Program warsztatów „Miniaturowy świat Glimmerdalen – tropami Tonji i nas samych” opracowała pedagożka teatru Monika Tomczyk, która na ich potrzeby wykreowała w Miniaturze niezwykłe zimowe miasteczko.
- “Tonja” Marii Parr, autorki porównywanej do Astrid Lindgren, opowiada o dziewczynce, która żyje w górskiej miejscowości, gdzie jest dużo śniegu i śnieżnych zabaw, o tym, jak fajnie jest być w takim miejscu i w naturze. A na warsztatach sprawdzaliśmy, czy w teatrze da się "robić orły" w śniegu i stoczyć bitwę na śnieżki. Okazało się, że… to jest możliwe! - uśmiecha się Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka, rzeczniczka prasowa Miejskiego Teatru Miniatura. - Rozmawialiśmy też o tym, co jest dla dzieci ważne, a wiąże się z książką, bo Tonja mawia, że: “najważniejsza jest szybkość i pewność siebie”. Podczas warsztatów przyglądamy się, czy nasze tropy interpretacyjne książki są interesujące również dla dzieci.
Dlaczego historia Tonji, dziewczynki - łobuziaka, tak przypadła do gustu teatralnym twórcom?
- Chcieliśmy zrobić spektakl w nurcie “girl power” - tłumaczy Kochanowska. - O dziewczynkach, które są entuzjastyczne, odważne, potrafią iść do przodu i robić rzeczy, które je zainteresują. O tym, jak mogą odnaleźć w tym świecie miejsce dla siebie, co nie zawsze jest takie oczywiste w kontekście kobiet, więc wybraliśmy postać, która właśnie taka jest.
W powieści znajdziemy ciekawy wątek relacji z dorosłymi, bo okazuje się, że Tonja jest jedynym dzieckiem w okolicy. To wpływa na jej dojrzałe postrzeganie świata, choć nie pozbawia dziecięcej spontaniczności.
- Ona troszeczkę przypomina Pippi Pończoszankę, jest może bardziej realistyczna, ale to dziewczynka, która robi to, co chce, chociaż w partnerstwie z dorosłymi - opowiada Kochanowski. - Tu nie ma infantylnego poklepywania po głowie, tylko bezpośrednia uczciwa relacja. Jej najlepszy przyjaciel ma ponad 60 lat. Tonja jest dziewczynką, która poważnie obserwuje, co dzieje się wokół. Potrafi bawić się, a jednocześnie przeżywa emocje, które umie nazywać i razić sobie z nimi. Z drugiej strony, mocno się angażuje, potrafi pomagać i działać w sprawie, na której jej zależy. Jest taką dobrą duszą tej małej miejscowości.
To współczesna literatura, więc tematy poruszane przez autorkę są nam bliskie. W książce ważny jest wątek kontaktu z przyrodą, bo chociaż Tonja w końcu zyskuje rówieśników do zabawy, to nawet gdy ich nie ma - nigdy się nie nudzi. Nie spędza czasu przed telewizorem czy tabletem, ale na łonie natury. Echa współczesnych problemów odnajdziemy też w rodzinnych układach.
- Bezpośrednim opiekunem Tonji jest ojciec, który zajmuje się też gospodarstwem. Mama jest oceanografką i często wyjeżdża, ponieważ prowadzi badania na lodowcu. Pojawia się przez długi czas tylko telefonicznie. Mocnym tematem jest rozstanie się rodziców i to, że dziecko nie wie, jak się w tym odnaleźć. W tekście pada ważne zdanie: “to nigdy nie jest wina dzieci”. Ten przekaz również był powodem, dla którego reżyserka zainteresowała się książką.
Książka „Tonja z Glimmerdalen” Marii Parr to powieść znana i popularna na polskim rynku. Wydało ją wydawnictwo “Dwie Siostry”, a przetłumaczyła Aneta Haldorsen.
Premierę spektaklu Teatr Miniatura zapowiada na 13 marca. Spektakl (dla dzieci 6+) reżyseruje Karolina Maciejaszek, absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz teatrologii Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, której spektakl „Rutka”, zrealizowany w Teatrze Arlekin w Łodzi zdobył w 2020 roku Grand Prix festiwalu Mała Boska Komedia w Krakowie. Scenografię projektuje Paweł Walicki - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i podyplomowej scenografii w krakowskiej ASP, animator wielokrotnie nagradzanego, pełnometrażowego filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reż. Mariusza Wilczyńskiego.
Muzykę do przedstawienia komponuje Magdalena Sowul, czyli Panilas, którą usłyszmy na żywo podczas przedstawienia. Magdalena Sowul jest producentką, kompozytorką, wokalistką i klarnecistką. Liderką zespołu ugla. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Gender Studies Instytutu Badań Literackich Państwowej Akademii Nauk.
- Jesteśmy w próbach scenicznych, część scenografii już jest gotowa - zapewnia Kochanowska. - W spektaklu bierze udział osiem osób i, na szczęście, na razie covid nam nie przeszkadza w próbach.
Tonja z Glimmerdalen
Miejski Teatr Miniatura, ul. Grunwaldzka 16
na podstawie książki Marii Parr (wyd. Dwie Siostry)
tłumaczenie: Aneta W. Haldorsen
- adaptacja i reżyseria: Karolina Maciejaszek
- scenografia: Paweł Walicki
- muzyka: Magdalena Sowul | Panilas
- ruch sceniczny: Ula Zerek
obsada:
- Magdalena Bednarek | Tonja
- Edyta Janusz-Ehrlich | Heidi
- Piotr Kłudka | Sanitariusz, Nils, Listonosz
- Kamil Marek Kowalski | Brat, Kamerzysta
- Jacek Majok | Klaus Haggen
- Piotr Srebrowski | Ole, Peter
- Krystian Wieczyński | Ojciec Tonji, Baran Gladiator
- Andrzej Żak | Gunnvald
- Magdalena Żulińska | Sally, Mama Tonji, Nilsowa
Prapremiera: 13 marca 2022, kolejny spektakl 14 marca, godz. 17
Dla widzów 6+