Rodzina Papetów objaśnia dzieciom świat - filmowa seria Miejskiego Teatru Miniatura online
Papety, czyli rodzina teatralnych lalek, już w kolejnym odcinku pomagają dzieciom zrozumieć problemy współczesnego świata, bo dzieci również czują się zaniepokojone wieściami, które pojawiają się wokół. Ostatnie obostrzenia dotyczą przecież wszystkich rodzin i wpływają na ich życie. Artyści z Teatru Miniatura w prosty sposób tłumaczą trudne sprawy, jednocześnie zachęcając dzieci do odpowiednich zachowań.
W pierwszym odcinku zatytułowanym „M jak makaron, P jak panika”, dostępnym w internecie od 2 kwietnia, dzieci poznały podstawowe zasady higieny i kontaktu podczas epidemii. Drugi – pod tytułem „#zostańwdomu” – opowiada, dlaczego musimy wszyscy zostać w domach. Marlenka prowadzi program telewizyjny na żywo - łączy się z wysłannikami w terenie i pyta o sytuację w mieście.
Ze względu na zasady bezpieczeństwa podczas stanu epidemii zmienił się sposób realizacji serii – od drugiego odcinka część scen kręcona jest na tzw. greenboxie, który umożliwia zastosowanie różnych zdjęć w tle. Poza tym lalki animowane są przez jedną lub dwie osoby podczas nagrania, a głosy postaci są nagrywane przez aktorów na zasadzie dubbingu.
II odcinek: #zostańwdomu
scenariusz: Sandra Szwarc
reżyseria: Michał Derlatka
projekt i wykonanie lalek Papetów: Olga Ryl-Krystianowska
opracowanie muzyczne: Joanna Sówka-Sowińska
animacja lalek: Wojciech Stachura, Michał Derlatka
głosy postaci (dubbing)
Marlenka Papet – Zofia Bartoś
Ryszard Papet – Wojciech Stachura
Mirek Papet – Piotr Srebrowski
Lisek, Królewna – Wioleta Karpowicz
Robal, Duża Głowa – Andrzej Żak
realizacja filmowa i montaż: Paweł Łaźniak [lazniak.com]
„Papety po raz pierwszy w Polsce”. Nagradzany spektakl premierowo w Żaku
„Papety: z ostatniej chwili” są jednym z elementów obecności Miniatury online pod hasłem Miniatura dzieciom w sieci. Teatr udostępnia różnorodne materiały do wykorzystania wspólnie z dziećmi – zabawy, zagadki i zadania inspirowane przedstawieniami w Strefie Zabaw na swojej stronie, materiały wideo na kanale YouTube (piosenki, reportaże z działań, rozmowy o teatrze), trzy spektakle – „Bajki robotów” w reż. Romualda Wiczy-Pokojskiego, „Zostań przyjacielem” w reż. Tomasza Mana i „Krzyżacy” w reż. Jakuba Roszkowskiego – dostępne na stronie Internetowego Teatru dla Szkół, z którym realizował nagrania.