• Start
  • Wiadomości
  • Tęczowy Piątek w gdańskich szkołach ponadpodstawowych. Ile szkół wzięło udział?

Tęczowy Piątek w gdańskich szkołach ponadpodstawowych. Ile szkół wzięło udział?

Osiem gdańskich szkół ponadpodstawowych wzięło udział w Tęczowym Piątku, ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Kampanię Przeciw Homofobii, w Gdańsku obchodzonej po raz pierwszy. Intencją organizatorów jest okazanie solidarności z młodzieżą LGBTQ+ i wspieranie jej w środowisku szkolnym. - Zainteresowanie było duże, ale nie wszystkie szkoły i uczniowie chcący się włączyć w akcję, dostali na to zgodę - mówi Jakub Hamanowicz z Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska.  
28.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20221028-konferencja-mlodziezowa-rada-003_949x633
- Szkoły, które wzięły udział w Tęczowym Piątku robiły to dobrowolnie, oddolnie, nie było żadnych nacisków - mówi Jakub Hamanowicz (na zdjęciu), przewodniczący Komisji ds Równego Traktowania Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Placówki z Gdańska w rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+

W piątek, 28 października 2022 roku przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska i Komisji ds. Równego Traktowania MRMG mówili o przebiegu akcji Tęczowy Piątek w Gdańsku. 

Przypomnijmy - kampania Tęczowy Piątek po raz pierwszy wystartowała 28 października 2016 roku i od tamtej pory organizowana jest co roku w ostatni piątek października. To akcja wspierająca, informacyjna, edukacyjna dotycząca młodzieży LGBTQI. Ma pokazać, że dana szkoła to miejsce bezpieczne i przyjazne dla każdej młodej osoby, niezależnie od orientacji seksualnej, tożsamości płciowej czy cech płciowych.

Jakub Hamanowicz: "To są tematy, które interesują młodych"

- Jako Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska pierwszy raz powołaliśmy w tej kadencji Komisję ds. Równego Traktowania, co sprawiło, że Rada włączyła się we współorganizację Tęczowego Piątku - powiedział Jakub Hamanowicz, przewodniczący Komisji ds. Równego Traktowania Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. - Zaproponowaliśmy samorządom uczniowskim z całego Gdańska, aby się włączyły w akcję. Zgłosiło się do nas dobrowolnie osiem samorządów uczniowskich, na każdą szkołę która się zgłosiła przypadało po sto przypinek, naklejek, wlepek. Wiemy, że w dwóch szkołach te materiały rozeszły się na jednej przerwie. Zainteresowanie jest olbrzymie, to pokazuje, że uczniowie potrzebują rozmawiać i poruszać temat dyskryminacji, szanować się wzajemnie w debacie publicznej. Nie narzucaliśmy tematu, to są tematy, które interesują młodych ludzi.

20221028-konferencja-mlodziezowa-rada-013_949x633
Przypinki z symbolami orientacji seksualnej, rozdawane w gdańskich szkołach podczas Tęczowego Piątku
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Jak uczyć dzieci imigrantów? Szkoła Podstawowa nr 57 na Aksamitnej zna odpowiedź na to pytanie

Komisji ds. Równego Traktowania. Wsparcie nie tylko dla osób LGBTQI

Roma Stankiewicz, wiceprzewodnicząca Komisji ds. Równego Traktowania podkreśliła, że w akcji Komisję i MRMG  wspierało miasto przekazując gadżety kampanii Gdańsk Miastem Równości. 

- Działania komisji nie oznaczają pomocy tylko osobom LGBTQI - dodała Roma Stankiewicz. - Zajmujemy się wszelką dyskryminacją mniejszości, nie tylko z powodu orientacji seksualnej czy przynależności płciowej, ale też z racji wieku, pochodzenia etnicznego, wyznania.

Szkoły przyjazne uczniom LGBT+. Dwie z Gdańska  

Podczas konferencji prasowej głos zabrała także Katarzyna Kozdra koordynatorka regionalna rankingu szkół przyjaznych LGBT+.

- Ranking to ogólnopolskie badanie, w którym osoby uczniowskie z całego kraju oceniają swoje szkoły - tłumaczyła Katarzyna Kozdra. - Czy czują się w nich bezpiecznie, czy mają dorosłą osobę, do której mogą się zwrócić, jak nauczyciel czy pedagog szkolny, czy w szkole odbywają się akcje wspierające lub informacyjne. Dlatego Tęczowy Piątek jest tak ważny. W 2022 roku jedynie 20 procent uczniów w polskich szkołach zadeklarowało, że miało styczność z treściami edukacyjnymi dotyczącymi tożsamości płciowej. A żeby osoby ze społeczności LGBT+. mogły czuć się włączone, trzeba wprowadzać więcej takich treści. W tym roku dwie szkoły z Gdańska znalazły się w pierwszej dwudziestce rankingu. To  Collegium Gedanense, prywatna szkoła z Gdańska, zajęła trzecie miejsce i Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza, które znalazło się w pierwszej dwudziestce.

20221028-konferencja-mlodziezowa-rada-001_949x633
W piątek, 28 października 2022 roku przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska i Komisji ds Równego Traktowania MRMG mówili o przebiegu akcji Tęczowy Piątek w Gdańsku 
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Uzależnienie od internetu, jak się przed nim bronić? Posłuchaj rozmowy i zadbaj o swój zasięg

- Kiedy zapytaliśmy gdańską młodzież, czy zna osobiście kogoś kto miał próbę samobójczą, około 70 procent osób odpowiedziało “ tak” - dodała Aleksandra Janowicz z Fundacji Awareness. - W szkołach ponadpodstawowych w Gdańsku uczy się 22 tysiące osób, a więc blisko 15 tysięcy uczniów zna osoby, które mają za sobą próbę samobójczą. To zatrważające dane i gdy myślę o przyczynach, widzę poczucie odrzucenia, życie w lęku, uczucie braku akceptacji. Dlatego takie akcje jak Tęczowy Piątek wspierają młodzież, uczniów, dają poczucie, że nie są sami, dają przestrzeń do wyrażania siebie.

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej