• Start
  • Wiadomości
  • Trwa głosowanie na Budżet Obywatelski. Nie wiesz jak zagłosować? Oni ci pomogą

Trwa głosowanie na Budżet Obywatelski. Nie wiesz jak zagłosować? Oni ci pomogą

Przejrzysta strona z projektami do głosowania, instrukcja krok po kroku i pomoc pracowników szkół, bibliotek i urzędów - tak wygląda tegoroczne głosowanie na Budżet Obywatelski, które rozpoczęło się 12 września i potrwa do 25 września 2016 r. - Całość trwa dosłownie kilka minut. Warto - przekonuje jedna z mieszkanek Oliwy, która wzięła udział w głosowaniu.
20.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Remont Starego Rynku czy opieka nad kotami w Oliwie? Ty wybierasz!

Głosowanie na projekty gdańskiego budżetu obywatelskiego odbywa się przez internet, ale nie trzeba tego robić samemu w domu. Tylko w Oliwie głosować można aż w trzech punktach: w Szkole Podstawowej nr 23 przy ulicy Opackiej 7, w siedzibie Rady Dzielnicy Oliwa przy ulicy Opata Jacka Rybińskiego 10 i w mieszczącej się w budynku obok Bibliotece Oliwskiej, filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Sprawdziliśmy, jak wygląda głosowanie w tej ostatniej placówce (z listą wszystkich miejsc biorących udział w akcji zapoznasz się tutaj: Głosowanie w Punktach Konsultacyjnych - lista miejsc).

- Od 12 września, czyli od momentu rozpoczęcia projektu, w naszej bibliotece zagłosowało siedem osób. Niewiele, ale więcej niż w ubiegłym roku. Obserwując, jak to wyglądało w poprzednich latach widzimy, że im bliżej końca głosowania, tym ludzie bardziej się uaktywniają. Dlatego spodziewamy się, że wkrótce coraz więcej osób będzie się do nas zgłaszało. Często ci, którzy już zagłosowali, zachęcają do tego samego swoich sąsiadów i znajomych - mówi Iwona Jarentowska, kierownik Biblioteki Oliwskiej.
 

- Wszystko przebiegło dobrze i zajęło tylko chwilę - mówi Bożena Drzewicka, mieszkanka Oliwy, która wzięła udział w głosowaniu.

Wśród tych, którzy już wzięli udział w projekcie jest Bożena Drzewicka, mieszkanka Starej Oliwy.

- O głosowaniu dowiedziałam się z internetu. Poza tym znam tę inicjatywę z poprzednich edycji, w których również brałam udział. Mam w domu komputer i korzystanie z internetu nie jest dla mnie problemem, ale postanowiłam zagłosować w Bibliotece Oliwskiej, bo stale uczęszczam to tej biblioteki, a teraz tędy przechodziłam i akurat miałam wolną chwilę - tłumaczy gdańszczanka.

Jak mówi, ze sposobu, w jaki przebiega głosowanie jest zadowolona.

- Proces głosowania jest podobny jak w zeszłym roku, także dla mnie to nie była nowość. Wszystko przebiegło dobrze i zajęło tylko chwilę. Wymagana jest weryfikacja, a system pilnuje, żeby nie oddać więcej głosów niż zakłada regulamin. Całość jest sprawnie zaaranżowana, zarówno jeśli chodzi o stronę internetową, jak i o punkt do głosowania, w którym się znajdujemy - mówi pani Bożena.

Ponieważ z zamiarem głosowania nosiła się już wcześniej, jeszcze w domu zapoznała się z propozycjami projektów, które trafiły do tegorocznej walki o pieniądze z Budżetu Obywatelskiego. Dlatego zagłosowanie było dla niej już tylko formalnością i zajęło pani Bożenie dosłownie dwie minuty.

- Głosowałam na opiekę nad kotami, ponieważ w tej części dzielnicy, którą potocznie nazywany Starą Oliwą, żyją zarówno mieszkańcy, jak i te zwierzęta. Mają pewną atencję, szczególnie wśród osób starszych, ale jest to troska niewystarczająca. Nie chodzi tylko o dokarmianie, ale o opiekę weterynaryjną i sterylizacje. Dlatego bardzo ucieszyłam się, że wśród tegorocznych projektów Budżetu Obywatelskiego jest projekt, który dotyczy opieki nad zwierzętami. W ten sposób pokazujemy nasze podejście do nich i humanitarne oddziaływanie na środowisko - podkreśla.
 

Pracownicy Biblioteki Oliwskiej chętnie pomogą wszystkim tym, którzy  chcieliby zagłosować, ale nie do końca wiedzą jak.

W Bibliotece Oliwskiej, podobnie jak w innych punktach do głosowania, czekają przejrzyste instrukcje obsługi, udostępniane na miejscu lub na prośbę mieszkańców w formie kopii do domu. Pomocą służą także bibliotekarze.

- Osobom, które do nas przyszły towarzyszyłam przez cały proces głosowania i tłumaczyłam krok po kroku, co należy zrobić - mówi jedna z pracownic Biblioteki Oliwskiej.


Czytaj także:

Budżet Obywatelski: głosuj. Wystarczą dwie minuty by zmienić jakość Twojej dzielnicy



TV

Każdy może pomóc