IX Trójmiejski Marsz Równości: "Równość, wolność, solidarność to hasła nam bardzo bliskie"

To jedna z najbarwniejszych i najbardziej uśmiechniętych parad jakie od lat przechodziły ulicami Gdańska. W IX Trójmiejskim Marszu Równości, który odbył się w sobotę, 25 maja, wzięło udział kilka tysięcy, głównie młodych osób. Wśród nich, po raz pierwszy, wszystkie trzy prezydentki miast naszej aglomeracji. Po raz pierwszy też, wydarzenie pod hasłem „Otwórz drzwi na… miłość, równość, różnorodność - na nas!”, odbyło się pod patronatem wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz.
25.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20240525155029_IMG_2821~2.JPG
IX Trójmiejski Marsz Równości poprowadziły najważniejsze kobiety Pomorza: Katarzyna Kotula, ministra ds. równości, Agnieszka Buczyńska, ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni, Magdalena Czarzyńska - Jachim prezydent Sopotu, Magdalena Adamowicz, europosłanka, Agnieszka Pomaska, posłanka KO, Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska oraz Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Marsz z patronatem na szczeblu ministerialnym

To był pierwszy Trójmiejski Marsz Równości za kadencji nowego rządu. Po raz pierwszy organizatorzy Marszu Równości, jak sami podkreślali, otrzymali wsparcie i mogli liczyć na zaangażowanie wszystkich trzech miast Trójmiasta: w tym roku do grona patronek dołączyła Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek. Patronatu, podobnie jak w poprzednich latach udzieliła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, a także prezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska - Jachim i Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego.

Odbywający się po raz pierwszy pod patronatem wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz marsz, otrzymał także dwa patronaty ministerialne: ministry ds. równości Katarzyny Kotuli oraz ministry ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszki Buczyńskiej. 

Ministra Kotula oraz Agnieszka Dziemianowicz- Bąk, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która także wzięła udział w tym wydarzeniu, przemawiały w jego trakcie. Głos zabrały też prezydentki Gdańska, Sopotu i Gdyni, europosłanka Magdalena Adamowicz i wicewojewoda pomorska Anna Olkowska-Jacyno.

- Równość, wolność, solidarność to hasła, które nam są bardzo bliskie. Miejmy otwarte drzwi, otwarte drzwi na innych, niezależnie od tego, jacy są. Zawsze warto poznać drugiego człowieka - powiedziała, otwierając IX Marsz Równości Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

W imieniu ambasadorów do zgromadzonych przemawiał Benjamin Hayes, ambasador Australii.  

ZOBACZ NASZĄ WIDEORELACJĘ Z SOBOTNIEGO MARSZU

 

Gdańszczanie są otwarci na innych

Do hasła tegorocznego Marszu nawiązywała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Mówimy dziś o otwartości. Wielu gdańszczan już dawno otworzyło te “drzwi”. Cieszę się, że wyrazem tej otwartości jest m.in. to, że Marta Magott (m.in. działaczka na rzecz osób LGBTQ - dop. red.) została radną Miasta Gdańska. Zdobyła ten mandat ciężką, wieloletnią pracą, ale też dzięki zdobyciu waszego zaufania - zwracała uwagę prezydent Dulkiewicz. - Równość, wolność, solidarność - to hasła, które są nam bardzo bliskie. 

Przy okazji prezydent Gdańska zaapelowała, by wziąć udział w zbliżających się wyborach do europarlamentu, które odbędą się 9 czerwca.

W sobotę kilkakrotnie podkreślano, że do Marszu po raz pierwszy w historii oficjalnie dołączyła Gdynia. 

- Decyzja o objęciu patronatem honorowym Marszu Równości była pierwszą decyzją o patronacie, jaką podjęłam po powołaniu mnie na urząd prezydenta. Drzwi magistratu w Gdyni są, od dzisiaj, dla was zawsze otwarte - przyznała prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek. - Jestem prawniczką i przez prawie 10 lat zajmowałam się również prawami człowieka. Wiem z czym się zmagacie, i wiem, że możemy wam pomóc. Zapraszam was z każdym problemem, który Miasto będzie mogło rozwiązać.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z IX TRÓJMIEJSKIEGO MARSZU RÓWNOŚCI

Prace nad ustawą dotyczącą mowy nienawiści

Ministra Katarzyna Kotula podkreślała z kolei, że w Gdańsku wiadomym jest, że równość, różnorodność i równe prawa to wartości. Także ona nawiązała do hasła tegorocznego marszu i poinformowała o toczących się obecnie, istotnych m.in. dla społeczności LGBTQ,  pracach w rządzie.

- Tutaj w Gdańsku ktoś otworzył te drzwi już dawno temu. My też otworzyliśmy te drzwi w rządzie, ale są obok nas koledzy chowający się za “zielonym listkiem”, którzy mówią: “Jeszcze nie czas, to nie jest najważniejsze”. Ale powiem wam, że zrobimy wszystko, żeby ich przekonać, bo przez ostatnie osiem lat prawica i PiS zafundowali wam: szczucie, hejt, nienawiść i przemoc. Wiedzieliśmy, że musimy to zmienić - zaznaczyła ministra Kotula. - Dlatego chciałabym tutaj, w Gdańsku, ogłosić, że w miniony czwartek na Stałym Komitecie Rady Ministrów przeszła ustawa dotycząca mowy nienawiści. We wtorek pojawi się na posiedzeniu rządu. Wpisaliśmy tam wiek, płeć, niepełnosprawność, orientację seksualną i tożsamość płciową. Bo musimy zrobić wszystko, żebyście byli bezpieczni i otrzymali wsparcie - dodała. 

Ministra Agnieszka Dziemianowicz- Bąk zwracała uwagę, iż zmiany w polskim prawie dotyczące par jednopłciowych będą możliwe, jeśli politycy, w tym rząd RP, wykażą się otwartością “głów i serc”.

- Rodzina to nie jest hasło dopasowane do ideologii. Rodzina to miłość, to trzymanie się za ręce, to także troska, kiedy druga osoba jest w szpitalu, to chęć jej odwiedzenia w czasie choroby. Rodzina to również dzieci i ich wspólne wychowywanie. Rodzina to pragnienie bycia widzianym właśnie jako rodzina. Jako Ministra ds. Rodziny chcę wam powiedzieć, że Was widzę, że was słyszę, i że jesteście ważni/ważne. Jesteście wielką, piękną tęczową rodziną - podkreślała ministra Dziemianowicz- Bąk.

20240525154956_IMG_2818~2.JPG
20240525154956_IMG_2818~2.JPG
brak autora

“Znowu możemy czuć się jak równouprawnieni obywatele”

Jeszcze przed rozpoczęciem oficjalnego marszu, społeczność LGBTQ spotkała się na Placu Zebrań Ludowych, gdzie przygotowano z myślą o nich różne atrakcje. Towarzyszyła im m.in. Marta Magott, współorganizatorka Marszu Równości, a od kilku tygodni także radna Miasta Gdańska z ramienia Wszystko Dla Gdańska.

- Nasze nastroje są dziś gorące, świętujące, celebrujące, po prostu szczęśliwe. Czy czujemy różnicę w tym, że w Polsce zmienił się rząd? Realnie, w naszych życiach, czujemy tę różnicę. Jesteśmy ciekawi tego, co przed nami, ale też bardzo szczęśliwi, że te zmiany zaszły, że możemy czuć się jak równouprawnieni obywatele i obywatelki naszego kraju - przyznała Marta Magott.

20240525160339_IMG_2881~2.JPG
Marta Magott, współorganizatorka Marszu Równości i radna Miasta Gdańska z ramienia Wszystko Dla Gdańska, w otoczeniu Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Aleksandry Kosiorek, prezydent Gdyni, Magdaleny Czarzyńskiej - Jachim prezydent Sopotu oraz Moniki Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Otwórz drzwi na miłość

Tegoroczny Marsz odbył się pod hasłem: „Otwórz drzwi na… miłość, równość, różnorodność - na nas!”. To zaproszenie wszystkich do coraz większej otwartości i umiłowania różnorodności. - Hasłem tym przypominamy osobom z naszych społeczności, które wciąż muszą tkwić w tak zwanej „szafie”, że nie są same i gdy tylko poczują gotowość - mogą spróbować uchylić jej drzwi i odetchnąć pełną piersią - podkreślali organizatorzy wydarzenia.

Podobnie jak w latach poprzednich postulatami Marszu były m.in. 

  • prawo do małżeństw jednopłciowych wraz z możliwością adopcji 
  • refundowana tranzycja i godna opieka państwa dla osób transpłciowych i niebinarnych
  • ochrona przed nienawiścią motywowaną homofobią w każdej przestrzeni
  • prawo do swobodnego wyrażania swojej tożsamości i ekspresji i decydowania o swoim ciele.

Marsz wyruszył w tym roku sprzed gmachu Urzędu Marszałkowskiego na ul. Okopowej, następnie przeszedł ulicami: Wały Jagiellońskie - Podwalem Grodzkim - Błędnikiem - Popiełuszki - Nowomiejską - Narzędziowców - Malarzy.

20240525151451_IMG_2687~2 (1).JPG
Od lewej stoją Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska; Magdalena Czarzyńska - Jachim prezydent Sopotu; Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska; Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni oraz Magdalena Adamowicz, europosłanka
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Według szacunków policji, w sobotnim marszu wzięło udział około 4 tys. osób. 

Organizatorem wydarzenia, podobnie jak poprzednich edycji, było stowarzyszenie Tolerado - organizacja działająca na rzecz osób LGBTQ i ich bliskich.

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask