Narodowe Muzeum Morskie zamierza na drodze sądowej pozbawić wystawę stałą Europejskiego Centrum Solidarności ważnego i symbolicznego eksponatu - Tablic 21 postulatów. Są one dokumentem i świadkiem strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w sierpniu 1980 roku, gdzie narodziła się Solidarność. 23 lutego odpis pozwu z Sądu Okręgowego w Gdańsku wpłynął do ECS. Instytucja ma 21 dni na odpowiedź. Dokument jest obszerny, liczy 79 stron.
W związku z tą sytuacją Basil Kerski, dyrektor ECS wydał oświadczenie, w którym wyraża nadzieję, że integralność wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności nie zostanie naruszona. Ekspozycja ta jest najważniejszą ekspozycją na temat rewolucji Solidarności i jedyną, która przypomina wszystkie zrywy antykomunistyczne w Europie Środkowej i Wschodniej. Uhonorowano ją Nagrodą Dziedzictwa Europejskiego EUROPA NOSTRA (2021) i Nagrodą Muzealną Rady Europy (2016), a od momentu otwarcia zwiedziło ją ponad 1,2 miliona osób z Polski, Europy i świata.
Dyrektor ECS przypomina w oświadczeniu fakty związane z prawami autorskimi do tablic:
W sierpniu 2020 roku autorzy tablic – Maciej Grzywaczewski i spadkobiercy Arama Rybickiego – wyraźnie zaznaczyli, że ich wolą jako właścicieli praw autorskich jest, żeby tablice pozostały w ECS i były dostępne dla wszystkich obywateli niezależnie od opcji politycznej. Podkreślali, że ECS jest miejscem, które uwzględnia w swoich działaniach wszystkie obywatelskie nurty.
- pisze Basil Kerski.
Dodaje też, że w 2014 roku, podpisując umowę depozytu z Narodowym Muzeum Morskim (NMM), ECS zostało wprowadzone w błąd:
NMM nie posiada dowodu własności tego obiektu. W odpowiedzi na pisma i wnioski posła Piotra Adamowicza – kierowane zarówno do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), jak i do Narodowego Muzeum Morskiego (NMM) – nigdy nie udokumentowano faktu ich posiadania przez NMM. Nie jest nim wpis do ksiąg inwentarzowych NMM z 1989 roku (Archiwum Akt Pisanych: AAP/1972), w którym nie ma informacji o sposobie wejścia w ich posiadanie – brak w nim wskazania umowy darowizny, umowy kupna czy depozytu. Wpis jest więc niepełny i obarczony poważną wadą.
- czytamy w oświadczeniu
Dyrektor przypomina historię swoich kontaktów i prób nawiązania dialogu z Narodowym Muzeum Morskim na temat tablic. Przypomina też, że apelował do kierownictwa Narodowego Muzeum Morskiego, jak i organizatorów ECS, aby powołać okrągły stół w sprawie przyszłości tablic.
Poniżej pełny tekst oświadczenia dyrektora ECS Basila Kerskiego:
Gdańsk, 23 lutego 2022 roku
Tablice są doskonale zabezpieczone pod względem konserwatorskim, udostępniane wszystkim zwiedzającym wystawę, prezentowane w kontekście dziedzictwa Stoczni Gdańskiej: sąsiadują z suwnicą, na której pracowała Anna Walentynowicz i z wózkiem akumulatorowym, z którego przemawiał Lech Wałęsa. Tablice są częścią najważniejszej ekspozycji na temat rewolucji Solidarności i jedynej w Europie, która przypomina wszystkie zrywy antykomunistyczne w Europie Środkowej i Wschodniej. W 2014 roku, podpisując umowę depozytu z Narodowym Muzeum Morskim (NMM), ECS zostało wprowadzone w błąd, ponieważ NMM nie posiada dowodu własności tego obiektu. W odpowiedzi na pisma i wnioski posła Piotra Adamowicza – kierowane zarówno do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN), jak i do Narodowego Muzeum Morskiego (NMM) – nigdy nie udokumentowano faktu ich posiadania przez NMM. Nie jest nim wpis do ksiąg inwentarzowych NMM z 1989 roku (Archiwum Akt Pisanych: AAP/1972), w którym nie ma informacji o sposobie wejścia w ich posiadanie – brak w nim wskazania umowy darowizny, umowy kupna czy depozytu. Wpis jest więc niepełny i obarczony poważną wadą.
Wobec ambicji umieszczenia Tablic w historycznej Sali BHP stanowczo podkreślamy, że:
Wyrażamy nadzieję, że integralność wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności – która doceniona została Nagrodą Dziedzictwa Europejskiego EUROPA NOSTRA (2021) i Nagrodą Muzealną Rady Europy (2016), a od momentu otwarcia zwiedziło ją ponad 1,2 miliona osób z Polski, Europy i świata – nie zostanie naruszona. Basil Kerski dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności |