Grand Prix Jarmarku przyznane. Zwyciężyła oryginalna ceramika i miody
Ceremonia zamknięcia Jarmarku św. Dominika już w niedzielę
Uroczyste przekazanie symbolicznego klucza do bram miasta przez kupców na ręce władz Gdańska nastąpi na Długim Targu, przed Dworem Artusa, o godz. 16. W tym samym miejscu jarmark oficjalnie rozpoczęto przed niemal trzema tygodniami. W niedzielę po raz ostatni zabrzmi hejnał tej gdańskiej imprezy.
- W niedzielę będziemy musieli oddać klucze do bram miasta, które otrzymaliśmy z rąk zastępcy prezydent Gdańska, Piotra Grzelaka, podczas uroczystego otwarcia jarmarku. Pożegnamy się z kupcami - atrakcyjnie i kulturalnie, podobnie jak w poprzednich latach, a to dlatego, że współpracujemy z teatrem Gdańskiego Archipelagu Kultury. Podczas uroczystości pojawią się więc wszystkie historyczne postacie związane z gdańskim jarmarkiem. Zgodnie z tradycją rzucimy też symboliczną poduszką, aby przypomnieć że tegoroczny jarmark zasypia, ale kolejny odbędzie się już w przyszłym roku - zapowiada Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.
762. Jarmark św. Dominika. Jakie atrakcje przygotowano?
Ponad 700 jarmarkowych kramów
W tym roku na ulicach Starego i Głównego Miasta ustawiono dokładnie 705 stoisk handlowych. W poprzednich latach liczba kramów była większa, ale organizatorzy postanowili zadbać o wygodę i bezpieczeństwo zarówno kupujących, jak i sprzedających. Stąd np. więcej przestrzeni pomiędzy stoiskami, a tym samym mniejszy ścisk wśród kupujących. Wśród handlujących dominują Polacy, ale są też kupcy m.in. z Danii, Szwecji, Litwy i Estonii. 25 proc. jarmarkowych stoisk prowadzą artyści i przedsiębiorcy z Gdańska.
Handlowanie do 15 sierpnia włącznie
W tym roku, wyjątkowo, jarmark potrwa o jeden dzień dłużej niż zazwyczaj. A to dlatego, że 15 sierpnia, w poniedziałek, obchodzimy święto narodowe. Jest to dzień wolny od pracy, który w naturalny sposób wydłuża weekend do trzech dni. Z tego powodu organizatorzy spodziewają się dużej liczby odwiedzających gdański jarmark.
- Dlatego, chcąc uniknąć utrudnień związanych z demontażem w okresie wzmożonego ruchu pieszych, dopuściliśmy możliwość prowadzenia przez wystawców sprzedaży 15 sierpnia do godz. 20:00 (22:00 dla gastronomii) - tłumaczy Maciej Józefowicz, rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich. - W tym dniu funkcjonować będzie biuro jarmarku, serwis techniczny oraz ochrona. Otwarte będą toalety, a teren będzie sprzątany, w tym strefy gastronomiczne. W poniedziałek nie będą natomiast prowadzone już żadne działania programowe czy sceniczne - dodaje.
Co robić, by wytwarzać mniej śmieci? Dowiesz się tego w EkoStrefie
Park&Ride działa do 15 sierpnia
Do 15 sierpnia kierowcy, którzy chcą wybrać się na Jarmark św. Dominika, mogą zostawić swój samochód na parkingu P4 przy Polsat Plus Arenie Gdańsk lub położonym obok parkingu P6, P7 przy gmachu AmberExpo w dzielnicy Letnica i dojechać do śródmieścia, na Główne bądź Stare Miasto, specjalnym autobusem. Opłata za parking wynosi 20 zł/12 godzin. W godzinach 9.00 - 21.00 osoby, które zostawią na wskazanych parkingach samochód i uiszczą opłatę, na jarmark dotrą dedykowanym autobusem (i wrócą później na parking) bez konieczności zakupu biletu - opłata za przejazd jest bowiem wliczona w cenę parkingu. Propozycja ta dotyczy zarówno kierowców jak i pasażerów samochodu.
MTG zaproponowało takie rozwiązanie, by kierowcy niepotrzebnie nie tracili czasu, i dobrego humoru, w poszukiwaniu miejsca postojowego w śródmieściu w czasie jarmarku.