Święto teatru w Gdańsku. Aż cztery nagrody dla spektaklu Teatru Wybrzeże „Piękna Zośka”
Ostatnie trzy tygodnie pięcioosobowy zespół Teatru Miniatura: aktorzy Magdalena Bednarek i Dariusz Czarniecki, pracownik techniczny Michał Skolimowski, producentka Aleksandra Książkiewicz i dyrektor instytucji Michał Derlatka, spędził w Chinach. Gościł ze swoją tegoroczną premierą, bajką „Czerwony Kapturek”, na międzynarodowym festiwalu teatrów lalkowych 8. Golden Magnolia Shanghai International Puppet Festival.
„Czerwony Kapturek” został zagrany siedem razy w Shanghaju i innych miejscowościach, i spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem widzów i krytyków. Podczas gali finałowej nagrodę dla najlepszego reżysera festiwalu przyznano Davidowi Zuazoli.
Zuazola przeniósł znaną opowieść... w postapokaliptyczną przyszłość
David Zuazola w swoim spektaklu zaprasza widzów do kameralnego, jedynego w swoim rodzaju świata, tworzonego na oczach widzów przez dwójkę aktorów. Co ciekawe, przenosi akcję baśni w przyszłość, kiedy na wyniszczonej Ziemi mieszkają ostatni ludzie i dziwne stwory narodzone ze śmieci i zanieczyszczeń.
- Choć o pewnych symbolach w tej baśni moglibyśmy dziś dyskutować – dlaczego akurat takie wspaniałe zwierzę jak wilk jest złe i czy naturę musimy traktować jako zagrożenie – to temat uważnego obserwowania i rozpoznawania sygnałów zagrożenia oraz konsekwencji braku uwagi i słuchania czyjegoś głosu zamiast swojego jest zawsze wyjątkowo ważny w wychowaniu. Nie jest to łatwe zadanie, bo jednocześnie zależy nam na tym, żeby nasze dziecko było bezpieczne, ale też żeby nie bało się nadmiernie i przez to rezygnowało z odkrywania świata i podejmowania wyzwań – opisuje Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Teatru Miniatura.
David Zuazola pochodzi z Chile, skąd po ukończeniu studiów z zakresu teatru i komunikacji audiowizualnej wyjechał do Hiszpanii, żeby dołączyć do zespołu znanego lalkarza Jordiego Bertrana. Sam tworzy swoje spektakle od A do Z i podróżuje z nimi po świecie. Ma na koncie blisko 30 nagród na międzynarodowych festiwalach. W 2008 roku zrealizował swój pierwszy solowy spektakl „Dirty Wing”, zdobywając 5 nagród i doskonałe recenzje. W 2017 roku odbyła się premiera jego kolejnego spektaklu „Game of Time”, który został zaprezentowany w 20 krajach, zdobywając 13 międzynarodowych nagród. W 2020 roku dołączył do polskiego zespołu Unia Teatr Niemożliwy i wspólnie stworzył pełen symbolizmu spektakl „Robot”, który zdobył 10 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach.
Spektakl „Czerwony Kapturek” Zuazola zrealizował w styczniu tego roku - premiera odbyła się 27 stycznia. Wpisuje się w charakterystyczną dla niego stylistykę - jego spektakle to kameralne historie z wykorzystaniem materiałów z recyclingu, opowiadające o świecie, w którym żyjemy, bez użycia słów.
Festiwal z tradycjami
Golden Magnolia Shanghai International Puppet Festival organizowany jest od 2009 roku. Podczas tegorocznej edycji gościło na nim 14 teatrów z 11 krajów, które pokazały 15 spektakli zagranych blisko 100 razy.
Wyjazd zespołu był możliwy dzięki dofinansowaniu ze Stowarzyszenia Pomorskie w Azji (funkcjonującego wcześniej jako Stowarzyszenie „Pomorskie w Chinach”), do którego należą Gdańsk, Sopot i Gdynia. Jego celem jest inicjowanie, promowanie i rozwijanie działalności gospodarczej, kulturalnej, turystycznej oraz naukowej w różnych krajach Azji, a także wspomaganie organizacji i instytucji propagujących ideę współpracy polsko-azjatyckiej.
Ważne nazwiska i słynne powieści. Teatr Wybrzeże zaprasza na nowy sezon