Teatr Miniatura. Jak uczyć demokracji najmłodszych?

Na organizowany przez Miejski Teatr Miniatura i fundację MiastoKreacja konkurs na sztukę teatralną dla dzieci lub młodzieży „Demokracja. Nie tylko dla dorosłych” wpłynęło 49 prac z całej Polski. Jury ma czas do 28 sierpnia na zapoznanie się z tekstami. Ogłoszenie wyników i czytanie performatywne wybranych pozycji odbędzie się 16 września.
17.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

- Często myśleć o demokracji zaczynamy dopiero, gdy jesteśmy dorośli i czujemy jej skutki - mówi Agnieszka Kochanowski z TM. - Ogłosiliśmy konkurs, by porozmawiać o niej w sposób, który młodzież dotyka

- W czasach, kiedy coraz częściej odchodzi się od uznawanych przez wielu za oczywiste podstawowych wartości jak wolność, równość, sprawiedliwość, pluralizm, tolerancja, praworządność czy szacunek dla praw obywatelskich, postanowiliśmy zaproponować autorom stworzenie opowieści scenicznych dla najmłodszych obywateli naszego społeczeństwa, które o tych wartościach przypominają – mówi Anna Czekanowicz-Drążewska, pomysłodawczyni konkursu.

Ale sztuka o demokracji? To nie takie proste. Czy może zainteresować młodzież?

- Demokracja jako temat pojawia się szkole, znajduje się nawet w podstawie programowej, ale traktowana jest często typowo edukacyjnie i wykładana ex cathedra - tłumaczy Agnieszka Kochanowska z Teatru Miniatura, współorganizatora konkursu „Demokracja. Nie tylko dla dorosłych”. - W szkole odbywają się wprawdzie wybory i wtedy młodzież ma szansę ją “przećwiczyć”, zobaczyć, jak działają jej mechanizmy, ale z tego też powodu kojarzy się im tylko z tym. Brak tu pogłębionej świadomości czy zastanowienia się, bo brakuje im doświadczenia. Myśleć o demokracji zaczynamy dopiero, gdy jesteśmy dorośli i czujemy jej skutki. To za późno. Ogłosiliśmy więc konkurs, by porozmawiać o niej w sposób bezpośredni, związany z emocjami, które bardziej młodzież dotykają.

Czy jednak teatr jest miejscem, w którym należy poruszać tematy dotyczące polityki, ustroju państwa czy form sprawowania władzy? Co do tego nie ma wątpliwości pomysłodawczyni konkursu.

- Teatr jako miejsce spotkania i budowania wspólnoty wydaje się idealnym miejscem do rozmowy na te tematy - przekonuje Anna Czekanowicz - Drążewska.

Siedziba Teatru Miniatura mieści się w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Grunwaldzkiej 16

Jeszcze o konkursie

Termin nadsyłania prac na konkurs upłynął 31 lipca. Teksty - aż 49 - wpłynęły z całej Polski, anonimowo, oznaczone jedynie kodem, bo takie były jego założenia. Jedynym kryterium udziału był wiek. Piszący musiał mieć ukończone 18 lat.

- To nie było łatwe zadanie, więc sami jesteśmy ciekawi jak uczestnicy z niego wybrnęli - mówi Kochanowska.

Wszystkie sztuki trafiły już do rąk jury i nadszedł teraz gorący czas czytania i oceniania.

- Pierwsze spotkanie jury, podczas którego wybierzemy sztuki finałowe odbędzie się 28 sierpnia. Tego dnia wszyscy przedstawią nazwiska faworytów i rozpocznie się gorąca dyskusja! - zdradza Kochanowska.

Kiedy finał?

W regulaminie teatr gwarantuje sobie prawo do wystawienia sztuki z konkursu, ale nie ma takiego obowiązku, więc nie wiadomo czy wybrany i nagrodzony tekst zobaczymy na deskach teatru. Ale, co pewne, 16 września będziemy mogli obejrzeć performatywne czytanie wybranych sztuk finałowych, a 17 września odbędzie się uroczysta gala połączona z wręczeniem głównej nagrody. A jest to nagroda pieniężna w wysokości 20 tys zł.

W skład jury konkursu wchodzą: Anna Czekanowicz-Drążewska, poetka, dramatopisarka, doradca prezydenta Gdańska do spraw kultury; Roksana Jędrzejewska-Wróbel, autorka książek dla dzieci, scenariuszy i adaptacji scenicznych; Jakub Roszkowski, dramaturg i reżyser; Zbigniew Rudziński, pedagog teatru z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, redaktor „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”; Romuald Wicza-Pokojski, reżyser i dyrektor Teatru Miniatura oraz Agnieszka Kochanowska z Teatru Miniatura.

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane