanek i gdańszczan, kto weźmie udział w konkursie i powalczy o nagrodę w jednej z czterech kategorii.

Najaktywniejsi docenieni. Kto zdobył tytuł Wolontariusza i Wolontariuszki Roku 2022?

Kategorie gdańskiego konkursu “Aktywni w mieście”

W tym roku nagrody zostaną przyznane podczas uroczystej gali w czterech kategoriach:

  • wolontariusz/wolontariuszka
  • koordynator/koordynatorka wolontariatu
  • organizacja/instytucja/firma przyjazna wolontariuszom
  • grupa wolontariacka/klub wolontariacki

 

Szkoły, firmy, grupy nieformalne i zwykli-niezwykli ludzie

Do konkursu mogą zgłaszać się firmy i szkoły, które działają w ramach wolontariatu pracowniczego i szkolnego, grupy znajomych działające nieformalnie albo formalnie w ramach kół czy organizacji pozarządowych. Jako mieszkańcy możemy też zgłaszać nie tylko organizacje, ale konkretne osoby - naszych znajomych, przyjaciół, współpracowników. 

kobieta wręcza statuetkę kobiecie i mężczyźnie w strojach ratowników medycznych
Nagrody dla "Aktywnych w Europejskiej Stolicy Wolontariatu" wręczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz - tu wyróżnienie w kategorii Organizacja przyjazna wolontariuszom odbierają przedstawiciele stowarzyszenia "Adiutare", które prowadzi szkolenia z udzielania pierwszej pomocy
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Laureaci konkursu “Aktywni w mieście”

Gdańsk przekazał tytuł Europejskiej Stolicy Wolontariatu miastu Trondheim, ale tych, którzy pomagają, nadal w mieście nie brakuje.

Wśród nagrodzonych mieszkańców byli już dzielnicowi radni, harcerze, strażacy, medycy, dawcy krwi, studenci i koła studenckie, fundacje, wolontariusze działający w schronisku dla zwierząt czy zwykłe - niezwykłe rodziny.

Wszyscy laureaci angażowali się w poprawę warunków życia w mieście, niosąc konkretną pomoc, edukując, promując społeczne postawy. Kapituła konkursowa nagradzała m.in. za pracę na rzecz seniorów, łączenie potrzebujących pomocy gdańszczan z pomagającymi, inicjatywy studenckie czy promocję wspierania ochrony zdrowia i edukację o pierwszej pomocy medycznej.

Kto i jak zgłasza kandydatów

- Organizacje, firmy i grupy wolontariackie mogą same kierować do nas zgłoszenia konkursowe, załączając przynajmniej dwie referencje. Gorąco zachęcamy do tego dyrektorów szkół, działy HR firm, fundacje, stowarzyszenia i nieformalne grupy działające w różnych dziedzinach, np. na rzecz ochrony zwierząt, środowiska, wspierające słabszych, ale też promujące działania na rzecz sportu, zdrowia czy kultury - mówi Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Zaproszenie do wysyłania zgłoszeń skierowane jest też do mieszkańców, którzy chcą wyróżnić cichych bohaterów albo podziękować komuś za pomoc.

Wniosek konkursowy i regulamin konkursu dostępne są na stronie RCW

Termin składania wniosków mija 13 listopada 2023r. o godz. 16:00. Można go złożyć na jeden z trzech sposobów:

  • Drogą mailową na adres: gdansk@wolontariatgdansk.pl, wpisując w tytule „Aktywni w Mieście 2023 – nominacja” (wnioski złożone drogą elektroniczną muszą być skanem oryginału z odręcznymi podpisami)
  • Osobiście w biurze Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku: budynek Europejskiego Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1, pok. 3.27, III p., od poniedziałku do piątku w dni robocze w godz. 10-16
  • Przesyłając pocztą tradycyjną na adres: Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku; Pl. Solidarności 1/3.27, 80- 863 Gdańsk z dopiskiem: Konkurs Aktywni w Mieście.

“Nie ma dobrych ani złych obszarów wolontariatu, które możemy zgłosić do konkursu. Może chcesz powiedzieć o kimś, kto działa na rzecz ochrony przyrody w Gdańsku, a może na rzecz dzieci albo osób starszych? Kto bierze udział w popularnych inicjatywach, a może sam tworzy nowe, innowacyjne akcje i projekty? Kogoś, kto wspiera kulturę w mieście albo rozwija gdański sport? Kto działa w skali miasta, dzielnicy, osiedla albo konkretnej grupy społecznej? Każdy obszar i każda skala działania ma swoich bohaterów. Zróbmy dla nich hałas!” - zachęcają organizatorzy.

TV

Zjazd Hanzy, dzień III. Bakalie, muzyka i nowe nabrzeże