Zawody, których jeszcze nie znamy
Oficjalna Inauguracja szkoły kodowania odbyła się we wtorek, 22 listopada, w gdańskim biurze Boeing Poland na Przymorzu, przy ul. Arkońskiej 6.
- Gdy myślimy o dzisiejszym rynku pracy to widzimy, że jest na nim wiele zawodów, które nie istniały jeszcze 10 czy 20 lat temu. Jestem przekonany, że ta zmiana będzie postępować jeszcze szybciej i dzisiejsi uczniowie będą wykonywać pracę, którą dziś nawet ciężko nam sobie wyobrazić. Dlatego tak ważne, aby nabyć umiejętności przyszłości i jestem absolutnie przekonany, że ten program w tym bardzo pomoże – powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
Pomoc dla młodych Ukraińców
Andrea Gerosa, założyciel i dyrektor generalny ThinkYoung zwrócił uwagę, że wojna w Ukrainie to tragedia o nieobliczalnych rozmiarach, która wpływa na wszystkie aspekty życia obywateli tego kraju.
- Nasza szkoła kodowania ThinkYoung ma na celu złagodzenie wpływu wojny na prawidłowy rozwój edukacyjny młodych Ukraińców poprzez wspieranie i doskonalenie ich umiejętności cyfrowych i technologicznych, wpływając w ten sposób na ich przyszłość edukacyjną i zawodową - zaznaczył Andrea Gerosa.
Edukacja i terapia dzieci i młodzieży z autyzmem w Gdańsku. 30 lat wyjątkowego Ośrodka
Michael Arthur, prezes Boeing International podkreślił, że polskie społeczeństwo udzieliło w ostatnich miesiącach wielkiego wsparcia mieszkańcom Ukrainy.
- Jestem pod ogromnym wrażeniem solidarności, która połączyła naszych kolegów z polskiego oddziału firmy z ich kolegami z ukraińskiego zespołu. Goszcząc szkołę kodowania ThinkYoung w gdańskim biurze Boeinga, przekazujemy nasze wsparcie młodemu pokoleniu, aby zapewnić mu umiejętności potrzebne do odniesienia sukcesu” – zaznaczył Michael Arthur.
Uczniowie są zachwyceni
W pierwszych zajęciach szkoły kodowania w biurze Boeing Polska uczestniczyły we wtorek dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 44 im. Adama Mickiewicza, przy ul. Jagiellońskiej 24.
Było to 29 uczniów z dwóch piątych klas SP 44, z czego połowę stanowiły dzieci z Ukrainy.
- Bardzo mi się podobało kodowanie własnych gier i zmienianie w nich kolorów. Ekstra były też zajęcia psychologiczne, kiedy rozmawialiśmy o strefach emocji - powiedziała Olga.
Radości z uczestnictwa w kursie nie krył też jej kolega Franek. - Super była gra z wężem. Mogliśmy edytować węża i owoce, które jadł oraz inne rzeczy - wyjaśnił chłopiec.
Czego nauczy szkoła kodowania i jak się do niej zapisać?
Szkoła kodowania ThinkYoung i Boeing odbywać się będzie przez najbliższe trzy tygodnie, do 13 grudnia.
Klasy liczące od 20 do 40 nastolatków, w wieku 13-18 lat, wezmą udział w dwudniowych warsztatach. Zajęcia są bezpłatne.
Jak podkreślają organizatorzy szkoły kodowania, chociaż większość uczestników programu to Ukraińcy, to szkolenie jest też otwarte dla polskich dzieci oraz innych narodowości.
Oprócz umiejętności kodowania, kurs zapozna uczestników z tematem inteligencji emocjonalnej, która stanowi ważną kompetencję w nowoczesnym środowisku pracy.
Do udziału w szkole kodowania można się zgłosić wypełniając formularz na stronie internetowej ThinkYoung Coding School .
O firmie Boeing
Jako wiodąca globalna firma lotnicza, Boeing opracowuje, produkuje i serwisuje samoloty komercyjne, produkty obronne i systemy kosmiczne dla klientów w ponad 150 krajach.
O ThinkYoung
ThinkYoung to think tank skupiający się na młodych ludziach. Został założony w 2009 roku i rozszerzył swoją działalność na biura w Brukseli, Genewie, Hong Kongu i Nairobi. Jest organizacją non-profit.