Metoda badań
Wcześniej wody sąsiadujące z Twierdzą Wisłoujście zostały dokładnie sprawdzone przy wykorzystaniu echosonarów: bocznego i wielowiązkowego. Powstała w ten sposób mapa miejsc (anomalii), w których "coś" znajduje się na dnie. To wyzwanie dla badaczy.
Zadaniem grupy pięciu podwodnych archeologów jest teraz dokładne sprawdzenie centymetr po centymetrze, co takiego pokazał wcześniej echosonar.
- Widoczność w Martwej Wiśle jest bardzo mała, około pół metra. Trzeba dotrzeć na same dno i przeszukać je ręcznie - mówi Michał Grabowski, archeolog płetwonurek.
Najczęściej są to różne współczesne pozostałości, ale... archeolodzy nie tracą wiary, że mogą natrafić na pozostałości Żółtego Lwa.
Zobacz relację z pracy archeologów
Cel poszukiwań
Głównym celem wartego 103,5 tys. zł projektu „Podwodne rozpoznanie obszaru wokół Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku” jest wstępne zbadanie wskazanego obszaru wód wokół fortyfikacji, co pozwoli określić liczbę, zasięg oraz wartość kulturową i historyczną wszelkich potencjalnych zabytków i struktur zalegających na dnie.
- Oczywiście, że przede wszystkim chcielibyśmy trafić na ślady okrętu Żółty Lew. - mówi Andrzej Gierszewski, rzecznik Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Dodaje jednak, że w tym miejscu mogą być inne ciekawe rzeczy: balast, który zrzucali tu kupcy bremeńscy czy fragmenty drewnianego mola z czasów średniowiecza, kiedy w miejscu twierdzy stał jeszcze drewniany obiekt.
Twierdza i Żółty Lew
Twierdza Wisłoujście w Gdańsku jest jednym z najwybitniejszych dzieł architektury obronnej na ziemiach polskich. Najstarsze fortyfikacje obiektu sięgają okresu średniowiecza. Ze względu na swoje położenie, jako punkt obrony i kontroli nad ujściem Wisły, twierdza odgrywała wielokrotnie ważną rolę w konfliktach, które toczyła Rzeczypospolita na przestrzeni blisko pięciu wieków jej funkcjonowania jako obiektu fortecznego.
Stąd w 1627 r. wyruszyła flota polska do zwycięskiej walki w trakcie bitwy pod Oliwą. W nocy z 5 na 6 lipca 1628 r. przy Twierdzy Wisłoujście miało również miejsce zatopienie, w wyniku szwedzkiego ostrzału artyleryjskiego, okrętu Żółty Lew - pierwszej zbudowanej w gdańskiej stoczni pinki służącej we flocie królewskiej.