• Start
  • Wiadomości
  • Szydełkowy Teatrzyk Lalkowy z Oruni opowie “O czym szumią drzewa w Parku Oruńskim?”

Szydełkowy Teatrzyk Lalkowy z Oruni opowie “O czym szumią wierzby oruńskie?”

W sobotę, 1 czerwca 2019 r., o godz. 18, w ogródku przy Parku Schopenhauera na tyłach Stacji Orunia, Oruński Teatrzyk Szydełkowy wystawi premierę pt. „O czym szumią drzewa w Parku Oruńskim” - teatralną opowieść z udziałem pacynek i aktorów. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.
31.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Główna bohaterka przedstawienia - Cecylia i czarny charaker - Zły Marszałek
Główna bohaterka przedstawienia - Cecylia i czarny charaker - Zły Marszałek
Mat. pras.

- Półgodzinny spektakl, który przygotowujemy, opowiada legendę miejską o syrence oruńskiej i o parku Oruńskim - wyjaśnia Monika Jarząbek, reżyserka spektaklu „O czym szumią drzewa w Parku Oruńskim”, na co dzień kierowniczka Stacji Orunia.

Legenda nawiązuje do wydarzeń z roku 1734, kiedy gdańszczanie bronili króla Stanisława Leszczyńskiego przed wojskami rosyjsko-saksońskimi. Utwór pochodzi ze zbioru „Legendy Gdańskie” wydanego w 1992 roku przez Oficynę Wydawniczą Graf, a stworzył ją profesor Jerzy Samp, pierwszy laureat medalu Kawalera Oruńskiej Syrenki przyznawanego m.in. za popularyzację wiedzy o dzielnicy i wkład w rozwój miasta.

Oruńskie Szarpidrutki podczas pracy nad scenografią dla teatrzyku
Oruńskie Szarpidrutki podczas pracy nad scenografią dla teatrzyku
Mat. pras.


Niezwykła też będzie forma przedstawienia - lalki, scenografia oraz kostiumy dla pacynek i aktorów wykonane będą ręcznie przez artystki zgromadzone wokół projektu ZDolna Orunia.
- Oruński Teatrzyk Szydełkowy to kolejny pomysł w ramach projektu ZDolna Orunia - tłumaczy Monika Jarząbek. - Pomysł na szydełkowy teatrzyk wziął się stąd, że pewna bardzo aktywna grupa pań z Oruni wykonuje robótki ręczne, więc wszystko w tym teatrzyku lalkowym jest wykonane na szydełku. Dziewczyny zaprojektowały i lalki, i stroje. Są to przepiękne rzeczy.

Bożena Kwiecień, wykonawczyni wszystkich pacynek - bohaterów spektaklu
Bożena Kwiecień, wykonawczyni wszystkich pacynek - bohaterów spektaklu
Mat. pras.

Liderką grupy i autorką pomysłu na teatrzyk jest Lucyna Korytowska. To również ona wymyśliła, aby konstrukcję teatrzyku zbudować z rur PCV. W budowaniu konstrukcji pomagali jej seniorzy, a merytorycznie całość konsultowali członkowie z Teatru Barnaby. Wspierała ją w przedsięwzięciu Aleksandra Abakanowicz ze Stacji Orunia.

- Pracujemy nad spektaklem od ponad pięciu miesięcy - opowiada reżyserka. - Działamy międzypokoleniowo, bo do szydełkujących seniorek dołączyło młodsze pokolenie i w spektaklu wystąpią oprócz seniorek, studentki z kulturoznawstwa i wiedzy o teatrze, które odbywały staż w Stacji Orunia.

Pierwsze czytanie ról z reżyserką Moniką Jarząbek
Pierwsze czytanie ról z reżyserką Moniką Jarząbek
Mat. pras.

Projekt ZDolna Orunia aktywizuje utalentowanych mieszkańców Oruni od 2016 roku. Stworzyły go Lucyna Korytowska oraz Aleksandra Abakanowicz. Tak powstała grupa Oruńskich Szarpidrutek, która od trzech lat co tydzień spotyka się w Stacji Orunia, aby wspólnie szydełkować. Oruńskie Szarpidrutki mają już na koncie wcześniejsze działania społeczne - m.in. wykonały szydełkowe ośmiorniczki, które trafiły do szpitali jako przytulanki dla wcześniaków przebywających w szpitalnych inkubatorach.

Orunianki zadbały o najmniejsze detale - jak maleńka szydełkowa sówka
Orunianki zadbały o najmniejsze detale - jak maleńka szydełkowa sówka
Mat. pras.


Wstęp na spektakl “O czym szumią drzewa w Parku Oruńskim?” jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy. Liczy się kolejność zgłoszeń.
- O kolejnych terminach spektaklu będziemy informować - zapewnia reżyserka. - Myślimy o wystawieniu go m.in. w szpitalach dziecięcych, ponieważ po przedstawieniu nasze laleczki można obejrzeć, dotknąć, a są to piękne prace i bardzo wzruszające.

Prapremiera (na zaproszenia) i premiera (otwarta) odbędą się 1 czerwca 2019 roku. Premiera odbędzie się o godz. 18, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą o zapisy.

Rezerwacje miejsc:
Stacja Orunia GAK ul. Dworcowa 9, 80-026 Gdańsk
Telefon: 58 306 66 76 wew. 36, 37
e-mail: stacjaorunia@gak.gda.pl.

 

TV

Wieczór dla tramwaju widmo