• Start
  • Wiadomości
  • Trefl oddaje osocze. Trener Michał Winiarski: - Pierwszy raz w życiu oddawałem krew i czuję się po tym świetnie

Trefl oddaje osocze. Trener Michał Winiarski: - Pierwszy raz w życiu oddawałem krew i czuję się po tym świetnie

- Do oddania osocza kwalifikują się osoby, które przebyły zakażenie i są obecnie zdrowe - mówi Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Na apel odpowiedzieli przedstawiciele siatkarskiej drużyny Trefla. W środę, 18 listopada, osocze oddali m.in. prezes Dariusz Gadomski i trener Michał Winiarski.
18.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W centrum krwiodawstwa: prezes Trefla Gdańsk Dariusz Gadomski (z lewej) i trener Michał Winiarski
W centrum krwiodawstwa: prezes Trefla Gdańsk Dariusz Gadomski (z lewej) i trener Michał Winiarski
fot. Trefl Gdańsk

 

Ozdrowieniec to osoba, u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Osocze od takich osób zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych (także na COVID-19) z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. 

Do ogólnopolskiej akcji pobierania osocza od ozdrowieńców, którzy w ostatnim czasie przebyli zakażenie koronawirusem, dołączyli członkowie siatkarskiej drużyny Trefla Gdańsk. 

Przypomnijmy, że Trefl mierzył się z dwiema falami zakażeń SARS-CoV-2. W lipcu, w trakcie okresu przygotowawczego, obecność wirusa stwierdzono u łącznie 12 zawodników pierwszej drużyny i trzech członków sztabu szkoleniowego. W październiku zakażonych było dwóch innych członków sztabu, w tym trener Michał Winiarski, dwóch zawodników, którzy nie przechodzili zakażenia wcześniej, a także prezes klubu Dariusz Gadomski oraz jeden z przedstawicieli klubowego działu marketingu.

Czterech przedstawicieli Trefla - prezes Gadomski, trener Winiarski, trener przygotowania fizycznego Wojciech Bańbuła oraz Michał Kardasz z klubowego działu marketingu - w środę, 18 listopada, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa oddali osocze.


Mówi dr Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku: 

- Do oddania osocza kwalifikują się osoby, które przebyły zakażenie i są obecnie zdrowe. Jeżeli chorowały objawowo, to muszą odczekać przynajmniej 28 dni i też muszą spełniać te wszystkie kryteria, które na co dzień stawiamy dawcom: muszą to być osoby pełnoletnie, do 65. roku życia, zdrowe, bez chorób przewlekłych, w dobrej formie


Preferowanym sposobem oddania osocza jest zabieg plazmaferezy, czyli pobieramy krew pełną, która płynie w żyłach i korzystamy z urządzeń, które nazywają się separatorami. Krew wpływa do takiego urządzenia, jest tam wirowana i oddzielane jest osocze. Pozostała część, czyli krwinki czerwone, krwinki płytkowe, krwinki białe wracają do dawcy.


Ten zabieg trwa około 30-40 minut i składa się z kilku cykli. Łącznie musimy zebrać 600 ml osocza i z tego mamy tak naprawdę trzy porcje, które możemy przeznaczyć dla trzech różnych pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

To była moja pierwsza wizyta w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa, nigdy nie myślałem, że jest to tak łatwe, proste i nawet przyjemne, by podzielić się swoją krwią, czy teraz osoczem - mówi prezes Gadomski. - Niewykluczone, że również dla siatkarzy znajdziemy taką możliwość po sezonie.

Pierwszy raz w życiu oddawałem krew i czuję się po tym świetnie. Samo oddawanie osocza trwało około pół godziny i dla mnie było to połączenie chwili odpoczynku ze zrobieniem czegoś dla innych. Każdy rodzaj pomocy jest ważny, ponieważ nigdy nie wiemy, w jakiej sytuacji w życiu się znajdziemy - zaznacza trener Winiarski. - Ja podczas zakażenia koronawirusem miałem pięć-sześć dni cięższych objawów, nigdy wcześniej podczas na przykład grypy nie miałem tak silnego przebiegu choroby. Już wówczas w październiku pomyślałem, że jeśli będę miał możliwość komukolwiek pomóc, to to zrobię. Nic to nie kosztuje, a może dzięki temu ktoś, kto walczy w szpitalu, łagodniej przejdzie przez zakażenie.

- Bardzo się cieszymy, że osoby znane i lubiane w świecie sportu pojawiły się dziś w Regionalnym Centrum, bo może to zmobilizować tych, którzy też chorowali, a jeszcze się nie zdecydowali na wizytę u nas - dodaje doktor Jaźwińska-Curyłło.

 

ZOBACZ FILM Z ODDAWANIA OSOCZA PRZEZ CZŁONKÓW TREFLA GDAŃSK 

 

Więcej o zasadach pobierania osocza, kto może być dawcą osocza, w jaki sposób się je pobiera - na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!