Od piątku FETA 2023 - uliczne widowiska dla każdego. Szczegółowy PROGRAM
- Otwarcie festiwalu tym spektaklem jest naszym gestem solidarnościowym - mówi Tomasz Kaczorowski z Biura Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, reżyser i kurator Teatru w Blokowisku w Plamie GAK. - Zarówno nas - programerów festiwalu, ale też całego Archipelagu Kultury i pozostałych gdańskich instytucji kultury oraz całej społeczności miasta Gdańska, które tak licznie odpowiedziało i przyjęło naszych przyjaciół z Ukrainy, a którzy dziś stali się częścią naszej społeczności.
Zobacz rozmowę z Tomaszem Kaczorowskim o festiwalu FETA:
Zobaczmy niezwykle barwne widowisko, w którym artyści wykorzystują mobilne machiny, szczudła, płonącą scenografia i efekty pirotechniczne, ale będzie to nie tylko zabawa. Jego wymowa jest głębsza.
Jedną z największych wystaw Zdzisława Beksińskiego otwarto w Gdańsku. FOTO
Lwowski Teatr Woskresinnia - co o nim wiemy?
Lwowski Teatr Woskresinnia powstał we Lwowie w 1990 roku na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. Pod kierunkiem doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna (1990-2020), absolwenta reżyserii Instytutu Teatralnego w Charkowie i moskiewskiego GITIS, młodzi aktorzy z różnych miast Ukrainy - którym nie wystarczał istniejący ówcześnie jedynie państwowy, lekko akademicki teatr - postanowili w wyniku porozumienia stworzyć nową scenę.
Teatr szybko podbił serca lwowskiej publiczności prezentując światową dramaturgię, dotąd szerzej nie znaną w Ukrainie.
Krok po kroku, artyści wypracowywali też własną, charakterystyczną formułę sceniczną, łączyli tradycyjne psychologiczne aktorstwo z nowatorską formą plastyczną.
- Związki lwowskiego teatru z gdańskim festiwalem są bardzo silne i sięgają wielu lat wstecz - wyjaśnia Katarzyna Andrulonis, kierowniczka klubu Plama Gdańskiego Archipelagu Kultury, który jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. - Przyjeżdżali do nas już wielokrotnie, szczególnie w pierwszych latach działania FETY, a gdański Teatr na Specjalne Okoliczności, stworzony przez Elwirę Twardowską, również wielokrotnie odwiedzał Ukrainę. W tym roku postanowiliśmy zaprosić ich ze spektaklem, który ma charakter wolnościowy i tożsamościowy dla narodu ukraińskiego. Również z uwagi na nową społeczność ukraińską, która mieszka w Gdańsku. Chcemy by był wyrazem naszego wsparcia.
Jubileuszowy Sezon Sceny Letniej Teatru Wybrzeże. Sprawdź PROGRAM
O spektaklu „Ukraina. Testament Szewczenko”
W spektaklu poznamy historię Ukrainy, opowiedzianą przez pryzmat losów Tarasa Szewczenko (1814-1861) - poety, pisarza i malarza okresu romantyzmu, bohatera narodowego Ukrainy. Szewczenko zajmował się etnografią i folklorem, ale też działał politycznie na rzecz wolnej Ukrainy. Z powodu głoszonych przez siebie poglądów, więziony był przez Rosjan w łagrach.
- Szewczenko uznawany jest przez Ukraińców za duchowego przywódcę narodu, tak jak dla nas Mickiewicz - tłumaczy Tomasz Kaczorowski.
- Spektakl prezentuje jego postać, ale jest też inspirowany tekstami poety - dodaje Katarzyna Andrulonis.
Lwowscy artyści przybliżą dramatyczne doświadczenia swojego narodu i nawiążą do aktualnej sytuacji w kraju.
- Pamiętajmy, że Ukraina jako państwo, wbita jest klinem pomiędzy różne konflikty interesów sąsiadów - dodaje Tomasz Kaczorowski. - Ze wschodu rosyjskich, ale też zachodnich, do których aspirują, ale też trudnej relacji z Polską przez wiele stuleci.
Gdzie odbędzie się otwarcie FETY?
Mimo że większość przedstawień tegorocznej edycji zobaczymy w Parku Reagana, festiwal rozpocznie się na Placu Zebrań Ludowych (ul. generała Antoniego Giełguda). O godz. 21.30 organizatorzy ogłoszą zwycięzców konkursu FOTO FETA, a o godz. 22 na scenie pojawią się ukraińcy artyści.
- Ta lokalizacja jest nieprzypadkowa - mówi Kaczorowski. - Wybraliśmy ją ze względu na bliskie sąsiedztwo stoczniowych dźwigów i naszej historii wolnościowej z lat 80. Chcieliśmy podkreślić, że my też mieliśmy takie momenty, w których musieliśmy być solidarni ze sobą i z innymi. Bardzo byśmy chcieli, żeby Ukraińcy wiedzieli, że nie są w tym sami.
Teatr Woskresinnia
„Ukraina. Testament Szewczenko”
- Scenariusz i reżyseria / Jarosław Fedoryszyn
- Scenografia / Ala Fedoryszyna; Współpraca reżyserska / Krzysztof Dubiel
- Dźwięk / Mykoła Kszanowskij
- Obsada / Tetiana Tkaczenko, Halyna Stryczak, Natalia Marczak, Natalia Łukaszonok, Petro Mykytiuk, Wolodymir Gubanow, Maria Kowalik, Wołodymir Czuchonkin, Vira Ryfiak, Viktoria Żolińska, Natalia Terlecka, Andrij Leszczyszyn, Taras Kitsyniuk.
Wstęp wolny.