Tomasz Bedyński

Był gdańskim patriotą, społecznikiem, animatorem kultury i znawcą dziejów Gdańska. Uznawany jest za ojca Gdańskiego Archipelagu Kultury i pomysłodawcę Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Zmarł 1 marca 2016 roku.
31.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tomasz Bedyński - działacz społeczny, animator kultury, miłośnik Gdańska

Tomasz Bedyński był znawcą dziejów Gdańska i cenionym działaczem społecznym. - Przede wszystkim zależało mu na tym, żeby pokazywać Gdańsk. Żeby promować miasto, pokazywać, że to jest ważne miejsce. Był wielkim gdańskim patriotą, dlatego nasze poglądy się stykały: mieliśmy wspólne zainteresowania i punkt widzenia miasta - wspomina gdańska pisarka Emma Popik.

Urodził się w 1952 roku. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie był twórcą i przewodniczącym pierwszego w Polsce samorządu studentów UG i członkiem władz krajowych Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Od tego czasu był nieustannie aktywny i oddany jakiejś sprawie. W latach 1990-1994 był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska, pełnił również obowiązki dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Gdańsku, który został przekształcony według jego pomysłu w funkcjonujące do dziś międzynarodowe Nadbałtyckie Centrum Kultury. W 1992 roku został pierwszym dyrektorem tej placówki.

Swego czasu pełnił również funkcję dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Gdańsku, który następnie przekształcił w Gdański Archipelag Kultury, czyli GAK. Był także dyrektorem artystycznym programu kulturalnego i autorem zwycięskiego programu jarmarków miejskich dla Międzynarodowych Targów Gdańskich, w tym Milenijnego Jarmarku św. Dominika w 1997. Za swoją aktywność kulturalną na początku lat 90. otrzymał tytuł Gdańskiego Menedżera Kultury „Gazety Gdańskiej”.

Oprócz aktywnego promowania gdańskiej kultury i organizowania różnego rodzaju wydarzeń i festiwali, Bedyński znajdował także czas na pisanie. Jest autorem książki „Gdański geograf Filip Kluwer (1580-1620), twórca granic współczesnej Europy” i dwóch pozycji poświęconych innemu słynnemu pisarzowi i działaczowi: „Lech Bądkowski - znany i nieznany: monografia bibliograficzna za lata 1941-2009” oraz „Odkrywanie Bądkowskiego”. W swoim dorobku ma publikacje z zakresu historii Pomorza i marketingu politycznego. Był redaktorem i wydawcą „Litterariów”, Gdańskiego Magazynu Informacyjnego i „Przedproży”. W planach miał większy projekt poświęcony Kluwerowi.

Zmarł 1 marca 2016 roku. Miał 64 lata.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia