• Start
  • Wiadomości
  • Ta jedyna w roku - Europejska Noc Muzeów już 18 maja, w sobotę

Europejska Noc Muzeów '24. Galerie, teatry i muzea czynne są dziś do północy

W sobotę, 18 maja, w dziewięciu miastach i miejscowościach na Pomorzu odbędzie się Europejska Noc Muzeów. Bezpłatnie lub za złotówkę zwiedzimy muzea, galerie, biblioteki, teatry, centra kultury i kościoły. Do Nocy dołączyło blisko 50 instytucji, w których oprócz wystaw stałych czekają specjalnie przygotowane: oprowadzania, warsztaty, spektakle oraz gry i zabawy edukacyjne dla najmłodszych. Nowość tego roku to konkursy „Zwiedzaj, zbieraj, wygrywaj” i „Bilet bez kolejki”. Sprawdź bezpłatną ofertę komunikacji na tę jedną noc.
18.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczna jest osoba w teatralnym, czarnym kostiumie z głębokimi falbanami i długimi, kręconymi włosami, która intensywnie spogląda w dal, trzymając czaszkę. Tło rozmytej sceny zawiera elementy architektoniczne charakterystyczne dla europejskiego miasta, w tym wysoką wieżę z zegarem, co nadaje zdjęciu dramatyczny i tajemniczy nastrój.
Gdański Teatr Szekspirowski od lat uczestniczy w Europejskiej Nocy Muzeów
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Wyjątkowy czas - Europejska Noc Muzeów

- Mamy nadzieję na edycję pełną dobrej energii! Niech tegoroczna, 19. Europejska Noc Muzeów, będzie prawdziwym świętem kultury i sztuki - mówi Karina Rojek, koordynatorka Nocy Muzeów na Pomorzu. - To wyjątkowe wydarzenie, które mimo nieodzownych kolejek, a nierzadko tłumów, kojarzy się nam z przyjemnie spędzonym czasem z przyjaciółmi i rodziną, kiedy to planujemy zwiedzanie kolejnych miejsc według własnych upodobań i możliwości. 

Organizatorzy z Trójmiasta, Będomina, Gniewu, Pruszcza Gdańskiego, Waplewa Wielkiego, Wdzydz i Żukowa otworzą dla zwiedzających swoje przestrzenie i zadbają o to, żeby każdy znalazł dla siebie coś ciekawego. Polecamy zatem dobrze zaplanować swoje nocne zwiedzanie.

Pełen program i mapa wszystkich wydarzeń dostępne są na stronie Europejskiej Nocny Muzeów.

W gąszczu atrakcji naprawdę można się zagubić, tych, którzy cenią sobie rady organizatorów, zapraszamy na Fb Europejskiej Nocy Muzeów na Pomorzu

Instytucje biorące udział w ENM w sobotę, 18 maja 2024, będą otwarte w godz. 19:00 – 1:00. 

Organizatorzy Nocy Muzeów z Gdańska (w sumie, jest ich 30) to m.in.:

Muzeum II Wojny Światowej

MIIWŚ przygotowało niezwykłe spacery po wybranych fragmentach wystawy stałej, pokaz filmu dokumentalnego „Była sobie piosenka” oraz angażującą grę dla rodzin z dziećmi. Na wystawie głównej pojawią się etiudy w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej oraz rekonstruktorzy, którzy przybliżą historię m.in. jednego z największych zabytków – czołgu Sherman. 

Europejskie Centrum Solidarności

W Europejskim Centrum Solidarności zostanie zaprezentowana najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, która jest uniwersalną opowieścią o spełnionym marzeniu wolności. Dzięki mnóstwu zdjęć, filmów, materiałów interaktywnych oraz rekwizytów, można doświadczyć atmosfery przeszłości. Podczas Nocy Muzeów do akcji wkroczą wolontariuszki i wolontariusze ECS z projektem Wystawa mówiona (20.00–23.00). Będą dzielić się autorskimi opowieściami, a poznać ich będzie po niebieskich koszulkach. Ponadto, odbędą się tutaj warsztaty dla rodzic z dziećmi, bookcrossing, a także silent disco.  

Gdański Teatr Szekspirowski

Na wyjątkowe atrakcje, które co roku przyciągają tłumy fanów, zaprasza Gdański Teatr Szekspirowski. Tym razem ożyją w nim postacie magiczne ze świata szekspirowskich opowieści – elfy, duchy, czarownice, czy demony. Będzie można podążać za ich śladami w niezwykłej podróży po sztukach Szekspira i jego – dosłownie – fantastycznej wyobraźni. 
 

Teatr Miniatura

Po raz kolejny do akcji dołączył Teatr Miniatura. O godz. 20:00 i 22:00 będzie można zobaczyć spektakl „Atlas wysp odległych” dedykowany widzom od 13 roku życia. To adaptacja wybranych opowieści z książki znakomitej niemieckiej autorki Judith Schalansky, która opisała pięćdziesiąt tajemniczych, mało znanych wysp. Olga Tokarczuk napisała o „Atlasie wysp odległych”, że to „spokojna i dogłębna kontemplacja osobliwości świata”. 

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA

CSW Łaźnia 2 w Nowym Porcie zaprezentuje wystawę „Na(dzieja)tura umiera ostatnia?” Pameli Leończyk. Artystka pyta: Kto tu tak naprawdę jest śnięty – ryby? Czy może ludzkość – zatopiona w marazmie i niemocy wykonania realnej zmiany wobec rosnącego kryzysu klimatycznego? Wystawa łączy ze sobą porządki na styku sztuk wizualnych i teatru, zestawiając miękką, romantyczną wizję natury z aktywizmem ekologicznym, a doświadczenie artystyczne i emocjonalne – z kontekstami informacyjnymi, intelektualnymi, dokumentalnymi.

Aby lepiej zrozumieć zawarte w niej znaczenia, dzieci w wieku 6-12 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach edukacyjno - artystycznych. Pierwsza tura rozpocznie się o godz. 17.00, druga o godz. 19.00.

Na zdjęciu grupa dziesięciu osób stoi na tle nowoczesnego budynku o pomarańczowej, rdzawej fasadzie, wydają się być uczestnikami jakiegoś oficjalnego spotkania lub wydarzenia. Ubrani są w różnorodne stroje, od formalnych garniturów po mniej formalne ubrania, co sugeruje różnorodność ich profesji lub ról w tym zgromadzeniu
W Gdańsku konferencja prasowa dotycząca Nocy Muzeów odbyła się przed Europejskim Centrum Solidarności we wtorek, 14 maja
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Biblioteka Gdańska

Fragmenty dobrej literatury będzie można usłyszeć na urokliwej ulicy Mariackiej. Na przedprożu Filii Biblioteki Gdańskiej odbędzie się wspólne czytanie „Tajnego agenta” Josepha Conrada Korzeniowskiego, który to został wybrany głosami czytelników i czytelniczek jako gdańska lektura 2024 roku. Fragmenty książki odczytają aktorzy trójmiejskich teatrów, a do dołączenia do wspólnego głośnego czytania zapraszani będę również uczestnicy Nocy Muzeów. 

Instytut Kultury Miejskiej
Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku po raz pierwszy realizuje Noc Muzeów w swojej nowej siedzibie przy Targu Rakowym 11 i oferuje zwiedzanie makiety Gdańska, instalację kinetyczno - dźwiękową Krzysztofa „Arszyn” Topolskiego, instalacje dźwiękowe Zorki Wollny, a także performans LoopCurrent (work-in-progress) tworzonego przez: Mayę Ciarrocchi (USA), we współpracy z Natalią Chylińską, Joanną Dudą i Katarzyną Pastuszak. To również tutaj znajduje się Punkt Informacji Kulturalnej, gdzie zwiedzający znajdą praktyczne informacje dotyczące wydarzenia, mapy, foldery, ulotki oraz rozkłady jazdy bezpłatnych autobusów i tramwajów. To również tutaj będzie można odebrać swoje nagrody.  

Muzeum Narodowe w Gdańsku
Oddział Muzeum Narodowego NOMUS jak przystało na Nowe Muzeum Sztuki przygotowało ofertę dla młodego pokolenia. Od 19:00 odbędzie się przegląd portfolio dla osób zajmujących się fotografią, które chciałyby poznać zdanie profesjonalnych fotografów na temat swoich prac.

O 20:00 osoby studiujące z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zaprezentują działania performatywne, a o 21:00 wystartuje DJ-set POISE, który eksploruje przestrzeń języka audiowizualnego.

Niezależne galerie sztuki  

Warto pamiętać, że Noc Muzeów to nie tylko duże instytucje kultury, ale także małe galerie sztuki i niezależne pracownie artystyczne. Polecamy zajrzeć do Galerii Blik znajdującej się przy Korzennej 1D, Galerii ESKAEM na Gdyńskich Kosynierów 10, czy Pracowni Parter zlokalizowanej przy Traugutta 12. To możliwość nie tylko poznania twórczości lokalnych artystek i artystów, ale także odbycia ciekawych rozmów z osobami tworzącymi dane miejsca. 

Po siedmiu latach aktywności w różnych przestrzeniach Wrzeszcza i Gdańska, Fundacja Palma otwiera tego wieczoru nową siedzibę przy ul. Jaśkowa Dolina 4. W programie (od godz. 16 do 21) m. in. odsłonięcie wrzeszczańskiego muralu autorstwa Maćka Salamona i solowy koncert Maliny Midery, pianistki, kompozytorki i improwizatorki, znanej z takich zespołów jak Klawo, MIDI4 czy Children of Fish. Więcej - w wydarzeniu na Fb

Przestrzenie sakralne

W tym roku po raz pierwszy do Nocy Muzeów dołączyły przestrzenie sakralne różnych kultur i wyznań.

  • W meczecie w Oliwie odbędą się lekcje poświęcone islamowi oraz historii tego znaczącego miejsca.
  • Do swojej siedziby zaprasza także Kościół Zielonoświątkowy Zbór ECHO w Gdańsku, na koncert uwielbienia z udziałem zespołu Echo Uwielbienie. 
  • W kościele św. Trójcy będzie można posłuchać krótkich prezentacji organowych w wykonaniu studentów i profesorów gdańskiej Akademii Muzycznej. 
  • Przystanek można również zrobić w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, gdzie podczas spaceru można zapoznać się z tajemnicami zabytkowych klasztornych wnętrz, których mury sięgają XV wieku. 
Grafika przedstawia plakat promujący Europejską Noc Muzeów, która odbędzie się 18 maja 2024 roku. Centralną część kompozycji stanowi intensywnie kolorowy, symetryczny obraz motyla w odcieniach niebieskiego i różowego, emitującego światło, co nadaje grafice hipnotyzujący, niemal magiczny charakter. Tekst na plakacie jest jasny i wyraźny, podkreślając datę wydarzenia.
Magiczny motyw graficzny towarzyszący 19. edycji ENM na Pomorzu
Fot. mat. organizatora

A poza Gdańskiem? 

Warto pamiętać, że Muzeum Narodowe w Gdańsku ma też oddziały poza miastem. W Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim w godz. 17:00 – 23:00 odbędą się oprowadzania po Pałacu oraz gra muzealna dla rodzin z dziećmi.

W Będominie w Muzeum Hymnu Narodowego od godz. 18:00 aż do północy będzie można wziąć udział w Nocy Ziemniaka składającej się z serii gier, zabaw, pokazów rzemiosł dawnych i ogniska. 
Muzeum Archeologiczne zaprasza też do swoich oddziałów poza Gdańskiem. Zamek w Gniewie o godz. 14:00 otworzy nową wystawę „Szyk, styl i elegancja - dawne i współczesne turnieje rycerskie”, a następnie zorganizuje turniej rycerski i zwiedzanie zamku.

W Grodzisku w Sopocie od godz.17 do 19 odbędą się pokazy i warsztaty w obozowisku z epoki kamienia, a także edukacyjne wystąpienia i gry terenowe. Nie zabraknie też wspólnej integracji przy ognisku.

Do Nocy Muzeów w Sopocie dołączyły także Goyki3 Art Inkubator oraz Państwowa Galeria Sztuki. W Goyki3 można zwiedzić piwnice i poznać historie mieszkańców tego domu, a także wziąć udział w wieczornym ptasim spacerze i warsztatach ptasiego origami.

Noc w PGS rozpocznie się od oprowadzania Ewy Kuryluk po jej indywidualnej wystawie „Spotkanie na brzegu morza”. Następnie o 20:00 wystartują warsztaty otwarte dla rodzin z dziećmi i inne atrakcje.

Muzeum Emigracji w Gdyni

Tegoroczna Noc Muzeów upłynie w tym muzeum pod znakiem marzeń i snów. Specjalnie zaaranżowane, zachęcające do „odpłynięcia” przestrzenie muzealnych korytarzy wypełnią oniryczne dźwięki, wizualizacje i multimedialne projekcje. Dzięki nim będzie można zanurzyć się w świecie sennych marzeń i zobaczyć własne sny na stworzonej przez sztuczną inteligencję animacji.

Muzeum Miasta Gdynia

Pod hasłem „Dzika Noc” odbędą się tu warsztaty dla rodzin z dziećmi, „lemurowanie”, czyli wspólne tworzenie koszulek i toreb z wyjątkową, czy ambientowa strefa magicznych pejzaży. Zwiedzanie Muzeum umilą DJ-e: Tomek Hoax, Marcin Szulc i Coastline Northern Cuts.

Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa”

Mało kto wie, ale w Gdyni znajduje się największa w Polsce i jedna ze znakomitszych w Europie kolekcji kart do gry. Nie trzeba na co dzień grać w karty, żeby zachwycić się bogactwem zbiorów zgromadzonych w Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa”. Prezentowane tutaj talie, a także pocztówki, plakaty, zdjęcia, etykiety oraz inne przedmioty to kolekcjonerski skarb, który warto odkryć. 

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach
Europejska Noc Muzeów to jedyna w swoim rodzaju okazja do zwiedzania wdzydzkiego muzeum po zmroku. Spacerując z przewodnikiem będzie można podglądać przez okna mieszkańców wsi przy pracy lub wieczerzy, zajrzeć do gospodarza, kołodzieja, wiejskiego nauczyciela i zarządcy folwarku. Atrakcją będzie też wiejskie kino objazdowe.

Weź udział w konkursie i nie stój w kolejkach! 

Co roku tysiące zwiedzających chcą wziąć udział w przygotowanych przez instytucje atrakcjach. Aby dać możliwość swobodnego zwiedzania organizatorzy przygotowali konkurs, w którym można wygrać BILET BEZ KOLEJKI. Na profilu na Facebooku @NocMuzeow3city pojawiło się konkursowe pytanie: do których miejsc biorących udział w naszej akcji planujesz się wybrać? Odpowiedzi można udzielać do godz. 23:59 15 maja. Wyłonionych zostanie 10 osób, które dostaną podwójne BILETY BEZ KOLEJKI uprawniające do pierwszeństwa wejścia w 14 instytucjach kultury w Gdańsku i w Gdyni.  

Zwiedzaj i wygrywaj nagrody! 

Docenione zostaną także osoby, które aktywnie będą uczestniczyć w Nocy Muzeów. A to za sprawą konkursu „ZWIEDZAJ, ZBIERAJ, WYGRYWAJ”, w którym po zebraniu minimum sześciu pieczątek z sześciu różnych instytucji pierwsze 400 osób będzie mogło odebrać książkę w punkcie informacyjnym Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku (ul. Targ Rakowy 11). Pieczątki powinny być zebrane na ulotce wydarzenia (ostatnia strona z wyznaczonymi polami), którą można również pobrać ze strony internetowej lub wyciąć z magazynu „Teraz!”. 

Bezpłatne i dodatkowe linie komunikacji miejskiej podczas Nocy Muzeów

Podczas Nocy Muzeów będą kursowały dodatkowe linie, które ułatwią zwiedzającym przemieszczanie się pomiędzy kolejnymi punktami na mapie. Koordynacją wszystkich połączeń komunikacji miejskiej dedykowanych akcji zajmuje się Stowarzyszenie Grupa Tramwajowo-Autobusowa WPK GG. Bezpłatne przejazdy tymi liniami realizowane są przez spółkę Gdańskie Autobusy i Tramwaje będącą Partnerem Głównym, Muzeum Techniki Wojskowej GRYF oraz Przewozy Autobusowe GRYF. 

- Gdańskie Autobusy i Tramwaje, jak co roku, pomogą w przemieszczaniu się. Organizujemy cztery specjalne linie komunikacyjne, jedną linię tramwajową oraz trzy autobusowe - mówi Maciej Lisicki, prezes spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje. - Dzięki temu obsłużymy nie tylko Gdańsk, ale również Sopot, przy dużym współudziale Stowarzyszenia Grupy Autobusowo-Tramwajowej WPK GG. W tym roku będzie można przejechać się pięknie odnowionym „ogórkiem”, który ma historyczny wygląd. Również, po dłuższej przerwie, będzie można zobaczyć odrestaurowany siłami GAiTu pierwszy fabryczny, niskopodłogowy autobus, jaki jeździł w Polsce. Jest nim Mercedes z roku 1994, czyli już 30 letni, historyczny pojazd. Dodatkowo, nie zabraknie znanego Ikarusa oraz tramwajowych stopiątek.

Linie specjalne funkcjonujące w nocy 18/19 maja 2024 r.: 

  • Tramwajowa NM1 na trasie: OLIWA – Strzyża – Wrzeszcz – 3 Maja – ŚRÓDMIEŚCIE SKM – Dworzec Główny – Stocznia – Stadion – NOWY PORT Góreckiego, 
  • Autobusowa NM2 na trasie: WAŁY PIASTOWSKIE – Dworzec Główny – ŚRÓDMIEŚCIE SKM – Trakt Św. Wojciecha – ORUNIA GOŚCINNA, 
  • Autobusowa NM3 na trasie: MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ – Dworzec Główny – ŚRÓDMIEŚCIE SKM – Dolne Miasto – Twierdza Wisłoujście – WESTERPLATTE. 
  • Autobusowa NM4 na trasie: OLIWA – Cmentarz Oliwski – Reja – Grand Hotel – SOPOT KAMIENNY POTOK – Reja – Cmentarz Oliwski – OLIWA. 

Wszyscy organizatorzy tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA, Dom Zarazy, Galeria Eskaem, Europejskie Centrum Solidarności, Gdański Archipelag Kultury, Galeria Blik, Galeria NPS, Dom Sąsiedzki w Nowym Porcie, Gdańska Galeria Miejska, Gdański Teatr Szekspirowski, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, Instytut Kultury Miejskiej, Klub Żak, Kościół Zielonoświątkowy Zbór ECHO w Gdańsku, Miejski Teatr Miniatura, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Kart Do Gry. Ulica Brydżowa, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego , Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie, PAN Biblioteka Gdańska, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych filia w Gdańsku, Pracownia Parter, Stowarzyszenie Grupa Tramwajowo-Autobusowa WPK GG, Kościół Świętej Trójcy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, filia ul. Mariacka 42, Gdański Archipelag Kultury, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego "Jantar", Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9, Dom Wiedemanna, Goyki3 Art Inkubator, Fundacja Fala Nowej Kultury. 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia