• Start
  • Wiadomości
  • "Talita" i muzyka. Koncert w ostatni weekend Jarmarku św. Dominika

"Talita" i muzyka. Koncert w ostatni weekend Jarmarku św. Dominika

W sobotnie popołudnie na Skwerze Świętopełka w Gdańsku można było zatrzymać się wśród gwaru kończącego się jarmarku i wziąć udział w widowisku muzycznym „Dźwięki Tality. Koncert w słoneczny dzień”. Spektakl przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku w ramach całorocznej akcji „Gdańsk czyta - Talita”. 
13.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2022-08-13-dzwieki-tality-003_949x633.JPG
Chwila zadumy podczas zgiełku Jarmarku św. Dominika w Gdańsku możliwa była na koncercie "Dźwięki Tality" na Placu Świętopełka
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Jarmark św. Dominika potrwa do poniedziałku. W niedzielę ceremonia zamknięcia

 "Talita" Pawła Huellego słownie i muzycznie na Jarmarku św. Dominika 

W ramach Jarmarku św. Dominika Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wraz z aktorami i solistami Teatru Muzycznego w Gdyni przedstawiła widowisko muzyczne inspirowane fragmentami najnowszego zbioru opowiadań Pawła Huellego "Talita". Wydana w 2020 roku książka zawiera zbiór dwunastu opowiadań, które są osadzone w przestrzeni i historii Gdańska i całego Pomorza. Nawiązują do tradycji staropolskiej, przenoszą czytelnika w przeszłość istniejącą już tylko we wspomnieniach.

Wydarzenie prowadził Andrzej Stawicki, dobrane do fragmentów opowiadań lub ich poetyckich streszczeń piosenki wykonali Katarzyna Wojasińska i Krzysztof Kowalski, a fragmenty „Tality” czytał Andrzej Śledź, aktor Teatru Muzycznego w Gdyni. Wśród muzycznych ilustracji do prozy zakochanego w Gdańsku Pawła Huellego znalazły się takie przeboje, jak "Cykady na Cykladach", "Naprawdę jaka jesteś nie wie nikt", które razem z solistami nuciło kilkudziesięciu zasłuchanych widzów koncertu.

2022-08-13-dzwieki-tality-004_949x633.JPG
Wydarzenie prowadził Andrzej Stawicki, a dobrane do fragmentów opowiadań lub ich poetyckich streszczeń piosenki wykonali Katarzyna Wojasińska i Krzysztof Kowalski (w środku), a fragmenty „Tality” czytał Andrzej Śledź (pierwszy z prawej), aktor Teatru Muzycznego w Gdyni
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

„Gdańsk czyta - Talita”. O co chodzi w tej akcji?

- Z całego zbioru to najbardziej nostalgiczne opowiadanie - czytał o jednym z opowiadań Andrzej Śledź. - Przewodnikiem po wrzeszczańskich uliczkach jest Joachim uważny obserwator życia codziennego przeplatający wspomnienia z obrazami, które dostrzega z przestronnego okna swojego zakładu naprawy obuwia. Na mapie jego wędrówek pojawia się szlak wspomnień. Spod drzwi kamienicy podążamy do Placu Wybickiego, następnie do rogu ulicy Konrada Wallenroda, potem prosto do wiaduktu kolejowego i wreszcie do kościoła na ulicy Czarnej. Odkrywając kolejne punkty topograficzne mimowolnie poznajemy historię bohatera, która coraz mocniej splata się ze śledzoną przez niego starszą kobietą zamiatającą ulice, by wreszcie dojść do mety, gdzie czas płynął coraz wolniej jakby mieli tak pozostać na zawsze. 

Brzeźno, Olszynka. Radni dzielnic zapraszają mieszkańców na poniedziałkowe festyny

„Gdańsk czyta - Talita” jest wydarzeniem w ramach znanej, wywodzącej się z USA, akcji „One City, One Book”. Głównym założeniem tej inicjatywy jest zachęcenie do przeczytania i dyskusji nad tą samą książką jak najwięcej mieszkańców i mieszkanek danego miasta. 

Propozycją w Gdańsku, na rok 2022, jest „Talita” Pawła Huellego. WiMBP w Gdańsku zachęca do sięgnięcia po „Talitę”.  Na profilu FB instytucji nie brakuje zachęt do wspólnego czytania i dzielenia się wrażeniami na temat doskonałej prozy autora.

Zobacz zdjęcia z koncertu

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki