• Start
  • Wiadomości
  • Transport na szczepienia przeciw Covid-19. Mieszkańcy chętnie korzystają z bezpłatnego dowozu

Transport na szczepienia przeciw Covid-19. Mieszkańcy chętnie korzystają z bezpłatnego dowozu

Szpital tymczasowy Amber Expo w Gdańsku to najczęstsza lokalizacja, do której dowozi uprawnionych mieszkańców specjalny miejski bus. Dowóz pacjentów, którzy z racji wieku lub niepełnosprawności nie mogą sami dotrzeć do punktu szczepień, to obowiązek gminy. 
18.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z bezpłatnego transportu na szczepienia przeciw Covid-19 mogą skorzystać osoby niepełnosprawne i powyżej 70 roku życia, które nie mają możliwości samodzielnego dotarcia na szczepienie
Nz. 103-letni Zbigniew Malinowski korzysta z bezpłatnego transportu na szczepienia przeciw Covid-19. Z dowozu mogą skorzystać osoby niepełnosprawne i powyżej 70 roku życia, które nie mają możliwości samodzielnego dotarcia na szczepienie
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

- Obecnie mamy zapisanych 630 transportów, zrealizowanych już 209 - mówi Milena Mieczkowska, koordynatorka ds. komunikacji i PR Fundacji Gdańskiej, która organizuje transport na szczepienia. - Celowo używam określania transport, bo wozimy już osoby na drugą dawkę, czyli ta sama osoba korzysta z dowozu drugi raz, więc liczba osób zapisanych na dowóz mogłaby być myląca. Mieszkańcy wracają do naszych usług, kto raz z nich skorzystał dzwoni też, kiedy potrzebny jest dowóz na drugą dawkę.   

 

 

Szczepienia dla zarejestrowanych seniorów, którzy ukończyli 70 lat życia, rozpoczęły się w poniedziałek, 25 stycznia. Gdańszczanie, którzy zapisali się na szczepienie, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień ze względu na kondycję fizyczną, bezpłatnie korzystają ze specjalnie zorganizowanego transportu. 

Od poniedziałku, 25 stycznia, w Gdańsku do końca marca na liście Fundacji zapisano 630 transportów i ciągle dzwonią nowe osoby. To nie tylko dowóz, ale też usługa asystencka (zwykle pacjentowi pomaga strażak), pomoc w dotarciu do samochodu, towarzyszenie podczas podawania szczepionki i wspólny powrót do domu.

- Aż około 80 procent transportów dotyczy dowozu do szpitala tymczasowego Amber Expo - dodaje Milena Mieczkowska. - Sporo osób wozimy też do szpitala tymczasowego MSWiA w Sopocie. Wieści o bezpłatnym transporcie rozchodzą się pocztą pantoflową, generalnie osoby, które dowozimy, są zadowolone z takiej możliwości i polecają nas innym. Mamy wśród nich gdańszczanina, pana Edmunda, który bardzo promuje tę naszą usługę, wielu seniorów dzwoni właśnie "od pana Edmunda".  

 

 

Jak przypomina Milena Mieczkowska potrzebę transportu trzeba zgłosić od razu podczas umawiania terminu szczepienia w trakcie rozmowy z punktem POZ. Można to zrobić też za pomocą formularza na stronie gdanskpomaga.pl lub zadzwonić pod numer infolinii dotyczącej transportu: 500 218 337, gdzie konsultant przyjmie zgłoszenie.

Z każdą zgłoszoną osobą skontaktują się pracownicy sztabu „Gdańsk Pomaga”, aby ustalić niezbędne szczegóły transportu.

 

Projekt w ramach akcji Gdańsk Pomaga, realizowany jest przez Miasto Gdańsk, Fundację Gdańską oraz Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. Finansowany jest ze środków Miasta Gdańska w ramach projektu „SZCZEPIMY SIĘ” Narodowego Programu Szczepień realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta