Most wantowy w remoncie - wyłączony pas
Część robót będzie wymagała wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu, która polegać będzie na wyłączeniu jednego pasa ruchu na moście. Dla zminimalizowania utrudnień zamknięcia pasa wprowadzane będą w weekendy, a w dni powszednie poza godzinami szczytu.
Most, który ma 22 lata, jest w bardzo dobrej kondycji technicznej i wizualnej. Do jego prawidłowego funkcjonowania niezbędne są jedynie regularne prace serwisowe i konserwacyjne. Ostatnie tego typu roboty wykonane zostały w 2019 i 2020 roku, kiedy wymieniono urządzenia dylatacyjne mostu i przeprowadzono przegląd wraz z konserwacją systemu podwieszania pomostu. Wykonano również bieżącą naprawę olinowania. Te prace przeprowadził zespół doświadczonych alpinistów.
Prace na moście wantowym
Obejmą kilka aspektów:
- pomiary geodezyjne, które określą zakres pracy, czyli przemieszczeń pomostu w stosunku do jego podpór;
- mycie i czyszczenie elementów mostu: konstrukcji stalowej ustroju nośnego, podpór, barier, balustrad oraz chodników;
- konserwacja łożysk, zakotwień podpór i wózka rewizyjnego. W ramach konserwacji poszczególne części zostaną one zabezpieczone antykorozyjnie, wymieniony zostanie także wosk ułatwiający pracę elementów i zapobiegający tarciom.
- W zakres robót na moście wchodzi również naprawa trzech rur osłonowych want i 28 łączników osłon, która obejmuje ich uszczelnienie.
- Ostatnim etapem będzie montaż siatek, które zabezpieczą podpory, dźwigary ustroju nośnego i kolektor odwodnienia przed gniazdowaniem na nich ptaków.
Jakiej wysokości jest most wantowy w Gdańsku?
Most wantowy ze swoim 100-metrowym dwunogim pylonem, to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów inżynierskich w Gdańsku. Jest nie tylko inżynieryjną i wizualną „perełką”, ale pełni również istotną rolę komunikacyjną. Jest elementem Trasy Sucharskiego, która stanowi dojazd do portów i stoczni oraz jest łącznikiem z trasami wjazdowymi i wyjazdowymi z miasta – Obwodnicą Południową oraz autostradą A1. Codziennie mostem przejeżdża ok. 35 tys. pojazdów.
oprac. IB