• Start
  • Wiadomości
  • "Tonja z Glimmerdalen" już w marcu na deskach Teatru Miniatura. Warsztaty dla dzieci i próby już trwają

"Tonja z Glimmerdalen" już w marcu na deskach Teatru Miniatura. Warsztaty dla dzieci i próby już trwają

W Teatrze Miniatura dzieci spędzają czas na warsztatach, dla których tematyczną inspiracją jest książka „Tonja z Glimmerdalen” Marii Parr. Warsztaty są nie tylko świetną zabawą, ale też wprowadzeniem do najnowszego spektaklu przygotowywanego przez zespół Miniatury, na podstawie prozy cenionej norweskiej autorki. 
19.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nie ma pogody na ferie? Nie szkodzi! Śnieg w teatrze można wyczarować
Nie ma pogody na ferie? Nie szkodzi! Śnieg w teatrze można wyczarować
mat. MTM

 

Program warsztatów „Miniaturowy świat Glimmerdalen – tropami Tonji i nas samych” opracowała pedagożka teatru Monika Tomczyk, która na ich potrzeby wykreowała w Miniaturze niezwykłe zimowe miasteczko.

- “Tonja”  Marii Parr, autorki porównywanej do Astrid Lindgren, opowiada o dziewczynce, która żyje w górskiej miejscowości, gdzie jest dużo śniegu i śnieżnych zabaw, o tym, jak fajnie jest być w takim miejscu i w naturze. A na warsztatach sprawdzaliśmy, czy w teatrze da się "robić orły" w śniegu i stoczyć bitwę na śnieżki. Okazało się, że… to jest możliwe! - uśmiecha się Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka, rzeczniczka prasowa Miejskiego Teatru Miniatura. - Rozmawialiśmy też o tym, co jest dla dzieci ważne, a wiąże się z książką, bo Tonja mawia, że: “najważniejsza jest szybkość i pewność siebie”. Podczas warsztatów przyglądamy się, czy nasze tropy interpretacyjne książki są interesujące również dla dzieci.

Dzieci w Miejskim Teatrze Miniatura podczas warsztatów Tonja z Grimmerdalen
Dzieci w Miejskim Teatrze Miniatura podczas warsztatów "Tonja z Grimmerdalen"
mat. MTM

 

Dlaczego historia Tonji, dziewczynki - łobuziaka, tak przypadła do gustu teatralnym twórcom?  

- Chcieliśmy zrobić spektakl w nurcie “girl power” - tłumaczy Kochanowska. - O dziewczynkach, które są entuzjastyczne, odważne, potrafią iść do przodu i robić rzeczy, które je zainteresują. O tym, jak mogą odnaleźć w tym świecie miejsce dla siebie, co nie zawsze jest takie oczywiste w kontekście kobiet, więc wybraliśmy postać, która właśnie taka jest. 

W powieści znajdziemy ciekawy wątek relacji z dorosłymi, bo okazuje się, że Tonja jest jedynym dzieckiem w okolicy. To wpływa na jej dojrzałe postrzeganie świata, choć nie pozbawia dziecięcej spontaniczności.  

- Ona troszeczkę przypomina Pippi Pończoszankę, jest może bardziej realistyczna, ale to dziewczynka, która robi to, co chce, chociaż w partnerstwie z dorosłymi - opowiada Kochanowski. - Tu nie ma infantylnego poklepywania po głowie, tylko bezpośrednia uczciwa relacja. Jej najlepszy przyjaciel ma ponad 60 lat. Tonja jest dziewczynką, która poważnie obserwuje, co dzieje się wokół. Potrafi bawić się, a jednocześnie przeżywa emocje, które umie nazywać i razić sobie z nimi. Z drugiej strony, mocno się angażuje, potrafi pomagać i działać w sprawie, na której jej zależy. Jest taką dobrą duszą tej małej miejscowości.

- Chcieliśmy zrobić spektakl w nurcie “girl power”. O dziewczynkach, które są entuzjastyczne, odważne, potrafią robić rzeczy, które je zainteresują - mówi Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka, rzeczniczka prasowa Miejskiego Teatru Miniatura.
- Chcieliśmy zrobić spektakl w nurcie “girl power”. O dziewczynkach, które są entuzjastyczne, odważne, potrafią robić rzeczy, które je zainteresują - mówi Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka, rzeczniczka prasowa Miejskiego Teatru Miniatura
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

To współczesna literatura, więc tematy poruszane przez autorkę są nam bliskie. W książce ważny jest wątek kontaktu z przyrodą, bo chociaż Tonja w końcu zyskuje rówieśników do zabawy, to nawet gdy ich nie ma - nigdy się nie nudzi. Nie spędza czasu przed telewizorem czy tabletem, ale na łonie natury. Echa współczesnych problemów odnajdziemy też w rodzinnych układach.

- Bezpośrednim opiekunem Tonji jest ojciec, który zajmuje się też gospodarstwem. Mama jest oceanografką i często wyjeżdża, ponieważ prowadzi badania na lodowcu. Pojawia się przez długi czas tylko telefonicznie. Mocnym tematem jest rozstanie się rodziców i to, że dziecko nie wie, jak się w tym odnaleźć. W tekście pada ważne zdanie: “to nigdy nie jest wina dzieci”. Ten przekaz również był powodem, dla którego reżyserka zainteresowała się książką.

Książka „Tonja z Glimmerdalen” Marii Parr to powieść znana i popularna na polskim rynku. Wydało ją wydawnictwo “Dwie Siostry”, a przetłumaczyła Aneta Haldorsen. 

Karolina Maciejaszek, absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz teatrologii Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, jest laureatką licznych nagród, w tym dwukrotnie łódzkiej Złotej Maski. Spektakl „Rutka”, na podst. książki Joanny Fabickiej, otrzymał w 2020 roku Grand Prix na festiwalu Mała Boska Komedia w Krakowie
Karolina Maciejaszek jest laureatką licznych nagród, w tym dwukrotnie łódzkiej Złotej Maski. Spektakl „Rutka” w jej reżyserii, na podst. książki Joanny Fabickiej, otrzymał w 2020 roku Grand Prix na festiwalu Mała Boska Komedia w Krakowie
fot. mat. MTM

 

Premierę spektaklu Teatr Miniatura zapowiada na 13 marca. Spektakl (dla dzieci 6+) reżyseruje Karolina Maciejaszek, absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz teatrologii Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, której spektakl „Rutka”, zrealizowany w Teatrze Arlekin w Łodzi zdobył w 2020 roku Grand Prix festiwalu Mała Boska Komedia w Krakowie. Scenografię projektuje Paweł Walicki - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i podyplomowej scenografii w krakowskiej ASP, animator wielokrotnie nagradzanego, pełnometrażowego filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reż. Mariusza Wilczyńskiego.

Muzykę do przedstawienia komponuje Magdalena Sowul, czyli Panilas, którą usłyszmy na żywo podczas przedstawienia. Magdalena Sowul jest producentką, kompozytorką, wokalistką i klarnecistką. Liderką zespołu ugla. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Gender Studies Instytutu Badań Literackich Państwowej Akademii Nauk. 

- Jesteśmy w próbach scenicznych, część scenografii już jest gotowa - zapewnia Kochanowska. - W spektaklu bierze udział osiem osób i, na szczęście, na razie covid nam nie przeszkadza w próbach. 

 

Tonja z Glimmerdalen

Miejski Teatr Miniatura, ul. Grunwaldzka 16

na podstawie książki Marii Parr (wyd. Dwie Siostry)

tłumaczenie: Aneta W. Haldorsen

  • adaptacja i reżyseria: Karolina Maciejaszek
  • scenografia: Paweł Walicki
  • muzyka: Magdalena Sowul | Panilas
  • ruch sceniczny: Ula Zerek

obsada:

  • Magdalena Bednarek | Tonja
  • Edyta Janusz-Ehrlich | Heidi
  • Piotr Kłudka | Sanitariusz, Nils, Listonosz
  • Kamil Marek Kowalski | Brat, Kamerzysta
  • Jacek Majok | Klaus Haggen
  • Piotr Srebrowski | Ole, Peter
  • Krystian Wieczyński | Ojciec Tonji, Baran Gladiator
  • Andrzej Żak | Gunnvald
  • Magdalena Żulińska | Sally, Mama Tonji, Nilsowa

 

Prapremiera: 13 marca 2022, kolejny spektakl 14 marca, godz. 17

Dla widzów 6+

BILETY: 30 zł, do kupienia tutaj 

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów