• Start
  • Wiadomości
  • Triduum Paschalne i Wielkanoc - u nas transmisje liturgii ze św. Jana

Triduum Paschalne i Wielkanoc - u nas transmisje liturgii ze św. Jana

Wielkimi krokami zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Domowe porządki, przygotowywanie potraw, tworzenie dekoracji i rodzinne spotkania - to wszystko jest częścią polskiej tradycji. Jednak dlaczego świętujemy? Czym dla chrześcijan jest Wielkanoc i Wielki Tydzień, poprzedzający niedzielne świętowanie? Oto nasz krótki wielkanocny przewodnik. Poniżej podajemy też program transmisji z Triduum Paschalnego i świątecznej liturgii, które będziemy transmitować dzięki uprzejmości Centrum św. Jana w Gdańsku i tamtejszego Duszpasterstwa Środowisk Twórczych.
16.04.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać tradycyjny polski koszyczek wielkanocny wypełniony święconką, m.in. kolorowymi pisankami, babką, barankiem z cukru, wędlinami, ciastami i gałązkami bukszpanu.
Koszyk wielkanocny, bez którego w Polsce trudno wyobrazić sobie święta. Jajeczko, kiełbasa, kawałek ciasta - trzeba je poświęcić w Wielką Sobotę w kościele, i zwykle jest to misja do wykonania przez dzieci
Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl
Święta ruchome – Święta Wielkanocne nie mają stałej daty jak chociażby Boże Narodzenie, tylko co roku przypadają w innym terminie. Wynika to z kalendarza żydowskiego i jego powiązania z fazami księżyca. Podczas Soboru Nicejskiego z 325 roku ustalono, że Wielkanoc obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Zatem najwcześniej może ona wypaść 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.
 
Triduum paschalne - Niedzielę Wielkanocną poprzedza Wielki Tydzień. Szczególnie istotne są trzy dni, począwszy od czwartku, a kończąc na sobotniej nocy. Okres ten nazywamy Triduum Paschalnym. Istotą tych wydarzeń jest przeżywanie Misterium Paschalnego, czyli męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
 

Czytaj także: Bezpłatne koncerty Polskiego Chóru Kameralnego w Wielki Tydzień 

 
Wielki Czwartek – odbywa się wówczas Msza Wieczerzy Pańskiej. Jest to liturgia poświęcona pamięci Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus dzielił się ze swoimi apostołami swoim Ciałem i Krwią pod postacią chleba i wina. W niektórych kościołach tego dnia dokonuje się obrzędu mandatum, czyli umywania nóg. Po zakończeniu ceremonii Komunii Świętej, Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej ciemnicy. Po liturgii zdejmuje się obrusy z ołtarzy, chowa krzyże, a instrumenty milkną aż do sobotniej Wigilii Paschalnej.
 
Wielki Piątek - dzień refleksji, powagi i modlitwy. Tego dnia wiernych obowiązuje ścisły post. W kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w ciemnicy, ludzie przychodzą i w skupieniu odmawiają modlitwy. Głównym punktem piątkowych uroczystości jest liturgia Męki Pańskiej. Celebrans i służba liturgiczna wchodzą w ciszy do kościoła przy zgaszonych światłach. Odbywają się modlitwy, czytania i śpiewy. Liturgia kończy się procesją do Grobu Pańskiego i wystawieniem Najświętszego Sakramentu w monstrancji. W tym dniu nie odbywa się tradycyjna Msza Święta, w godzinach po południowych w wielu miejscach organizuje się Drogi Krzyżowe. 
 
Wielka Sobota - wierni od samego rana adorują Grób Pański, prowadzone są wspólne modlitwy i czuwanie. Równolegle, w polskiej tradycji odbywają się święcenia pokarmów. Do kościołów przynosi się koszyczki pełne jaj, kiełbas, pieczywa, słodyczy. Nieodłącznym elementem jest sól, pieprz i baranek z masła lub cukru. Tradycja święconki jest masowo kultywowana w każdej części Polski, bardzo często praktykowana od najmłodszych lat dzieciństwa.
Na zdjęciu widać grupę ludzi wewnątrz kościoła, skierowanych w stronę baneru z trzema krzyżami na tle zachodzącego słońca, symbolizującego ukrzyżowanie.
Adoracja Najświętszego Sakramentu
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl
 
Rezurekcja - procesja odbywająca się zaraz po liturgii Wigilii Paschalnej, bądź przed pierwszą poranną mszą w niedzielę. Procesja najczęściej wychodzi na zewnątrz i okrąża kościół. Na zakończenie odśpiewuje się hymn Te Deum – Ciebie Boga wysławiamy. 
 
Droga krzyżowa - nabożeństwo wielkopostne mające na celu przeżywanie duchowe cierpień Jezusa Chrystusa w jego ostatniej drodze. Składa się z czternastu stacji.
 
Wigilia Paschalna - liturgia upamiętniająca Zmartwychwstanie Chrystusa. Powinna zacząć się po zmroku w sobotę i zakończyć przed świtem w niedzielę. Wierni przynoszą do kościoła świece, które są odpalane od paschału - pokaźnej świecy z wosku pszczelego. Paschał jest zapalany od wcześniej rozpalonego i poświęconego ognia. Nabożeństwo Wielkiej Soboty trwa często wiele godzin, jest bardzo uroczyste i odświętne. 
 
 
Transmisje z kościoła św. Jana tradycyjnie na kanale youtubowym Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej oraz na www.gdansk.pl.

Harmonogram transmisji

  • Wielki Czwartek (17.04) - godz. 19:00
  • Wielki Piątek (18.04) - godz. 19:00
  • Wielka Sobota (19.04) - godz. 22:00
  • Niedziela Wielkanocna (20.04) - godz. 12:00
  • Poniedziałek Wielkanocny (21.04) - godz. 12:00

 

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Góra Gradowa / podniesienie flagi państwowej RP