• Start
  • Wiadomości
  • Tkaniny artystyczne Małgorzaty Żerwe od piątku obejrzysz w WL4

Tkaniny artystyczne Małgorzaty Żerwe od piątku obejrzysz w WL4

„69. Wątki Małgorzaty Żerwe vol. 2” to druga odsłona wystawy jubileuszowej charyzmatycznej postaci gdańskiej kultury - artystki wizualnej, dziennikarki radiowej, autorki tekstów i kuratorki. Do 30 września w galerii WL4 w budynku Mleczny Piotr można oglądać wykonane przez nią wielkoformatowe tkaniny artystyczne. Wernisaż w piątek, 30 sierpnia. Wstęp wolny.
27.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy kobietę o niebieskich włosach, trzymającą bukiet kwiatów, stojącą na tle plakatu promującego wystawę zatytułowaną Wątki Małgorzaty Żerwe . Plakat informuje o terminie wystawy, która odbywa się od 5 lipca do 6 października 2024 roku
Małgorzata Żerwe w tym roku obchodzi podwójny jubileusz: 70. urodzin, oraz 50. rocznicy jej obecności na trójmiejskiej scenie kulturalnej. Świętuje to dwiema wystawami w Gdańsku
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

„Żurawie”. Nowa płyta Pawła Zagańczyka z kompozycjami gdańskich twórców

Małgorzata Żerwe jako jedna z pierwszych obroniła dyplom z tkaniny artystycznej jako dziedziny wiodącej. Stało się to w 1979 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku), w pracowni prof. Józefy Wnukowej – legendarnej sopockiej artystki, malarki i tkaczki, współzałożycielki tzw. „szkoły sopockiej”, z której wywodzi się gdańska ASP.

Dyplom został wyróżniony wystawą w warszawskiej Zachęcie. Po jego obronie Małgorzata Żerwe aktywnie kontynuowała poszukiwania artystyczne w tej dziedzinie, czego efektem są powstałe w latach 80. i 90. monumentalne prace tkane.

- Praca z tkaniną jest jak mantra - mówi artystka o swoich dziełach. - Stanowi zapis gestu, często niemal automatycznie i podświadomie wykonywanej sekwencji ruchów. W tym sensie dotyk czyni z niej ciążące ku trójwymiarowości i autonomiczności medium performatywne, poprzez które z założenia abstrakcyjne formy tkane mogą wybrzmiewać zaktualizowanymi treściami, stając się nośnikami niewerbalnej komunikacji z odbiorcą i współczesnym światem.

Druga część wystawy jubileuszowej

Wystawa, „69. Wątki Małgorzaty Żerwe vol. 2” jest drugą częścią prezentacji dzieł artystki interdycyplinarnej, która w ten sposób świętuje obchodzony w tym roku podwójny jubileusz: 70-lecia urodzin i 50-lecia pracy artystycznej. W Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 od 5 lipca do 6 października można oglądać ekspozycję zatytułowaną „69. Wątki Małgorzaty Żerwe. Vol 1”.

„69. Wątki Małgorzaty Żerwe” w GGM2. Retrospektywna wystawa gdańskiej artystki

Wystawa w galerii WL4 w budynku Mleczny Piotr, na terenie Stoczni Cesarskiej przy ulicy Księdza Jerzego Popiełuszki, rozpocznie się wernisażem w piątek, 30 sierpnia, i potrwa do 30 września. Będzie to okazja, by zobaczyć, jak w poszczególnych cyklach - Ornaty, Reliefy i Ściany - ewoluowało postrzeganie przez artystkę przestrzeni i światła. 

- Z czasem majestatyczne Ornaty, inspirowane historycznymi szatami liturgicznymi, przybierały coraz lżejsze i bardziej świetliste formy widoczne w Reliefach i Ścianach, ucieleśniających ideę tak zewnętrznego, jak i wewnętrznego pejzażu – opisuje kuratorka Marta Wróblewska. - Zarówno ciężkie Ornaty i mięsiste Reliefy, jak i bardziej ażurowe o rozgęszczonej strukturze Ściany, które w WL4 otrzymały nową formułę sugestywnej przestrzenno-dźwiękowej instalacji Dżungla, każdorazowo uzyskują docelowy kształt w procesie ręcznego formowania na mokro.

Wernisaż odbędzie się o godzinie 19:00. Wstęp wolny - podobnie jak na całą wystawę w WL4. Ekspozycje w Mlecznym Piotrze można oglądać w soboty i niedziele w godzinach 12:00 - 17:00, oraz w tygodniu - jednak po telefonicznym umówieniu się: 607 408 347.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Na zdjęciu widać osobę stojącą tyłem, oglądającą ścianę z galerią małych obrazów i fotografii o różnorodnych stylach i formatach, wiszących w nieregularnym układzie. Galeria zawiera zarówno zdjęcia czarno-białe, jak i kolorowe, umieszczone w różnych ramkach, co nadaje wystawie eklektyczny charakter
Wystawa w Gdańskiej Galerii Miejskiej to podróż przez wspomnienia artystki i dziennikarki
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

O Małgorzacie Żerwe

Małgorzata Żerwe to artystka wizualna, dziennikarka radiowa, autorka tekstów i kuratorka. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech i USA. Brała udział w ok. 50 wystawach zbiorowych w Polsce, Finlandii, Francji, Holandii, Szwajcarii, Niemczech i na Węgrzech. Reprezentowała Polskę na 9. Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi. Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku i Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. 

Od 1997 do 2018 roku pracowała w Polskim Radiu Gdańsk. Zajmowała się publicystyką kulturalną, reportażem i dokumentem artystycznym. Zrealizowała kilkaset reportaży społecznych i artystycznych oraz ponad 200 monograficznych audycji o artystach, głównie gdańskich. Za reportaże zdobyła kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach radiowych, była także kilkakrotnie nominowana do prestiżowych nagród: Premios Ondas, Prix Europa i Prix Italia. Jest laureatką Grand Prix Marulić i Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy. Obecnie współpracuje z niemieckimi rozgłośniami radia publicznego oraz CBC Canada. Od 2021 roku jest przewodniczącą jury Audionomia Award. 

W 2020 roku wydała multimedialną książkę „Życie grobowe” nominowaną do Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Jest także autorką słuchowisk. Zasiada w Radzie Kultury Gdańskiej działającej przy Prezydencie Miasta Gdańska. Jest laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w 2000, 2008 i 2009, Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w 2003 roku i Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę kultury. Stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska (2018 i 2023) i Marszałka Województwa Pomorskiego (2018).

Dzieła holenderskich mistrzów na Ołowiance. Jedyna taka wystawa w Polsce!

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka