Żeby Tęczowy Piątek był nie tylko w piątek - obchody szkolnego święta różnorodności

- Chcemy, żeby Tęczowy Piątek był codziennie, niezależnie czy w szkole w Gdańsku, Warszawie czy Chojnicach, żeby był dniem, kiedy każdy może być sobą, nie boi się złapać partnera czy partnerki za rękę, czuje się szanowany i szanowana - powiedziała Nina Katka, koordynatorka województwa pomorskiego w Fundacji GrowSPACE, organizującej kolejną ogólnopolską akcję Tęczowy Piątek. 
23.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia trzy kobiety podczas przemówienia, z których jedna trzyma mikrofon z logo TVP3 Gdańsk i rwie dokument. Kobieta po prawej stronie ma na sobie czerwony żakiet i trzyma tęczową flagę, co sugeruje, że wydarzenie jest związane z tematyką wspierającą różnorodność i społeczność LGBTQ+.
Nz. Konferencja dotycząca inauguracji Tęczowego Piątku na Pomorzu. Od lewej Paulina Filipowicz, radna Sejmiku Województwa, Nina Katka, koordynatorka województwa pomorskiego w Fundacji GrowSPACE i Agnieszka Tomasik, dyrektorka ZSO nr 8 w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W środę, 23 października 2024 roku w XIV LO, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 im. Jana Pawła II odbyła się inauguracja ogólnopolskiej akcji Tęczowy Piątek. Jej celem jest budowanie widoczności młodzieży LGBTQ+ w szkole. Po raz pierwszy w historii w akcję zaangażowały się także Kuratoria Oświaty.

Inauguracja Tęczowego Piątku na Pomorzu

- Od 2016 roku w każdy ostatni piątek października w Polsce odbywa się święto różnorodności i równości zwane Tęczowym Piątkiem - przypomniała Paulina Filipowicz, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego. - W jego ramach uczniowie w całej Polsce organizują warsztaty, wydarzenia, uroczystości podczas których promują równość, różnorodność i uczą tolerancji. Ale dziś stoimy tu także po to, żeby powiedzieć młodzieży w Polsce “jesteście ważni, ważne są wasze potrzeby, wasze prawa i ważne jest to, żebyście byli widoczni tacy, jacy jesteście”.

Pomoc psychologiczna w szkołach. Gdańsk wśród najlepszych na mapie kraju

Jak powiedziała radna Filipowicz, w tym roku Fundacja GrowSPACE wspólnie Fundacją "Dajemy dzieciom siłę" i seksedu.pl przygotowała pakiet edukacyjny, który ma wspierać uczniów nie tylko w tęczowe piątki ale i na co dzień. Jak? Edukować, uczyć wzajemnego wsparcia, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne i ogólny dobrostan. 

- Akceptacja ze strony rówieśników, grona pedagogicznego, nauczycieli to niezbędny element dla poczucia bezpieczeństwa w szkole, a Tęczowy Piątek jest jednym z jego elementów - dodała Filipowicz. 

Podarty list byłej kurator oświaty

- O co chodzi z tęczowymi piątkami? Uczę się w czwartej klasie liceum ogólnokształcącego, więc powiem z perspektywy uczennicy - powiedziała Nina Katka, koordynatorka województwa pomorskiego w Fundacji GrowSPACE. - Po pierwsze to jest pokazanie, że nasza szkoła, o której mówi się drugi dom, bo tyle czasu tu spędzamy, nas wspiera. To też wyraz wolności i szacunku, pokazanie idei solidarności szczególnie ważnej w Gdańsku, to też kwestia naszego dobrostanu psychicznego i bezpieczeństwa.

Zdjęcie przedstawia trzy kobiety podczas wystąpienia przed mikrofonem, gdzie jedna z nich przemawia, trzymając zieloną teczkę, a mikrofon ma logo TVP3 Gdańsk. Kobieta po prawej stronie ubrana jest w czerwony żakiet i trzyma w dłoni małą tęczową flagę, co sugeruje, że temat konferencji lub wydarzenia może dotyczyć wsparcia dla społeczności LGBTQ+
W ramach Tęczowego Piątku uczniowie w całej Polsce organizują warsztaty, wydarzenia, podczas których promują równość, różnorodność i uczą tolerancji. - Ale dziś stoimy tu także po to, żeby powiedzieć młodzieży w Polsce “jesteście ważni, ważne są wasze potrzeby, wasze prawa i ważne jest to, żebyście byli widoczni tacy, jacy jesteście” - powiedziała Paulina Filipowicz (pierwsza z lewej)
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nina Katka przypomniała, że rok temu mimo zmiany władzy niektóre szkoły były szykanowane z powodu organizacji Tęczowego Piątku. Pokazała list ówczesnej kurator Małgorzaty Bielang, która pytała w nim o zgodę samorządów uczniowskich na organizację tej akcji.

Gdańsk dba o kondycję psychiczną swoich mieszkańców. Program na lata 2024-2026 

- W tym roku kurator jest z nami i dla młodych osób to jest najważniejsze - mówiła Nina Katka drąc list byłej kurator. - Chcemy, żeby Tęczowy Piątek był codziennie, żeby każdy dzień w szkole, niezależnie czy w szkole w Gdańsku, Warszawie czy Chojnicach był dniem,  kiedy każdy może być sobą, kiedy nie boi się złapać partnera czy partnerki za rękę, kiedy czuje się szanowany i szanowana, bo tylko wtedy możemy wykorzystać te edukacyjne możliwości. 

Agnieszka Tomasik: - “Tęczowość nie we wszystkich głowach jest oczywista”

- Przyniosłam dzisiaj tęczową flagę, już wyblakłą ponieważ w moim gabinecie jest od wielu lat i wspiera także symbolicznie wszystkich naszych uczniów - powiedziała Agnieszka Tomasik, dyrektorka ZSO nr 8, ekspertka Kuratorium Oświaty ds. relacji w szkołach. - Teraz mamy kolejne zadanie: kuratorzy są inni, rząd jest inny, politycy są inni, ale głowy wciąż mamy takie same. Cały czas jeszcze czuję, że tęczowość nie we wszystkich głowach jest oczywista i bardzo zależy mi, aby relacje w szkołach były oparte o podmiotowość, oparte o szacunek do różnorodności, do drugiego człowieka kimkolwiek on jest, skądkolwiek przybywa. 

Zaapelowała, aby najbliższy Tęczowy piątek był pierwszym dniem obchodzenia tęczowych piątków codziennie.

Zdjęcie przedstawia osobę ubraną w czerwony żakiet, trzymającą w dłoniach małą tęczową flagę, symbolizującą wsparcie dla społeczności LGBTQ+. Ujęcie skupia się na rękach osoby, zwracając uwagę na detale, takie jak pierścionek, lakierowane paznokcie oraz tęczowe barwy flagi.
Tęczowy Piątek to coroczne święto, którego celem wsparcie młodzieży LGBTQ+ w szkole i pokazanie, że każda osoba uczniowska zasługuje na szkołę bezpieczną i przyjazną niezależnie od orientacji psychoseksualnej, tożsamości płciowej czy cech płciowych
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Aby każdy dzień, także poniedziałek i wtorek, środa i czwartek były dniami, w których będziemy pracować nad szacunkiem do różnorodności - dodała dyrektor Tomasik. - W Gdańsku Tęczowy Piątek będzie w tym roku obchodzony szczególnie, zapraszamy na miejskie obchody do Zespołu Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich, zapraszamy młodzież z nauczycielami, bądźmy ze wszystkimi osobami, które kiedykolwiek poczuły, że są gorsze. 

IX Trójmiejski Marsz Równości: "Równość, wolność, solidarność to hasła nam bardzo bliskie"

Tęczowy Piątek to coroczne święto, którego celem wsparcie młodzieży LGBTQ+ w szkole i pokazanie, że każda osoba uczniowska zasługuje na szkołę bezpieczną i przyjazną niezależnie od orientacji psychoseksualnej, tożsamości płciowej czy cech płciowych.

Tęczowy Piątek jest obchodzony co roku w ostatni piątek października. W 2024 roku przypada 25 października. Tegoroczna edycja powstała dzięki Fundacji GrowSPACE w partnerstwie z Kampanią Przeciw Homofobii. 

TV

Każdy może pomóc