Sztuka się Robi w Miniaturze. Trzy spektakle i warsztaty dla przedszkolaków - w sobotę

W teatrze Miniatura trwają prace trzech kolektywów artystycznych, które przygotowują trzy szkice spektakli dla dzieci od 3 do 6 lat. Efekty ich prac zobaczymy w sobotę, 28 października 2023 r., od godz. 11 do 16 na scenach Miniatury. Przedstawienia powstają w ramach rezydencji artystycznych "Sztuka się Robi - inkubator teatralny". O tym, jak najlepiej tworzyć spektakle dla przedszkolaków, można też podyskutować z artystami po zakończonych pokazach. Wstęp wolny na podstawie wejściówek, do pobrania w kasie teatru 28 października.
24.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na schodach po plakatem z napisem: "Sztuka się robi" siedzą cztery roześmiane osoby: dwie kobiety i dwóch mężczyzn
"Ale ogień!" spektakl przygotowują Agnieszka Batóg, Krzysztof Bętkowski, Tomasz Krasicki i Joanna Róg.
fot. mat. MTM

All About Freedom Festival 2023 wygrał dokument „Siostrzeństwo świętej sauny”

Sztuka się Robi - inkubator teatralny to projekt zainicjowany przez gdański Teatr Miniatura przy wparciu Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Powstał aby wspierać rozwój teatru dla dzieci i młodzieży, szukać nowych tematów i form, w oparciu o współczesną wiedzę psychologiczną dotyczącą okresu dzieciństwa, sposobów edukacji oraz dostępności. Pierwsza edycja projektu odbyła się w 2022 roku.

O projekcie Sztuka się Robi

- Drugą edycję Sztuka się Robi zdecydowaliśmy się poświęcić ponownie teatrowi dla przedszkolaków, żeby pogłębić refleksję nad tym tematem i podkreślić jego znaczenie – tłumaczy Agnieszka Kochanowska, kierowniczka literacka Miejskiego Teatru Miniatura. - Nie jest wcale łatwo zrobić dobre przedstawienie dla tej grupy wiekowej tak, aby utrzymać ich uwagę, zapewnić angażujące artystyczne doświadczenie, a jednocześnie podsunąć ciekawy rozwojowo materiał. Jesteśmy bardzo ciekawi, co zaproponują kolektywy w tym roku. 

Prace rozpoczęto od ogłoszenia konkursu na koncepcję spektaklu dla dzieci od 3 do 6 lat. Jury wybrało trzy kolektywy, które zaproszono do Miniatury na tygodniową rezydencję. Artyści mają okazję inspirować się wzajemnie, ale też czerpać pomysły od swoich małych widzów, gdyż przez ten czas prowadzą warsztaty i działania dla dzieci z gdańskich przedszkoli: Przedszkola nr 7 „Muchomorek”, Przedszkola nr 31 „Słoneczko” i Przedszkola nr 81. W pracach kolektywów biorą też udział aktorki i aktorzy Teatru Miniatura": Magdalena Bednarek, Magdalena Gładysiewicz, Edyta Janusz-Ehrlich, Kamil Marek Kowalski i Krystian Wieczyński. 

W sobotę, 28 października w godz. 11 –16 zobaczymy efekty ich pracy.

Na schodach po plakatem z napisem: "Sztuka się robi" siedzą dwie młode kobiety i mężczyzna i czarny pies
Co jest fuj zastanawiają się reżyserka Karolina Maciejaszek, dramatopisarka Malina Prześluga i muzyk Bartłomiej Orłowski
fot. mat. MTM

Kim są tegoroczni artyści projektu?

W tegorocznych rezydencjach biorą udział osoby z dużym dorobkiem i aktywne w teatrze na różnych polach. W skład kolektywu Ohyda, który razem z dziećmi będzie badać, co jest fuj, i na tej podstawie przygotuje niegrzeczny punkowy koncert, wchodzi nagradzana reżyserka Karolina Maciejaszek (w Miniaturze zrealizowała „Tonję z Glimmerdalen”), dramatopisarka Malina Prześluga i muzyk Bartłomiej Orłowski.

Projekt zatytułowany „Literówka” poświęcony wizualnemu i choreograficznemu potencjałowi liter zaproponował kolektyw, do którego należą doświadczeni pedagodzy teatru, zajmujący się wieloma dziedzinami sztuki, w tym choreografią, scenografią i performansem: Agata Kędzia, Jakub Drzastwa, Monika Kiwak i Monika Wolnica.

Trzeci kolektyw to wszechstronni twórcy i twórczynie działający w organizacjach pozarządowych i mający na swoim koncie wiele projektów teatralnych i parateatralnych, w szczególności zainteresowani pedagogiką cyrku, grywalizacją i muzyką: Agnieszka Batóg, Krzysztof Bętkowski, Tomasz Krasicki, Joanna Róg. Bohaterem ich koncepcji jest mały Ogień, który ma więcej energii niż jest w stanie pomieścić. Wszędzie go pełno, zapala się do każdego pomysłu i wydaje się nigdy nie męczyć. Ale czy tyle ognia jest mile widziane w świecie? Jak pozostać sobą, nie paląc przy tym bliższej i dalszej okolicy?

Pokazom szkiców teatralnych będą towarzyszyły rodzinne działania edukacyjne. Wydarzenie poprowadzi, będzie też moderować dyskusje będzie Justyna Czarnota, pedagożka teatru, znawczyni teatru dla dzieci i młodzieży. 

Wejście na wszystkie pokazy jest bezpłatne na podstawie wejściówek do odbioru w Teatrze Miniatura w dniu wydarzenia.

Trzy młode kobiety i młody mężczyzna w czapce i z brodą siedzą na schodach. Są kolorowo ubrani
W skład tego kolektywu wchodzą pedagodzy teatru zajmujący się choreografią, scenografią i performansem: Agata Kędzia, Monika Kiwak, Monika Wolnica i Jakub Drzastwa. Oni zastanowią się nad potencjałem literówki
fot. mat. MTM

Szczegółowy program pokazów SZTUKA SIĘ ROBI

28 października (sobota)

  • 11.00–12.00 Ale ogień! | Agnieszka Batóg, Krzysztof Bętkowski, Tomasz Krasicki, Joanna Róg
  • 12.30–13.30 Fuj! | Karolina Maciejszek, Malina Prześluga, Bartłomiej Orłowski
  • 14.00–15.00 Literówka | Jakub Drzastwa, Agata Kędzia, Magda Wolnicka, Monika Kiwak
  • 15.00–16.00 podsumowanie

29 października (niedziela)

  • 12.00 A ciało mówi | reż. Aneta Jankowska

Opisy projektów kolektywów

Ale ogień! Ogień jest ekstra! Pomógł rozwinąć się cywilizacji, ruszył przemysł, dał światło w nocy i ciepło w zimie. Ogień to energia, blask i ekspansja. Każdy chciałby taki być! A może nie? „Ale ogień!” to spotkanie z małym Ogniem, który ma więcej energii niż jest w stanie pomieścić. Wszędzie go pełno, zapala się do każdego pomysłu i wydaje się nigdy nie męczyć. Ale czy tyle ognia jest mile widziane w świecie? Jak pozostać sobą, nie paląc przy tym bliższej i dalszej okolicy?

Fuj! Co jest fuj? Fuj mogą być np. kupa, siki, śmierdy, pierdy, charki, smarki, gluty. A może fasolka szparagowa, zdarte kolano i mycie uszu mydłem? „Fuj!” to spektaklo-koncert realizowany przez tymczasowy kolektyw OHYDA i współtworzony przez najmłodszych. Teksty i kompozycje będące efektem spotkania twórców z dziećmi są podstawą tego niegrzecznego, punkowego koncertu, pozwalającego na wyrażenie emocji i twórczą, niczym nieskrępowaną ekspresję.

Literówka Dziecięcej mowie towarzyszy spontaniczność językowa, która już na chodniku pachnie kredą i lingwistyczną rewolucją. Słowa porządkują wiedzę, ale przekręcone uwalniają ogromną twórczą moc i rozwijają wyobraźnię. W końcu są zbiorami oddzielnych znaków – liter – a litery to jedne z pierwszych abstrakcyjnych obrazów, z którymi styka się dziecko. Twórcy traktują je jako materiał wizualny, ale też choreograficzny. „Literówka” zaprasza dzieci do wspólnego „ruchowego bazgrolenia” – radosnych wygibasów, uruchamiania wyobraźni i nawiązywania bliskiej relacji z własnym ciałem.

A ciało mówi Czy ciało mówi? A jeśli tak, to co z tego rozumiemy? Spektakl dla przedszkolaków, który poprzez ruch buduje pozytywny obraz własnego ciała i ciał wokół. Koncepcja spektaklu była rozwijana podczas pierwszej edycji rezydencji artystycznych Sztuka się robi | inkubator teatralny w 2022 roku.

  • reżyseria, scenografia i kostiumy: Aneta Jankowska
  • współpraca dramaturgiczna: Paulina Giwer-Kowalewska
  • muzyka: Natalia Czekała, Krzysztof Guzewicz
  • reżyseria świateł: Paulina Góral
  • obsada: Magdalena Gładysiewicz, Agnieszka Grzegorzewska, Aniela Kokosza/Paulina Giwer-Kowalewska, Kamil Marek Kowalski, Krystian Wieczyński.

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane