• Start
  • Wiadomości
  • Trójząb Neptuna w podziękowaniu za działania na rzecz gdańskich seniorów i młodzieży

Trójząb Neptuna w podziękowaniu za działania na rzecz gdańskich seniorów i młodzieży

Rada Miasta Gdańska nagrodziła dwie osoby i dwie organizacje pozarządowe, które angażują się w działania na rzecz środowiska seniorów i młodzieży w Gdańsku. W tym roku wyróżnienia trafiły do Aleksandra Żubrysa, Oskara Stabno, Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Aktywny Senior i do Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.
18.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie grupowe, pamiątkowe, na zabytkowych schodach stoi około czterdziestu osób, w kilku rzędach, pozują do zdjęcia
Rada Miasta Gdańska nagrodziła osoby i organizacje działające na rzecz młodzieży i seniorów
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Podziękować tym, którzy działają na rzecz młodzieży i seniorów

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w piątkowe popołudnie, 18 października, w gmachu Nowego Ratusza, który jest siedzibą Rady Miasta Gdańska. Nagrody RMG wręczano po raz trzeci (zostały ustanowione w 2022 r.). 

Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, przyznała na wstępie, że zostały one ustanowione m.in. po to, by nawiązać współpracę, rozmowy między trzema radami działającymi w naszym mieście, a więc Radą Miasta Gdańska, Młodzieżową Radą Miasta Gdańska oraz Gdańską Radą Seniorów. 

- Najważniejszym jednak celem było to, by w imieniu tych trzech rad móc uhonorować i podziękować tym osobom, które aktywnie działają na rzecz dwóch środowisk: młodszych i starszych mieszkańców Gdańska - podkreśliła przewodnicząca Agnieszka Owczarczak. 

Radę Miasta reprezentowali podczas piątkowej uroczystości także radni: Żaneta Geryk, Teresa Wasilewska i Maximilian Kieturakis. W gmachu Nowego Ratusza obecni byli też członkowie Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska oraz Gdańskiej Rady Seniorów. 

Ważne, by ze sobą współpracować

Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, zaznaczała, że w naszym mieście nie brakuje osób, które “robią wiele” na rzecz młodych i najstarszych gdańszczan.

- Powołać radę, zespół, można. Pytanie jednak: “co dalej?” - czy osoby w takiej radzie spotykają się, są słuchane, czy mają ze sobą kontakt. Sposób, w jaki wy ze sobą pracujecie, pokazuje, że ten kontakt jest, a nam zależy na waszym głosie - podkreślała Monika Chabior.

Nagrodzeni za zasługi dla gdańskich seniorów

  • Aleksander Żubrys otrzymał nagrodę za wieloletnie zaangażowanie na rzecz środowiska seniorów. Jako przewodniczący Rady Seniorów inicjował liczne działania w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa, aktywizacji społecznej i zawodowej seniorów, ochrony środowiska oraz integracji międzypokoleniowej, współpracując m.in. z Młodzieżową Radą Miasta. Ponadto skutecznie działał na rzecz ochrony zabytków, organizacji sportowych i kulturalnych, a także jako pasjonat sztuki angażował się w działalność różnych stowarzyszeń artystycznych.
starszy mężczyzna w garniturze trzyma bukiet kwiatów, obok wyświetla się na telebimie napis nagrody rady miasta gdańska
Aleksander Żubrys został przed kilkoma tygodniami jednogłośnie wybrany, ponownie, przewodniczącym Gdańskiej Rady Seniorów
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Choć w ostatnich latach kojarzony jest głównie z Gdańską Radą Seniorów, której przewodniczy, to w piątek Aleksander Żubrys podkreślał, że nie jest to jedyna sfera jego działalności. Działał on też, lub wspierał, wiele innych organizacji.

- Tak się złożyło, że w drugiej kadencji Rada Seniorów ponownie powierzyła mi zaszczytny obowiązek bycia jej przewodniczącym. Będziemy więc w tej kadencji działali skutecznie i mądrze, będziemy łączyć i koordynować - zapowiedział Aleksander Żubrys, który przy okazji podziękował Młodzieżowej Radzie Miasta Gdańska za “świetną współpracę”. - Dziękuję też Gdańskiej Radzie Seniorów. Bez was nie byłoby tej nagrody. To dzięki wam, wspólnemu działaniu, udaje nam się coś dobrego dla Gdańska i dla seniorów zrobić - dodał. 

  • Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Aktywny Senior”  otrzymało nagrodę za działania na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych. Stowarzyszenie realizuje projekty integracyjne, edukacyjne i kulturalne, aktywnie angażując seniorów z Gdańska, szczególnie z dzielnic Zaspa i Przymorze. Organizuje ono szkolenia komputerowe, zajęcia zdrowotne oraz integracyjne wydarzenia kulturalne. Współpracuje z instytucjami edukacyjnymi i zdrowotnymi, a także z Radą Dzielnicy i Muzeum Gdańska. Działalność członków Stowarzyszenia promuje aktywność obywatelską, zapobiega marginalizacji seniorów oraz wspiera integrację międzypokoleniową.
na zdjęciu kobieta w ciemnym kostiumie wręcza nagrodę starszemu mężczyźnie, obok niego stoi inny starszy mężczyzna i starsza kobieta, wszyscy w eleganckich strojach
Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Aktywny Senior” liczy już 130 członków. Nagrodę wręcza Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Antoni Furtak, prezes Stowarzyszenia Kulturalno - Oświatowego “Aktywny Senior”, zwrócił w piątek uwagę, iż organizacja ta powstała, gdyż seniorzy “czuli”, iż oferta dedykowana ich grupie wiekowej w mieście jest niewystarczająca, i chcą czegoś więcej. Na początek założyli m.in. stronę internetową, na którą każdego dnia wchodzi około pół tysiąca osób. 

- Jesteśmy otwarci na różne działania. Wydajemy też biuletyn. Nasze działania rozpoczęliśmy jednak od podpisania porozumień z ważnymi instytucjami działającymi w Gdańsku. Przykładowo: podpisaliśmy porozumienie z Wyższą Szkołą Zdrowia, dzięki czemu mogliśmy rozpocząć projekt “Szkoła zdrowia dla seniorów”. Jej wykładowcy prowadzą bezpłatnie wykłady dla naszych członków. Wraz z Muzeum Gdańska organizujemy spacery po miejscach znanych i nieznanych w Gdańsku. To nauka historii. Prowadzimy też zajęcia taneczne i wiele innych - wyliczał prezes Antoni Furtak.

Nagrodzeni za zasługi dla gdańskiej młodzieży

  • Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku doceniono za wieloletnie zaangażowanie w aktywizację młodzieży poprzez działania wolontariackie. Organizacja promuje społeczeństwo obywatelskie, wspiera integrację młodzieży i rozwój umiejętności, a także kreuje nowatorskie inicjatywy, takie jak wolontariat szkolny i gra "Termosfera". Dzięki ich pracy młodzi ludzie zdobywają doświadczenie, rozwijają kwalifikacje oraz angażują się w życie społeczności lokalnej i międzynarodowej.
na zdjęciu młody mężczyzna trzyma nagrodę i mówi do mikrofonu, obok stoi młoda kobieta, patrzy na niego
Nagrodę dla Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku odebrali jego prezes Dawid Jastrzębski i wiceprezeska Anna Jastrzębska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, zwrócił uwagę, że Centrum to działa w naszym mieście już 27 lat. 

- Wszystko co robimy traktujemy jako misję. Wolontariat to możliwość zdobywania nowych umiejętności, doświadczenia - także życiowego, poznawania nowych osób, ale przede wszystkim odkrywania samego siebie - podkreślał Dawid Jastrzębski. 

  • Oskar Stabno został wyróżniony za zaangażowanie na rzecz zdrowia psychicznego młodzieży w Gdańsku m.in. poprzez organizację badań kondycji psychicznej uczniów w Gdańsku i opracowanie raportu z rekomendacjami dla władz, prowadzenie warsztatów psychoedukacyjnych oraz tworzenie materiałów pomocowych dla szkół. Za aktywne zaangażowanie w promocję równości, różnorodności i ekologii, współpracę z organizacjami młodzieżowymi na rzecz wspólnych działań oraz udział w organizacji wydarzeń społecznych, takich jak Święto Równości, Forum Młodych i koncerty Niebieskie Trampki.
na zdjęciu telewizor, a w nim twarz młodego chłopaka
Oskar Stabno nagrał wideo z podziękowaniami
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Oskar Stabno nie mógł osobiście odebrać nagrody. Przesłał jednak nagranie, w którym podziękował za wyróżnienie i zapowiedział dalsze działania. Nagrodę w ratuszu odebrał w jego imieniu krewny.

Jak wygląda ta nagroda?

Laureaci otrzymali statuetki stylizowane na trójząb Neptuna. Są one odlane w mosiądzu i patynowane na brąz. Jeden z elementów - okrąg, wykonany jest z żywicy, w której zatopiono drobne bursztyny. Herb i napisy powstał na skutek wypełnienia wklęsłego reliefu białą żywicą. Podstawa statuetki wykonana jest z czarnego granitu.

na zdjęciu kilka statuetek w postaci trójzębu z bursztynową dekoracją
Nagrody Rady Miasta Gdańska przyznawane są od 2022 roku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Kto może dostać nagrodę RMG?

Nagrody przyznawane są dorocznie osobie fizycznej, osobie prawnej lub innemu podmiotowi na podstawie oceny całokształtu działalności lub indywidualnych osiągnięć o istotnym znaczeniu dla środowiska gdańskich seniorów i gdańskiej młodzieży. 

Laureatów wyłaniają wspólnie przedstawiciele Rady Miasta Gdańska, Rady Seniorów w Gdańsku i Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, wyróżnienie jest doskonałą okazją do współpracy trzech rad.

Kandydatów do nagród mogły proponować osoby prawne, instytucje i organizacje mające siedzibę w Gdańsku, a także samorządy uczniowskie lub grupy mieszkańców Gdańska liczące przynajmniej 50 osób.

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana