• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie szpitale kończą szczepienia swoich pracowników. Jest lista punktów szczepień przeciw COVID-19

Gdańskie szpitale kończą szczepienia swoich pracowników. Jest lista punktów szczepień przeciw COVID-19     

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku zakończy szczepienia swoich pracowników już w środę, 6 stycznia, do piątku 8 stycznia 2021 roku zrobi to spółka Copernicus. Ten termin jest realny także dla Szpitali Pomorskich. Z kolei 15 stycznia 2021 roku mają ruszyć zapisy na powszechne szczepienia przeciwko COVID-19. Ministerstwo Zdrowia udostępniło mapę z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju. W Trójmieście będzie ich 111, w tym w Gdańsku - 68.
05.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nz. Szczepienia w szpitalu gdańskiej spółki Copernicus. Tu chęć zaszczepienia zadeklarowała wstępnie ponad połowa zatrudnionych, lista pracowników chętnych do szczepienia powiększa się
Nz. Szczepienia w szpitalu gdańskiej spółki Copernicus. Tu chęć zaszczepienia zadeklarowała wstępnie ponad połowa zatrudnionych, lista pracowników chętnych do szczepienia powiększa się
                                                                                                                                                                          Mat. prasowe spółki Copernicus

 

Obecnie w całej Polsce trwają szczepienia personelu medycznego i niemedycznego (z tzw. grupy 0) przeciw COVID-19. Odbywa się to w 509 tzw. szpitalach węzłowych, które w pierwszej kolejności zaszczepią swój personel, potem personel innych szpitali, przychodni i aptek, studentów medycyny itp. Do nich należą m.in. gdańskie UCK, szpitale spółki Copernicus i Szpitale Pomorskie.

 

 

Gdańskie Uniwersyteckie Centrum Kliniczne będzie pierwszym szpitalem w Trójmieście i na Pomorzu, który zaszczepi większość swoich pracowników. Szczepienia mają zakończyć się w środę, 6 stycznia ok. godz. 21. Osoby z UCK przebywające obecnie na kwarantannie, chore lub wahające się nie stracą możliwości zaszczepienia się - będą mogły to zrobić w późniejszym terminie. 

- Wydaje się, że nie będzie przeszkód, abyśmy zrealizowali swój plan - mówi Łukasz Wojtowicz z zespołu ds. organizacji i promocji UCK. - Choć wszystko zależy od dostaw szczepionek z Agencji Rezerw Materiałowych. Wcześniej planowaliśmy, że do 2 stycznia 50 proc. załogi szpitala otrzyma szczepionki i to się udało. Dziś, we wtorek 5 stycznia, planujemy szczepienia 450 osób, jutro tyle samo, ale jesteśmy też w stanie zaszczepić 600 osób dziennie. Mamy sześć stanowisk, możemy ich liczbę zwiększyć, gdy zajdzie potrzeba. Nasze punkty szczepień pracują od godz. 14.00 do 21.00, także w dni wolne od pracy. 

W UCK chęć zaszczepienia się zadeklarowało 80 proc. pracowników. To wśród trójmiejskich szpitali dobry wynik.  

- Na początku akcji szczepień zrobiliśmy niezobowiązującą ankietę wśród personelu, żeby wybadać zainteresowanie - tłumaczy Wojtowicz. - Wtedy 70 proc. pracowników zadeklarowało się na tak, ale kiedy trzeba było wypełniać oświadczenie RODO, zgłosiło się już 80 proc. chętnych. 

Do szczepień zgłoszeni są obligatoryjnie wszyscy pracownicy UCK czyli około trzech tysięcy osób. Czy pozostałe 20 proc. zespołu też się zdecyduje? Jak mówi Łukasz Wojtowicz nie będą pozostawieni sami sobie, szpital chce zachęcić personel akcjami promocyjnymi, konsultacjami z autorytetami, nikt jednak nie będzie zmuszany do zmiany decyzji. 

 

- Akcja szczepień idzie w szpitalu sprawnie i bez przeszkód - zapewnia Łukasz Wojtowicz. - Na pewno pomogło w tym doświadczenie zdobyte w organizacji mobilnych punktów testowania i aplikacja wewnętrzna dla pracowników szpitala. Dzięki niej widzimy, jakie jest zainteresowanie szczepieniami. Kiedy ktoś rezygnuje, od razu możemy przekierować “uwolnione szczepionki” do czekających i są natychmiast wykorzystywane. 

Wszystko wskazuje na to, że do środy, 6 stycznia (szczepienia będą odbywać się też w środę mimo wolnego dnia) cały chętny personel UCK będzie już po pierwszej dawce szczepionki. Od 7 stycznia 2021 roku do szczepień wchodzą podmioty zewnętrzne (nadal z grupy 0): pracownicy i studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pracownicy Sanepidu itp.  

Co ważne - UCK nie ma na liście punktów szczepień dla mieszkańców Pomorza. UCK na razie funkcjonuje jako szpital węzłowy, czyli szczepi swój personel i określone grupy.        

 

Mężczyzna w średnim wieku siedzi, młodszy mężczyna w stroju medycznym pochylony nad nim, w ręku trzyma strzykawkę
Nz. szczepienie w szpitalu spółki Copernicus w Gdańsku. Od 15 stycznia 2021 roku w Polsce ruszą zapisy na powszechne szczepienie przeciwko COVID-19
                                                                                                                                                                          Mat. prasowe spółki Copernicus

 

W szpitalach gdańskiej spółki Copernicus chęć zaszczepienia zadeklarowało wstępnie 1900 pracowników (to ponad połowa zatrudnionych), do wtorku 5 stycznia 2021 roku dopisali się kolejni i lista liczy obecnie 2004 osoby. W ubiegłym tygodniu szczepionki otrzymało 525 osób, do piątku, 8 stycznia kolejne 1710 osób ma być zaszczepionych.  

- Namawiamy, informujemy, promujemy szczepienia, ale wiele osób zrezygnowało z powodu wcześniejszego przyjęcia szczepionki przeciw grypie, muszą odczekać jakiś czas - tłumaczy Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus. - Są też osoby po prostu przeziębione, no i takie które mają wątpliwości co do szczepionki. Po personelu szpitala szczepimy pracowników zewnętrznych podmiotów medycznych, to kolejne dwa i pół tysiąca osób. Dla naszych szpitali to duże logistyczne wydarzenie: cześć personelu jest zaangażowana w szczepienie, oderwana od swoich czynności, są kolejki przed punktami szczepień, ale posuwamy się do przodu. 

 

 

Z kolei w Szpitalach Pomorskich (należą do nich cztery szpitale: jeden w Gdańsku, dwa w Gdyni i jeden w Wejherowie) chęć zaszczepienia się zgłosiło ponad 70 proc. pracowników (około 3 tysiące osób). W każdym ze szpitali powstały ustalone wcześniej listy pracowników. W pierwszej kolejności ze szczepień korzystają m.in. pracownicy oddziałów covidowych, Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i Izb Przyjęć. 

- Do końca tego tygodnia zostanie zaszczepiona większość naszych pracowników - dodaje Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. Komunikacji Społecznej i Promocji Szpitali Pomorskich. - Szczepionkę otrzymało już 1200 osób, do końca tygodnia mamy 2250 szczepionek do wykorzystania, otrzymają je nasi pracownicy, ale i już osoby z zewnętrznych podmiotów medycznych. W naszych szpitalach zaszczepiły się też dwie pierwsze mamy wcześniaków i pacjenci onkologiczni z oddziału chemii dziennej. Jest to duży wysiłek dla naszych placówek, pracujemy w dni wolne i po godzinach, ale wszystko idzie sprawnie.

Przypominamy, że obecnie trwają szczepienia osób z grupy 0, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień (m.in. personel medyczny i niemedyczny szpitali, pracownicy domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, także zatrudnieni w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych, studenci medycyny).  

Ministerstwo Zdrowia w poniedziałek, 4 stycznia 2021 r., udostępniło mapę z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju. Będzie ona na bieżąco aktualizowana.

W Trójmieście będzie to 111 punktów, w których chętni mieszkańcy otrzymają szczepienia przeciw COVID-19. To 68 punktów w Gdańsku, 37 w Gdyni i 6 w Sopocie. 

 

Gdzie zaszczepimy się na COVID-19?

 

Szczepienia dostępne będą stacjonarnie:

  • w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ),
  • ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS),
  • u lekarzy, którzy mają prywatną praktykę, a zgłosili się do programu,
  • w innych placówkach medycznych,
  • w punktach szczepień w szpitalach rezerwowych.

 

Dla osób, które samodzielnie nie będą mogły dotrzeć do punktu szczepień, dostępny będzie mobilny zespół szczepiący. 

Zapisy na szczepienia dla osób spoza priorytetowych grup będą odbywać się m.in. za pośrednictwem:

  • bezpłatnej infolinii 989,
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (na stronie pacjent.gov.pl),
  • elektroniczny formularz, który ma być dostępny na stronach związanych z resortem zdrowia, 
  • u lekarza POZ, który prowadzi szczepienia.

TV

Zabawa na miejskim Sylwestrze w Jarze Wilanowskim