Twierdza Wisłoujście, obecnie Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, w 1627 roku była miejscem cumowania polskich okrętów biorących udział w Bitwie Oliwskiej. To tutaj admirał Arendt Dickmann objął dowodzenie nad okrętami polskimi i tutaj sprowadzono zdobyczny szwedzki okręt Tigern. Sama bitwa nie miała miejsca pod Oliwą, lecz - na ujściu Wisły, nieopodal gdańskiej fortyfikacji.
Bitwa nie miała wielkiego znaczenia dla ogólnej sytuacji militarnej, ale udowodniła, że polska flota może pokonać szwedzką, uważaną wówczas za jedną z najsilnieszych w świecie. Wzmocniła też pozycję władzy królewskiej wśród mieszczaństwa gdańskiego.
Z okazji 389. rocznicy bitwy, której obchody odbyły się w sobotę, 26 listopada, w godzinach 10-16 mieszkańcy i turyści mogli odwiedzić Twierdzę Wisłoujście bezpłatnie. Przewodnicy opowiadali o życiu w Gdańsku z pierwszej połowy XVII wieku, nie zabrakło pokazów i rekonstruktorów: załogi królewskiego galeonu, twierdzę odwiedziła Kompania Kaperska, Regiment Króla Jego Mości Władysława IV, Chorągiew Jakuba Wejchera oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Braci Rycerskiej „Malleus Maleficarum”.
ZOBACZ ZDJĘCIA