Jakie są zasady transferu zwierząt?
Jak dochodzi do wymiany zwierząt między ogrodami zoologicznymi? Gdańskie zoo, podobnie jak inne tego typu placówki, jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (European Association of Zoos and Aquaria – EAZA) z siedzibą w Amsterdamie. Organizacja prowadzi rejestr wszystkich gatunków w zrzeszonych w EAZA ogrodach. Jeśli któryś z nich ma sukces hodowlany, to może “nadwyżkę” danej populacji udostępnić innemu ogrodowi zoologicznemu.
- Wymiana zwierząt między ogrodami zoologicznymi, które są członkami EAZA, umożliwia zachowanie bezpiecznej puli genów gatunków zagrożonych wyginięciem - tłumaczy Paweł Ciesielski z działu edukacji i marketingu ZOO Gdańsk.
Transfer osobników jest bezpłatny. Zamawiający zwierzę ogród zoologiczny musi natomiast pokryć koszty jego transportu.
- Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, wśród nich kilka polskich. Im większy gatunek, tym wyższa cena jego przewiezienia. Najkosztowniejszy transport może sięgać nawet kilkunastu tysięcy euro - dodaje Paweł Ciesielski.
Najciekawsze transfery do Gdańska 2023 r.
W minionym roku gdańskie zoo przywitało sporo ptaków, również nowych gatunków. Były to m.in. drzewice dwubarwne z Dvur Kralove (Czechy).
Ponadto, do samca świstuna chilijskiego dołączyła samica, a do samic damy niebieskobrzuchej dokoptował samiec.
Z Holandii przyjechała samica sępnika różowogłowego (zwana inaczej urubu) tworząc parę z “kawalerem” mieszkającym już w oliwskim zwierzyńcu.
Po dłuższej przerwie do Gdańska wróciły lorysy niebieskobrzuche oraz barwnice zwyczajne. Pierwsze przyjechały z Brna (Czechy), a drugie z Heidelbergu (Niemcy).
Z kolei do samca rysia dołączyła samiczka o imieniu Lira, która dotarła do Gdańska ze stolicy Austrii, Wiednia.
Poza tym, w Gdańsku nowy adres znalazła samica oryksa szablorogiego z Niemiec oraz samica ursona z Poznania.
Oprócz tego, w ramach transferów w 2023 r. w terrariach zoo w Oliwie pojawiły się również nowe gatunki – czakuele zwyczajne oraz waran błękitny.
Z Gdańska w podróż po całej Europie
W ub. roku gdańskie zoo też opuściło kilka gatunków. Były wśród nich koty pustynne. Jeden z nich trafił do Izraela, a pozostałe znalazły swój nowy dom w niemieckich ogrodach zoologicznych: w Wuppertalu i Osnabrück.
Z oliwskim zwierzyńcem pożegnało się też kilka zwierząt kopytnych. Samica oryksa szablorogiego zamieszkała w Chorwacji, a samiec sitatungi sawannowej pozostał w Polsce - został mieszkańcem krakowskiego zoo.
Bez dwóch zdań największym transferem minionego roku był wyjazd Gienka - samca żyrafy ugandyjskiej. Olbrzym zamieszkał w holenderskim zoo Beekse Bergen, gdzie czekała na niego spora grupa samic. Miejsce Gienka w tym roku zajmie samica - Sauda, która przyjedzie do nas z Budapesztu.
Gdańskie zoo opuścił także patas rudy udając się do Francji oraz samiec żurawia mandżurskiego, obrawszy kierunek Pairi Daiza (Belgia).
Z kolei ptaki – turaki fioletowe i szpak balijski - trafiły do ogrodu zoologicznego w Kownie na Litwie.