Co to jest Triduum Paschalne?
Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym w kościele katolickim. Jego istotą jest celebracja misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek, kończy zaś w Wielką Sobotę nieszporami Niedzieli Wielkanocnej. To w kościołach chrześcijańskich najważniejszy czas w kalendarzu liturgicznym.
Trzy etapy misterium odkupienia
W Wielki Czwartek wspominane jest ustanowienie Eucharystii, sakramentu kapłaństwa oraz rozważane jest przykazanie miłości bliźniego. Tego dnia sprawuje się tylko jedną Eucharystię – Mszę Wieczerzy Pańskiej. Wyjątkiem są katedry, w których rano celebruje się Mszę Krzyżma. Biskup poświęca wtedy oleje używane do sprawowania sakramentów (chrztu, bierzmowania, kapłaństwa, namaszczenia chorych), a kapłani odnawiają swoje kapłańskie przyrzeczenia.
Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Chrystusa. Kościół rozmyśla nad męką swojego Pana i Oblubieńca, adoruje krzyż, wstawia się do Boga za zbawienie całego świata. Chrześcijanie zachowują post (tylko jeden posiłek do syta) i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Według dawnej tradycji Kościoła, tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Centralnym momentem dnia jest Liturgia Męki Pańskiej.
Wielka Sobota to dzień trwania przy Grobie Pańskim w postawie rozważania śmierci Jezusa oraz Jego zstąpienia do otchłani. To dzień ciszy. Przez modlitwę i post oczekujemy na zmartwychwstanie Pana. Wigilia Paschalna rozpoczyna świętowanie Zmartwychwstania Pana Jezusa. Jest centralnym momentem Triduum Paschalnego. Jest najważniejszą i najpiękniejszą celebracją w całym Roku Liturgicznym.
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego przypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Nazywana ją często Wielkanocą, czyli Wielką Nocą, bowiem cud zmartwychwstania Jezusa Chrystusa dokonał się nad ranem, o świcie. Poranna msza św. tego dnia nosi nazwę rezurekcji.
Plan transmisji z kościoła św. Jana
- Wielki Czwartek (28 marca) – godz. 19.00
- Wielki Piątek (29 marca) – godz. 19.00
- Wielka Sobota - Wigilia Paschalna (30 marca) – godz. 22.00
- Niedziela Wielkanocna (31 marca) – godz. 12.00
- Poniedziałek Wielkanocny (1 kwietnia) – godz. 12.00
Transmisje do obejrzenia na profilu YouTube Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej oraz na www.gdansk.pl.
Rektorem kościoła św. Jana w Gdańsku jest ks. Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej. On też najczęściej odprawia msze św. i wygłasza homilie.