Budynek Teatru Wybrzeże zaprojektował w 1956 roku, związany z Politechniką Gdańską, architekt Lech Kadłubowski. Gmach posadowiono na fundamentach otwartego w 1801 r. Teatru Miejskiego, zniszczonego podczas działań wojennych w marcu 1945 roku. Modernistyczny, z dużymi przeszkleniami i głównym wejściem od strony Targu Węglowego gmach, od otwarcia teatru w 1964 roku, nie przechodził dotąd tak kompleksowego remontu. Gruntowna modernizacja była niezbędna, aby dotrzymać kroku współczesnym standardom technicznym scen teatralnych.
Obecny zakres robót tej największej inwestycji w powojennej historii Teatru obejmuje przebudowę m.in. widowni, foyer, wymianę instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, wymianę urządzeń mechaniki sceny i przebudowę frontowej fasady szklanej, wejść bocznych i pomieszczeń pomocniczych. Wartość budżetu wynosi 50,6 mln zł brutto.
- W wyniku modernizacji budynek Dużej Sceny Teatru stanie się nowoczesnym obiektem, dostosowanym do potrzeb widzów i pozwalającym realizować przedsięwzięcia artystyczne na najwyższym poziomie - mówi Grzegorz Kwiatkowski, rzecznik Teatru Wybrzeże.
Planowany wstępnie na jesień 2022 roku termin ponownego otwarcia musiał zostać nieznacznie przesunięty - na początek 2023 roku - z powodu prowadzonych na początku roku prac archeologicznych. Skąd tu archeologowie? W podziemiach remontowanego obiektu odnaleziono skarby sprzed wieków. Oprócz pozostałości fundamentów budynku XIX-wiecznego teatru natrafiono na cenne przedmioty m.in. naparstki, monety i fragmenty naczyń pochodzące z czasów od XIV do XVI wieku.
Prace remontowe już wznowiono, a kilka dni temu na budowie pojawili się urzędnicy. Władysława Zawistowskiego, Beatę Jaworowską i Renatę Wierzchołowską z Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, a także Barbarę Frydrych i Krzysztofa Adamczyka z Biura Prezydenta Miasta Gdańska ds. Kultury, po modernizowanym budynku Dużej Sceny Teatru Wybrzeże, oprowadzał dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski.
Inwestycja finansowana jest ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego, Gminy Miasta Gdańska, a także ze środków pochodzących z Pożyczki Miejskiej.
- Historyczna chwila dla Teatru Wybrzeże. Otwarcie sceny Stara Apteka
- Teatr Wybrzeże. Malarnia po remoncie - nowoczesna i komfortowa. Dzisiaj pierwszy spektakl
Modernizacja Dużej Sceny TW jest częścią szerszego planu pt. „Przebudowa i rozbudowa budynków Teatru Wybrzeże w Gdańsku”, w ramach którego w lipcu 2020 roku zakończono remont gruntownie przebudowanej Sceny Malarnia. Dwa lata wcześniej oddano też do użytku zupełnie nową scenę teatru - Starą Aptekę.
Przemiana Malarni kosztowała 13 mln zł. Inwestycja została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego, przy współfinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Stara Apteka wraz z kameralną widownią i zapleczem technicznym, powstała w ramach unijnego programu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.