Od środy, 19 stycznia, w AmberExpo do dyspozycji pacjentów chorych na Covid-19 będzie 56 łóżek internistycznych i 10 intensywnej opieki, w razie potrzeby liczbę miejsc można zwiększyć. Docelowo placówka może przyjąć 300 pacjentów (280 miejsc internistycznych i 20 intensywnej terapii).
Od jutra swoją działalność wznawia szpital tymczasowy w AmberExpo przy ulicy Żaglowej 11. Jak widzicie, wszystko gotowe na przyjęcie pacjentów. Życzę wam jednak, żebyście nigdy nie musieli korzystać z opieki, którą oferuje szpital. Ponowne uruchomienie placówki to efekt współpracy Międzynarodowych Targów Gdańskich, COPERNICUS Podmiotu Leczniczego, Wojewody Pomorskiego oraz wsparcia służb marszałka Pomorskie i Miasto Gdańsk - napisała na swoim profilu FB prezydent Dulkiewicz.
Przypomnijmy - w połowie grudnia 2021 r. Ministerstwo Zdrowia, na wniosek Wojewody Pomorskiego zdecydowało o utworzeniu Szpitala Tymczasowego w Gdańsku, na terenie - tak jak w ubiegłym roku - Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo. Pół roku po demobilizacji ponownie trzeba było przeprowadzić prace odtworzeniowe.
Jak powiedziała Katarzyna Brożek, rzecznik Spółki Copernius, która odpowiada za prowadzenie Szpitala Tymczasowego w ciągu ostatniego miesiąca prace koncentrowały się na odtworzeniu infrastruktury szpitala, montażach instalacji, kontenerów sanitarnych i sprzętów, w tym TK, zbiorników z tlenem. Szpital pozyskał personel na początkowy okres działalności, a proces zawierania umów z kolejnymi osobami cały czas trwa.
Obiekt w Gdańsku pozwala jednocześnie na możliwie prosty demontaż i późniejsze zmagazynowanie wszystkich elementów. Dzięki takiemu rozwiązaniu niewielki procent infrastruktury uległ zniszczeniu w czasie demobilizacji, a zastosowane podczas ubiegłorocznych prac technologie pozwoliły na szybką, ponowną mobilizację obiektu.
- Na wykonanie prac odtworzeniowych Międzynarodowe Targi Gdańskie miały miesiąc - mówi Bartosz Tobieński, rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Zespół MTG wsparty 10 firmami podwykonawczymi pracował bez dnia przerwy. Ponowne uruchomienie szpitala to efekt współpracy MTG, COPERNICUS Podmiot Leczniczy i Wojewody Pomorskiego. Zespół realizujący projekt mógł liczyć na wsparcie służb Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydent Gdańska.
Uruchomiono 35 podsieci IT, ponad 2 500 punktów dostępowych sieci LAN. Każdy oddział Szpitala Tymczasowego miesięcznie będzie przetwarzał 135 GB danych medycznych, jest to 135 godzin oglądania filmów online w jakości Full HD. Takich oddziałów w szpitalu jest 5.
Po raz pierwszy Szpital Tymczasowy w Gdańsku rozpoczął działalność medyczną 8 marca 2021 r. Zakończył funkcjonowanie z końcem czerwca, przyjmując w tym czasie 808 pacjentów (w tym 90 pacjentów przebywało na Oddziale Intensywnej Terapii). Średni czas pobytu pacjenta wynosił 11 dni.