• Start
  • Wiadomości
  • Teatr ze Lwowa i „Ukraina. Testament Szewczenko” na rozpoczęcie FETY

Teatr ze Lwowa i „Ukraina. Testament Szewczenko” na rozpoczęcie FETY

Będą szczudła, mobilne machiny i ogień - XXV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA otworzy spektakl Teatru Woskresinnia. Artyści z Lwowa opowiedzą historię swojego kraju przez pryzmat losów Tarasa Szewczenki, romantycznego pisarza, poety i malarza, ale też więźnia łagrów i duchowego przywódcy narodu ukraińskiego. Spektakl odbędzie się w piątek, 7 lipca 2023 o godz. 22, na Placu Zebrań Ludowych. Wstęp wolny.
06.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ukraina. Testament Szewczenko_Teatr Woskresinnia_fot. Marcin Kaźmieruk_02 (1)
Spektakl "Ukraina. Testament Szewczenko" Teatru Woskresinnia otworzy tegoroczną FETĘ. Artyści wystąpią na festiwalu tylko raz
fot. Marcin Kaźmieruk

Od piątku FETA 2023 - uliczne widowiska dla każdego. Szczegółowy PROGRAM

- Otwarcie festiwalu tym spektaklem jest naszym gestem solidarnościowym - mówi Tomasz Kaczorowski z Biura Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, reżyser i kurator Teatru w Blokowisku w Plamie GAK. - Zarówno nas - programerów festiwalu, ale też całego Archipelagu Kultury i pozostałych gdańskich instytucji kultury oraz całej społeczności miasta Gdańska, które tak licznie odpowiedziało i przyjęło naszych przyjaciół z Ukrainy, a którzy dziś stali się częścią naszej społeczności.

Zobacz rozmowę z Tomaszem Kaczorowskim o festiwalu FETA:

 

Zobaczmy niezwykle barwne widowisko, w którym artyści wykorzystują mobilne machiny, szczudła, płonącą scenografia i efekty pirotechniczne, ale będzie to nie tylko zabawa. Jego wymowa jest głębsza.

Ukraina. Testament Szewczenko_Teatr Woskresinnia_fot. Marcin Kaźmieruk_05
W widowisku wykorzystywane są szczudła, mobilne machiny, płonące elementy scenograficzne oraz efekty pirotechniczne
fot. Marcin Kaźmieruk

Jedną z największych wystaw Zdzisława Beksińskiego otwarto w Gdańsku. FOTO

Lwowski Teatr Woskresinnia - co o nim wiemy?

Lwowski Teatr Woskresinnia powstał we Lwowie w 1990 roku na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. Pod kierunkiem doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna (1990-2020), absolwenta reżyserii Instytutu Teatralnego w Charkowie i moskiewskiego GITIS, młodzi aktorzy z różnych miast Ukrainy - którym nie wystarczał istniejący ówcześnie jedynie państwowy, lekko akademicki teatr - postanowili w wyniku porozumienia stworzyć nową scenę.

Teatr szybko podbił serca lwowskiej publiczności prezentując światową dramaturgię, dotąd szerzej nie znaną w Ukrainie. 

Krok po kroku, artyści wypracowywali też własną, charakterystyczną formułę sceniczną, łączyli tradycyjne psychologiczne aktorstwo z nowatorską formą plastyczną. 

- Związki lwowskiego teatru z gdańskim festiwalem są bardzo silne i sięgają wielu lat wstecz - wyjaśnia Katarzyna Andrulonis, kierowniczka klubu Plama Gdańskiego Archipelagu Kultury, który jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. - Przyjeżdżali do nas już wielokrotnie, szczególnie w pierwszych latach działania FETY, a gdański Teatr na Specjalne Okoliczności, stworzony przez Elwirę Twardowską, również wielokrotnie odwiedzał Ukrainę. W tym roku postanowiliśmy zaprosić ich ze spektaklem, który ma charakter wolnościowy i tożsamościowy dla narodu ukraińskiego. Również z uwagi na nową społeczność ukraińską, która mieszka w Gdańsku. Chcemy by był wyrazem naszego wsparcia.

Ukraina. Testament Szewczenko_Teatr Woskresinnia_fot. Marcin Kaźmieruk_07
Historia Ukrainy opowiedziana jest tu przez pryzmat losów Tarasa Szewczenki, wielkiego pisarza, poety, malarza, więźnia łagrów, duchowego przywódcy narodu ukraińskiego
fot. Marcin Kaźmieruk

Jubileuszowy Sezon Sceny Letniej Teatru Wybrzeże. Sprawdź PROGRAM

O spektaklu „Ukraina. Testament Szewczenko” 

W spektaklu poznamy historię Ukrainy, opowiedzianą przez pryzmat losów Tarasa Szewczenko (1814-1861) - poety, pisarza i malarza okresu romantyzmu, bohatera narodowego Ukrainy. Szewczenko zajmował się etnografią i folklorem, ale też działał politycznie na rzecz wolnej Ukrainy. Z powodu głoszonych przez siebie poglądów, więziony był przez Rosjan w łagrach. 

- Szewczenko uznawany jest przez Ukraińców za duchowego przywódcę narodu, tak jak dla nas Mickiewicz - tłumaczy Tomasz Kaczorowski. 

- Spektakl prezentuje jego postać, ale jest też inspirowany tekstami poety - dodaje Katarzyna Andrulonis. 

Lwowscy artyści przybliżą dramatyczne doświadczenia swojego narodu i nawiążą do aktualnej sytuacji w kraju.

- Pamiętajmy, że Ukraina jako państwo, wbita jest klinem pomiędzy różne konflikty interesów sąsiadów - dodaje Tomasz Kaczorowski. - Ze wschodu rosyjskich, ale też zachodnich, do których aspirują, ale też trudnej relacji z Polską przez wiele stuleci. 

Ukraina. Testament Szewczenko_Teatr Woskresinnia_fot. Marcin Kaźmieruk_01
"Ukraina. Testament Szewczenko" Teatr Woskresinnia
fot. Marcin Kaźmieruk

Gdzie odbędzie się otwarcie FETY?

Mimo że większość przedstawień tegorocznej edycji zobaczymy w Parku Reagana, festiwal rozpocznie się na Placu Zebrań Ludowych (ul. generała Antoniego Giełguda). O godz. 21.30 organizatorzy ogłoszą zwycięzców konkursu FOTO FETA, a o godz. 22 na scenie pojawią się ukraińcy artyści.

- Ta lokalizacja jest nieprzypadkowa - mówi Kaczorowski. - Wybraliśmy ją ze względu na bliskie sąsiedztwo stoczniowych dźwigów i naszej historii wolnościowej z lat 80. Chcieliśmy podkreślić, że my też mieliśmy takie momenty, w których musieliśmy być solidarni ze sobą i z innymi. Bardzo byśmy chcieli, żeby Ukraińcy wiedzieli, że nie są w tym sami.

Teatr Woskresinnia

„Ukraina. Testament Szewczenko”

  • Scenariusz i reżyseria / Jarosław Fedoryszyn
  • Scenografia / Ala Fedoryszyna; Współpraca reżyserska / Krzysztof Dubiel
  • Dźwięk / Mykoła Kszanowskij
  • Obsada / Tetiana Tkaczenko, Halyna Stryczak, Natalia Marczak, Natalia Łukaszonok, Petro Mykytiuk, Wolodymir Gubanow, Maria Kowalik, Wołodymir Czuchonkin, Vira Ryfiak, Viktoria Żolińska, Natalia Terlecka, Andrij Leszczyszyn, Taras Kitsyniuk.

Wstęp wolny.

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki